Král Tulsy (2022) (seriál)

Taylor Sheridan sa pre tentokrát trafil do čierneho. Old school mafiánska miniséria s doslova žiariacim Stalloneom, ktorý má postavu šitú priamo na mieru, ťahá výsledný dojem výrazne nahor a aj ďaleko po 70-ke stále pôsobí cool a dojmom, že by ste s ním nechceli mať konflikt a pästný súboj. Po scenáristickej a príbehovej stránke by sme v žánri našli určite i sofistikovanejšie a kvalitnejšie kúsky, no osobne som bol s Tulsa King i vďaka viacero akčným scénam a humorným momentom vyplývajúcich z dosadenia zástupcu "starej školy" do modernej doby vcelku spokojný. Druhá séria vzhľadom na koniec vyzerá byť ako povinnosť a vlastne nie som proti- Stallone totiž od posledného Ramba, od ktorého uplynuli už 4 roky, nič moc zásadného a kvalitného nenatočil. 80%

The Best Man (2023)

Od Lundgrena som videl už aj horšie filmy, ale i tak je to bieda. Invencia nula, herci poväčšine strašní, akcie málo a keď aj nejaká je, tak za veľa nestojí. Luke Wilson zrejme už tiež definitívne padol do kategórie céčkových filmov typu nové Wllisovky (v ktorých sa už i dvakrát objavil) a aj keď som ho kedysi v niektorých hollywoodskych komédiách mal rád, tak do postáv akčných hrdinov sa vôbec nehodí. Lundgren to herecky ešte ako tak ustál, no v akcii pôsobí už unavene (vieme asi aj prečo v svetle najnovších odhalení) a staro. Jedna hviezda za jeho snahu, pár akčných scén a na pomery céčkového žánru, v ktorom sa hýbeme, vcelku snaživého záporáka Brendana Fehra. 15%

La niña de la comunión (2023)

Španieli vedia omnoho lepšie. Communion girl ponúka príbeh videný už azda milión krát a celkovo si mesiac od dopozerania pamätám z filmu len toľko, že tam bola sympatická hlavná hrdinka, nejaká bábika a že na 1 pozretie to bol v rámci ducharín neškodný priemer... 55%

The Covenant (2023)

Chlapácky vojnový triler od Guya Ritchieho primárne zameraný najmä na dramatickú linku medzi jedným vojakom a prekladateľom. Nie úplne dokonalý a určite s potenciálom byť ešte veľkolepejší a zapamätateľnejší. No stále podľa mňa kvalitný. Ritchie zvládol vďaka výbornej výprave vykresliť Afghánske prostredie, prebiehajúcu vojnu, postavy, ich prežívanie, motivácie a tiež prečo mali medzi sebou také silné puto ako mali (veľa scén funguje i bez slov len na základe pohľadov a nevypovedaného) a prečo rozhodnutie Jakea Gyllenhaala niekde v polovičke filmu nepôsobí smiešne a úplne nelogicky, čomu pomohli i slušné výkony oboch hlavných hercov. No a v závere dostaneme aj pomerne dlhú a kvalitne natočenú akciu, ktorá dá veľmi peknú bodku za filmom, ktorý bol iný než som čakal, no aj tak som za neho koniec koncov vcelku rád. A tiež budem rád, ak si Guy Ritchie udrží pracovné tempo (1-2 filmy ročne) a stále si bude robiť to čo chce on a nie veľké štúdiá. Pretože tieto jeho kúsky, ktoré točí viac pre seba a skalných fanúšikov než pre mainstream (Covenant bol v kinách veľký finančný prepadák) ma bavia. 75%

Misantrop (2023)

"Som rád, že si rozumieme. My dvaja si vôbec nerozumieme..." Veľmi sympatický krimi triler, ktorý istými prvkami evokuje kultové Sedem (duo vyšetrovateľov: zelenáč a starý mazák, nepolapiteľný a precízny vrah ktorý sa objaví až v závere filmu a pri jeho preslove si poviete že možno nie sú niektoré jeho názory až tak od veci a prinúti človeka k zamysleniu), no nemyslím si že by sme ho mali s Fincherovou kultovkou porovnávať. Tiež je to síce vcelku upršaná, temná a drsná záležitosť, v ktorej máme dobre vykreslené postavy s nadštandardnými hereckými výkonmi ( fajn Shailene Woodley, ale najmä výborný Ben Mendelsohn), no kdežto Sedem sa viac sústredilo na hľadanie vraha a dôkazov, Catch a Killer si myslím že viac ukazuje proces vyšetrovania sériového vraha v praxi. Že policajný vyšetrovateľ pri jeho hľadaní nemá plnú moc na všetko, musí vyjednávať, robiť veľa kompromisov, často prijímať i rozhodnutia s ktorými nesúhlasí a nie sú z jeho hlavy, keďže veľký vplyv na vyšetrovanie má množstvo jeho nadriadených, politici, médiá, súdy, verejnosť a veľa ďalších ľudí, z ktorých každý má svoje osobné ciele a neváha danú situáciu a prípadný úspech/či neúspech a pochybenie vo vyšetrovaní využiť vo svoj prospech. Veľmi sa mi páčilo ako bol tento aspekt vo filme znázornený a hlavne pre neho mi Catch a Killer nezapadol po mesiaci od videnia medzi ďalšie tuctové krimi trilery. Záver a vyvrcholenie sa tiež vcelku podarilo a osobne som bol veľmi príjemne prekvapený aký fajn krimi triler som dostal od pre mňa úplne neznámeho argentínskeho režiséra Damiána Szifróna. 80%

