Oppenheimer (2023)

Slovami Martina Scorseseho: This is cinema. Nie som hardcore Nolanov fanúšik, ale toto sa mu kurevsky podarilo. Po technickej stránke parádne natočené, prvotriedne vyrozprávané, perfektná hudba, či striedanie časových línií a žánrov ( klasický životopisný film, pár hororových momentov, neskôr filozofická dráma so zamýšľaním sa o morálnosti/nemorálnosti skutku, záver typická dráma zo súdnej siene). Celý čas je vidno, ako má Nolan film pevne v rukách: ako sa vie so scénami vyhrať a vygradovať ich, ako dokáže na udalosť nahliadnuť z viacerých uhlov pohľadu a v závere aj odovzdať posolstvo. A tiež má dobrý nos na obsadzovanie hercov. Z hviezdneho obsadenia ani 1 nie je vo filme zbytočne a aj keď všetci hrali výborne, výkony Roberta Downeyho Jr. a Cilliana Murphyho treba pochváliť osobitne. Film roka 2023, u ktorého som rád za fenómen Barbenheimeru (ktorý dopomohol k slušnému zárobku pre film) a že aj naďalej bude mať Nolan v Hollywoode pravdepodobne voľnú ruku a bude si môcť točiť čo chce. Ťažký film (3 hodinová, zväčša konverzačná dráma s veľkým množstvom postáv a historických reálií, v ktorých je potreba sa aspoň trošku vyznať), nebude pre každého, no pre mňa to bol v IMAX-e 100%ný zážitok.

Útok na věžák (2011)

Produkcia Edgar Wright... A čo by to bolo za film Edgara Wrighta keby v ňom nehral Nick Frost. Avšak on, humorné hlášky i krvavosť sú docela umiernené. Spracovanie remeselne obstojné, ale na vyššie hodnotenie (spokojnosť) mi chýbala jasnejšia štylizácia. Takto to bola uvoľnená béčková blbinka s fajn príšerkami, občas pár vtipnými hláškami, troškou krvi a sprvu nesympatickými postavami, z ktorých sa v priebehu deja stali postavy aspoň znesiteľné, keď už nie sympatické. Priemer na 1 pozretie. 55-60%

Pappa Mia! (2023)

Rodinná feel good oddychovka pre všetky vekové kategórie. Od stretnutia rodín Byrnesových a Jebalových prakticky s rovnakým námetom o triedu slabšia, ale nemala by i tak nikoho uraziť. De Niro fajn, ale úprimne by som ho na staré kolená radšej videl v ambicióznejších postavách než je táto. Šedý priemer a 50%. PS: "oceňujem", že Pappa Mia je už druhá (prvá: Dedo je lotor) komédia De Nira, ktorá nemá s trilógiou Foter je Lotor absolútne nič spoločné, no slovenskí distribútori sa aj tak snažia nachytať neznalého diváka použitím slov foter/lotor do názvu v domnení možného pokračovania (a paraziticky sa priživiť na úspechu trilógie Jebalových).

Snafu: V háji jako obvykle (2023)

S ohliadnutím na to, že Hidden Strike mal postupne asi 5 rôznych názvov, prechádzal náročnou post produkciou, roky ležal v trezore a úprimne som myslel, že sa ho nikdy nedočkám, tak relatívne fajn. Prvá polovica zoznamuje s dejom, postavami, prostredím, je vcelku vážna a úprimne nie moc zaujímavá, Druhá už prepne do klasickej chanovskej akčnej komédie, pre tentokrát skôr buddy typu keďže Jackiemu zdatne sekunduje John Cena, a tá je o dosť lepšia. Dej je primitívny, dialógy plné klišé, spracovanie a tech. stránka vzhľadom na utratené milióny nič moc (neviem koľko sa natáčalo vonku ale viacero scén pôsobí nechutne digitálne, CGI a akoby boli celé natočené pred zeleným plátnom). Jackie už má bližšie k 70ke ako k 60ke, takže je jasné že v akcii a bitkách nemôže mať takú bláznivú choreografiu ako za mladi, ale na svoj vek predvedie stále slušné kúsky (vrcholom je scéna s penou). John Cena je omnoho viac doma v humorných scénach než v dramatických (v ktorých absolútne nefunguje) a s Jackiem mali dokopy počas filmu vcelku fajn chémiu. Záverečná scéna s kamiónmi, kde išli fyzikálne zákony na dovolenku pobavila, podobne ako aj making of zábery pri záverečných titulkoch, na ktorých vidno že Cena (a aj Chan) si natáčanie tejto jednorázovej čínskej odbočky od Hollywoodu (určite veľmi solídne zaplatenej) vcelku užíval a je škoda, že niektoré z jeho improvizácií v dialógoch sa nedostali aj do finálnej verzie filmu. Vo výsledku: pohodová jednohubka na odreagovanie. 55-60%

