Dark (2017) (seriál)

Už dlouho jsem z nějakého seriálu neměl tak rozporuplné pocity. Na jednu stranu brutálně atraktivní téma, áčkový audiovizuál a špičkoví herci, takhle dobrý casting i do minimiroliček už jsem neviděl dlouho, nemylsím hvězdně, ale typově. Nicméně to tedy není tak geniální pecka, jak se říká. Za prvé mi vadí nerovná hra s divákem, kde se namísto expozice děje nechá x dílů pobíhat nějaký strejda aby se jeho smysl vysvětlil až v další řadě, tohle se tam btw stalo s několika postavama. A taky je naprosto zbytečných úvodních 5 dílů, kde je prostě děje minimum a věnuje se to odkrývání toho co kdo ví a neví, od čehož se teda neupustí celých 18 dílů, ale aspoň se přidá nějaký děj. Evidentně mají tvůrci načtené a nakoukané mraky žánrovek, které záměrně, ale mimo to se měli podívat třeba na Broen a Suburru nebo Gamoru, aby se naučili, jak se málo děje natáhne napínavě na mraky epizod bez scénáristických berliček. Rozhodně to není špatné a je to mega kvalitní, ba co víc, ani nemusím použít jméno satana a Lindelof se tu opravdu nekoná, ale sere mi to o to víc, že tohle mohlo být kurva geniální. 7/10 víc opravdu ne. Závěrečný cliffhanger je na tečku mezi oči, hodně levné na to, jak si to celou dobu hrálo na vyšší cenovou skupinu...

Na střeše (2019)

Mádl nám trochu vykradl knížku Můž Jménem Ove od Frederika Backmana a není to vůbec na škodu, protože je to lepší, než originál švédská adaptace. Některé scény jsou tam podle mne vyložená citace. Jinak to bere ty nejklasičtější klišé z toho, jak může příběh o osamnělém mrzoutovi a migrantovi dopadnout. Bylo to fajn, ale dávám jen 7/10 Protože to nebylo režijně tak jisté jako Pojedeme k moři a občas se to rozuteklo někam do Vietnamu, čímž se dostávám k druhému slabému článku, což byl prostě hlavní vietnamský představitel, slabý neherec. Což bylo viditelné hlavně tváří tvář naprosto fenomenálnímu Švehlíkovi.

Pokémon: Detektiv Pikachu (2019)

Možná největší překvapení oproti loňskému roku oproti očekávání? Protože mne to opravdu bavilo, bylo to vtipný, výpravný a správně trhlý. Jenom mne tam sral hlas Reynoldse, který jel Deadpoola i v dabingu, tak jsem to přepnul do češtiny. Fajn rodinná zábava a to jsem Pokemony až na pár náhodně odkoukaných epizod nikdy moc nemusel. Až teďa na legendární hru Pokemon Red, kterou jsem hrál někdy před 20 lety na Gameboyi Color a dodnes mám pocit, že jsem do kapsy lepší zážitek z RPG žánru nikdy nezažil. Možná to občas nezvládalo přepínat mezi žánry. Borcovi tam někdo umře a on si příští záběr jde radostně s batůžkem jak do Náprstkova muzea na vstupné zdarma. 8/10

Den nezávislosti (1996)

Včera večer jsem měl mírně negativní melancholickou náladu z celé koronavirové pandemie a potřeboval trochu nakopnout filmem, kde se lidstvo spojí, aby něčemu nakopalo prdel. Poprvé jsem to viděl v rozšířené verzi a ten film nezestárnul ani trochu. :+Rozšířená verze nabízí jen málo obsahu navíc mimo jedné skvělé hlášky s panictvím. :D Nostalgie funguje na plné obrátky i v dabingu a jinak se na to koukat nedá, ten všivák to dokázal. Měl jsem to kdysi doma na origo VHS, která zažila vyšší desítky shlédnutí. Emmerich je tu na steroidech a ve vrcholné formě, funguje opravdu všechno, patos, humor i napětí s akcí. Vyčítám tomu pořád maličkost v podobě toho, jak mohl Will Smith na první dobrou svou rodinku najít tak rychle s vrtulníkem. :) I z projevů a osudových scén mám pořád husí kůži, jo i po těch letech. Takže orel 20, liška 2 a tentokrát zásah za 10/10 PS: Dvojka prostě neexistuje.

Spravedlnost podle Spensera (2020)

Nejzábavnější (už pátá !) spolupráce Wahl-Berga. Upřímně nejsem na nějaké jejich filmy podle skutečných událostí zvědavý ať už jsou sebelépe zahrané a zrežírované, je to nuda. Na to ať už se oba proísm vykašlou. Já už se bojím dalšího teroristického útoku nebo tragédie, aby na to tihle dva hned neskočili s kamerou. Tohle bylo lehké, zábavné, svižné s buddy nádechem. Užíval si to Wahlberg, Duke (Gorila z Black Panthera), Arkin, Maroon, nádherná a vtipná Iliza Shersinger, polozapomenutý Woodbine a pidi roli i Marc Maroon. Jak jsem plísnil Netflix za vykalkulované woke seriály, tak za tohle je musím pochválit. 8/10

Bestie (1988)

dokonalé, 2 roky a tento film by vůbec nevznikl

Sobibor (2018)

Taková kvalitně splněná povinnost řekl bych 7/10

Králíček Jojo (2019)

Tak jsem to nevydržel a musím přiznat, že Taika Waititi je jednoduše génius. Doufám že jednou bude mít status ranku Woodyho Allena nebo někoho podobného. Na Oscara za film nebo režii by nikdo nemohl říct ani popel. Srovnejte si to schválně s hloupočkým Už je tady zas. Tolik myšlenek a přitom třeba hajlovací scéna jedna z nejvtipnějších tento rok. ScarJo nominovaná zaslouženě. Vypadá to jako rozvernost, ale je to neuvěřitelně komplexní a mnohovrstevné dílo. Uplně jinde, než třeba letošní Tarantino. 10/10

Mesiáš (2020) (seriál)

Pusťte si excelentní první díl, pak si dejte 8 a půl dílu pauzu a zbytek.

Hnüs (2019)

Takhle si představuju biopic rockové kapely a ne připochcané Bohemian Rhapsody s Ramim Malekem, který dokáže přehrávat i jedinou hereckou polohu, kterou umí. Místy byl vidět menší rozpočet a ke konci to nepříjemně zvolnilo, ale líbí se mi, jak si hoši na nic nehráli. :+ sympatických 8/10