Železná srdce (2014)

Ayer si odskočil od jeho typických autentických policajných trilerov do vojnového žánru a dopadlo to vcelku dobre. Brad Pitt je ako veliteľ jednotky fajn, akčné scény má Ayer zvládnuté a nezaostáva ani príbeh demonštrujúci ako vojna núti ľudí meniť ich správanie a charaktery (prerod zelenáča + ústredná Pittova posádka ktorá je vlastne viac nesympatická ako sympatická i keď nebyť vojny možno by to boli všetko vcelku fajn chlapi). Záverečná bitka a účasť celej jednotky na nej mi prišla trochu prehnaná, patetická a tiež nasnímaná až v príliš veľkej tme a bola tak miestami dosť neprehľadná. Čiže za ňu a pár hluchých pasáží pri vyše 2 hodinovej dĺžke strhnem jednu *. Vo výsledku som však bol so Železným srdcom spokojný. 80%

Reality (2023)

Kratučký 80 minútový konverzačný triler, ktorý zaujme najmä tým, že väčšina konverzácií ide presne podľa prepisu spisu vyšetrovania, čiže môžeme v praxi sledovať ako by to asi vyzeralo, ak by jedného dňa agenti FBI zazvonili bežnému človeku v USA pri dverách s obvinením z úniku vládnych informácií. Inak hlavne v prvej polovici sa film až desivo tiahne, dialógy sú hrozne nezaujímavé a vedené small talky pripadajú až na smiech. I keď v podobných vypätých a stresujúcich situáciách sú zrejme pochopiteľné. V druhej polovici keď sa divák ako ja ktorý nevedel do čoho ide dozvedá, čo hlavná hrdinka vie/nevie a čo a prečo sa stalo je to však omnoho pútavejšie. No a plus je, že s odstupom času je dojem z filmu výrazne lepší než po jeho konci a že ma donútil o pojednávanej udalosti i dodatočne pátrať. Vo výsledku: žiadna strhujúca dráma, ale zas ani úplne zbytočný film. PS: Sydney Sweeney z Euphorie si tu pripisuje jednu z mála úloh, v ktorej nezhodí šaty a pokúša sa o "serióznejšie" herectvo, ktorým asi chce docieliť uznanie Akadémie a kritiky. 55%

Krev a zlato (2023)

Slabší odvar Sisu. Nie zlé, na Netflix si dovolím tvrdiť až nadpriemerné, ale spomínaný fínsky kúsok, ktorý som videl ako prvý mi bol štylistickým zameraním bližší a pre mňa bol preto omnoho zaujímavejší. Krv a zlato je viac určený pre mainstream a masy. Lepšie 3* a 65%

Kuciak: Vražda novináře (2022)

Kvalitne spracovaný dokument, ktorý ukazuje ako sme takéto niečo mohli dopustiť, keďže ľudia s vysokou pravdepodobnosťou zodpovední za smrť Jána a Martiny (ktorých verejnosť pred 5 rokmi na verejných protestoch doslova vyštvala z vlády a svojich funkcií) sú znova na čele volebných prieskumov a zrejme sa zas dostanú k moci. Slováci žiaľ veľmi rýchlo zabúdajú... PS: dokument bude prínosný a informačne hutný hlavne pre cudzincov ktorí o udalosti nevedia nič, ja osobne som okolnosti a i vyšetrovanie tejto smutnej udalosti sledoval a veľa nového som sa nedozvedel. 80%

Patrola (2012)

Vrchol Davida Ayera a vrchol filmov, ktoré mapujú prácu policajtov a toho, ako to na uliciach a pri ich každodennej práci v podobných prostrediach skutočne chodí. Je to autentické, napínavé, výborne zahraté všetkými hercami (od hlavného a najvýraznejšieho Jakea Gyllenhaala cez Michaela Peňu, ktorý podáva zrejme svoj najlepší výkon kariéry, naozaj sympatickú a roztomilú Annu Kendrick až po tvrďasa Davida Harboura v nenápadnej vedľajšej úlohe) miestami nechutné a nepríjemné a v akcii správne dravé a nebezpečné. Dej je jednoduchý (dvaja policajti hliadkujúci v nebezpečných štvrtiach L.A. so svojimi úspechmi zájdu až príliš ďaleko a zíksajú si neželanú pozornosť nebezpečného kartelu) ale úplne postačujúci, no a striedanie found footage, POV a klasických záberov tiež bez problémov funguje. Patrola je v skratke ten typ filmu, ktorý by mal určite skúsiť každý typ diváka, ktorí sa na podobné typy filmov zameriava... PS: záver tiež vcelku ušiel, čo nebýva zvykom. 90% a slabších 5*