God Is a Bullet (2023)

Súhlas s Jasonom X, je to béčko s už viac krát videným príbehom: drsné, brakové, afektované, dekadentné, praštené, nelogické, bizarné, brutálne, veľmi krvavé a je len doplním: plné tetovaní a čudesných,  odporných indivíduí. Úvod pripomína 8 MM, neskôr som zahliadol 96 hodín, stred evokuje artovú filozofickú drámu so zamýšľaním sa o Bohu a podstate bytia, prehnane krvavá akcia akčňáky ala Machete alebo Rambo. Všetko je to zamiešané spolu, niečo z toho funguje, niečo nie, niečo baví viac, niečo menej. Mňa film ako celok bavil, a to nielen kvôli tomu že všetky spomínané filmy a prívlastky z úvodu vo filmoch obľubujem, ale aj kvôli kvalitným hercom. Costar Waldau bol okej, Maika Monroe si potvrdila povesť zaujímavej herečky ktorú budem aj ďalej sledovať a Jamie Foxx netradičné a nesúrodé duo príjemne doplnil. Jediná vec, čo by som vytkol je prehnaná dĺžka 155 minút, medzi výborným úvodom a záverom boli v strede viaceré hluché miesta. Na druhú stranu oceňujem ako sa Cassavates vyhral s akciou a krvavosťou (obzvlášť chválim záverečný masaker pri výmene dcéry), ale i samotným záverom: film mohol pokojne skončiť niekedy pred dĺžkou 2 hodín a nechať viacero línií neuzavretých, ale on si dal prácu, poctivo ich uzavrel a dotiahol všetko do konca. Na prvý pohľad tuctový, no vo výsledku veľmi netuctovo spracovaný (žánrový koktejl) príbeh o záchrane dcéry si odo mňa i napriek pár negatívam nadpriemerné 4* zaslúžene odnesie. 75%

Branky, body, kokoti (2018) (pořad)

Branky, body, kokoti... pretože nějakej kokot se vždycky objeví! Názov mierne zavádza, o šport nezavadíme a ide o 5 minútový feministicky ladený a vtipný súhrn news zo všelijakých oblastí. Na danú stopáž fajn, štýl humoru mi sedí a aj väčšina udalostí na ktorú tvorcovia poukazujú, je dostatočne bizarná a stotožňujem sa s tým, že z takýchto ľudí si proste treba robiť srandu. Budem zrejme jeden z mála, ale miesto ukričaného a oduševneného prejavu Terezy Dočkalovej by som ocenil kľudnejší a možno až mierne znudený prejav, kde by irónia a sarkazmus vynikli omnoho lepšie :) 60%

Psycho IV: Začátek (1990) (TV film)

Po slabučkej trojke zlepšenie: dejovo, herecky a aj po technickej stránke (a v neposlednom rade potešilo aj znova počuť tóny Bernarda Herrmanna prevzaté z originálu). Henry Thomas ako mladý Norman Bates a Olivia Hussey ako pani Batesová boli správne kastingové voľby, prequelová časť (objasnenie mladosti Normana, ich vzťahu s matkou a samotnej vraždy) ma bez výhrad bavila. Druhá dejová línia zasadená v súčasnosti (Norman plánujúci finálnu vraždu a rádiohovor) je slabšia, no stále dokázala udržať moju pozornosť. Kameňom úrazu je finále v Batesovom moteli, ktoré je jednak z pohľadu Normanovej manželky (prečo kurva neodišla?!) absolútne nelogické, ale ako metafora o tom, že Norman konečne našiel pokoj a šťastie v podstate funguje. Natočené a podané je to však veľmi nešťastne a miestami bolelo v týchto momentoch na film pozerať. Od originálu (a aj dvojky) o triedu slabšie, no podľa mňa nie úplne zbytočné pokračovanie: ako posledná rozlúčka s Normanom Batesom, resp. Anthony Perkinsom ma štvorka neurazila. Aj keď určite mohla byť ešte lepšia. 55% a 3*

Psycho 3 (1986)

Presne tak ako som si myslel, že bude vyzerať dvojka po jej úvodnej pol hodine, tak vyzerá trojka- predvídateľná a sterilná nuda. Vrážd je minimum, nové postavy Dukea a extrémne naivnej Maureen sú nezaujímavé, Perkins sa vcelku snaží ale sám to nevytrhne. 1* za aspoň tých pár vrážd a záber na šialený úsmev Normana Batesa v kostýme matky a nožom v ruke, ktorý má potenciál strašiť človeka v snoch aj dlho po skončení filmu. Druhá hviezda za čiastočné rozšírenie príbehu smerom do minulosti a posledný záber, ktorý je tým pravým Psycho koncom. Celkovo však zbytočnosť a najslabší diel série. 40%

Psycho II (1983)

Vreskot 6 neklamal, Psycho II je skutočne underrated! V úvodnej polovici som si hovoril ako veľmi predvídateľné dianie je a že to bude zrejme pekná nuda. Ale chyba lávky. Náznaky toho, že sa dačo neobyčajné deje sa začínajú množiť a podobne sa množia i (ne)čakané vraždy. Prepadáva sa Norman Bates znova do spárov starej mentálnej poruchy? Vďaka veľmi dobrej práci s postavami, fajn hercom na čele s vychudnutým no stále výborným psychoušom Anthony Perkinsom ma dvojka bavila a v mojich očiach možno aj rovnako ako jednotka. Áno, zarytí cinefily budú argumentovať, že jednotka bola technicky (filmársky) kvalitnejšia, má postavenie klasiky, Herrmannov výborný soundtrack, scénu v sprche, záverečný šokujúci plot twist atď, atď. Všetko je to pravda. No Richard Franklin podľa mňa na to, akú ťažkú úlohu mal (naviazať na Hitchcockov masterpiece) sa jej ako mimochodom reálny Hitchcockov učeň chopil veľmi slušne a dokonca viackrát svojmu učiteľovi aj sympaticky vzdal hold (prerobená scéna v sprche 1 ku 1, či prebraný úvod). Záver plný zvratov výborný a jedna z mála hororových dvojok, ktorá rozhodne nerobí originálu hanbu. 80%

Insidious: Červené dveře (2023)

Insidious si ako jedna z mála hororových sérií drží úroveň a ani o jednom diele nemôžem povedať, že by bol zlý. Pätka je však určite najslabšia. Jednak Patrick Wilson nie je tak dobrý režisér ako Wan či Whannell (nedokáže tak kvalitne vyšplnovať atmosféru a ľakačky, i keď základy zvláda a pár scén so slušnou atmosférou (CT vyšetrenie, Joshove pexeso) nájdeme) a ďalej preto, že príbehovo film nič nového neprináša, ale iba recykluje videné. V centre je tentoraz nefunkčný vzťah medzi otcom a synom než samotní démoni. Táto linka je povrchne spracovaná, záverečný prerod dosť na rýchlo, ale ako tak funguje. Horšie je to so samotnou the Further. Veľmi dlho trvá kým sa do nej ponoríme naplno a keď aj k tomu dôjde, tak zistíme, že desivá atmosféra predošlých dielov je fuč. Najväčší problém som mal s tým, že tvorcovia porušujú nimi stanovené pravidlá ohľadom Further z minulých dielov a veľa udalostí vyznie pre hardcore fanúšikov následne dosť nelogicky. Nostalgia funguje, či už pri klasickom Bisharovom kvílivom husľovom soundtracku a výbornej piesni Tiptoe thorugh the tulips alebo i fajn cameu Lin Shaye. Tá aj v pár scénach ukazuje ako kvalitnou herečkou hororového žánru je a ako veľmi jej väčšia prítomnosť 5ke chýba. Celkovo teda neurážajúci priemer, s ďalším dielom by som bol opatrný, pretože séria pôsobí vyčerpane. Pri pohľade na výborné tržby mám však dojem, že táto séria pôjde ako hovoria pravidelní účastníci astrálneho cestovania: Further. 55%