Komedie s Klikou (1964)

Jak tak roky jdou, tak se mně Bohdalka čím dál, tím víc protiví. V té době jsem ji možná žral, ale jinak dneska i první republika nad takovou prostoduchostí vítězí.

Správnej dres (2015) (TV film)

Všechno je pravda, děsný dialogy, hezká neherečka v hlavní ženské roli, mádlo, jehož jedinou předností je, že umí bruslit, ale jako údajnej hokejovej rambo vypadá ve sprše jako závodní uzenáč a přes držku dostane i od obtloustlýho Taclíka. Inflační obsazení bije do očí a zároveň za ně tahá odfláknutejma výkonama (hodně toho, co je ve scénáři, teda skoro všechno, se ovšem bídně hraje), jeden už dneska neví jestli se právě dává Ulice, detektivka od Stracha nebo nějakej slepenec Hřebejka. Xichty se pletou. Přesto dává maximum, sice trochu navzdory, ale hlavně proto, že jedinej jsem zřejmě pochopil podstatu té komedie. Je to evidentne parodie na americký slaďáky. A vynikající! Ti, co dávaj jednu hvězdu nebo přímo házej do koše by nepochybně uchcávali, kdyby namísto Jastrabana tam byl Pit a místo Mádla Niro a mezi nima se rozhodovala Portmonka. Ty by bylo slz jak vyhrála láska nad mamonem. Co se ale může u Amíků, kde láska je vznešený cit s účiky směsi medu a vteřinového lepidla se u Čechů v Čechách (!) neodpouští, protože jen totální nána by nedala přednost prachům a nenechala si ochotně upíchnout haranta třeba v Tatarstánu. Kdo pak v té (téměř) závěrečné scéně s poletujícími sněhovými vločkami neviděl Renée Zellweger a Colina Firtha je naprostý idiot, nebolí S rozumem v koncích, nezaslouží si být uváděn v přehledu komentářů.

Tři bratři (2014) odpad!

Možná jsem mohl zamhouřit voko a přihrát 20 %, ale na druhé straně to je taková dzost od Svěráků, že ani to si nezaslouží. Věřím, že je samotné to bavit mohlo, ale ke koukání ani poslouchání to není.

Karate Kid (2010)

Dal bych i 4star za to, jak film zaznamenal pekingské reálie a atmosféru města. Kdo tohle město navštívil musí mně to potvrdit. Zejména, když ví, že prostředí chutungů se stále rychleji stává minulostí (co bylo dostupné ještě v roce 2010, ustupuje nevratně mrakodrapům). Na druhé straně si myslím, že stačí 3star, protože tam je dost nekonzistentních propagačních záběrů a taky proto, že žádnépodobné bojové sporty nemám rád. Takže při střízlivém hodnocení poněkud naivní, i když řemeslně slušně odvedená, pohádka pro mladé.

Dřív než půjdu spát (2014)

Něco na úrovni 75 %, neoslní, ale udrží pozornost, grduje. Děsím se jen představy, že by se neobjevila ta žehlička v hotelové skříni, to bychom byli bez hepyjundy a Adam bez mámy.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Dávám bůra především proto, že po dlouhé době jsem při sledování tv naznak neusnul. To, za prvé. Za druhé proto, že po dlouhé době jde o amícký film, kde se nic moc nepřehání (kromě omnipotentního Tomíka, ale to k tomuhle žánru patří), aniž by musely přežít sympatické postavy, nebo naopak nesměly být utraceny non lege artis nesympatické, protože je správné předat je ramenu nespravedlnosti.

Atentát (2015) (seriál)

Atentát se pokouší těžit z Expozitury, ale je to o něčem jiném. Ne, že by to jakés takés napětí neudržovalo, ale ve srovnání s předchozím seriálem to je příliš překombinované, roztříštěné, nepřehledné a více než příliš postavené na efekt. Až tak bych nesouhlasil, že je to celé o "Klausově předloze," autoři se tam pokusili namatlat všechno, co se v krátké české minulosti odehrálo, takže nejen Klaus, ale i Havel a Zeman by se v něm mohli ad hoc poznat. Třeba ta zmínka o letušce osciluje s "bleskovou" aférou, ve skutečnosti by se však hodila spíš na Václava prvního než druhého, neb jsem přesvědčen, že ten druhý si publicitu záměrně vyžádal, aby si o něm lidi mysleli, že je taky chlap. Nicméně, protože v této retrospektivě Klaus dominuje, hodnocení to uškodí, neboť ještě zůstává velké množství jeho příznivců, přes jeho křiváckou amnestii, v níž se definitivně odkopal. Tihle příznivci budou "odporovat," na patrona tunelářů se přece nešahá. Včera (16.11.15) Tereza uhájila záznamové karty čirou náhodou, za asistence kolem jedoucího náklaďáku, aby je její příležitostný milenec a parťák obratem převexloval státnímu zástupci. Ovšemže si pořídil kopiji, která mu ovšemže bude právně k ničemu. Tahle jedna, z přehršle dalších naivních fabulací seriál dost shazuje, i když vcelku poprávu se pokouší ukázat jaká záměrná džugle v právním řádu panuje. Přes tyhle lacinnosti se ale docela těším na voraz při pokračování a jakožto neutrál v názoru na politiky, který má stejně předem jasno, s hodnocením čekám....Počkal jsem až do Rekapitulace, která mě přesvědčila o tom, že je to taková konspirační šarády, pro Klímu typická. Kdo ví, co má proti Forejtovi, kterej teď šachuje s Klausovým nástupcem, ale šéfovi bezpečnostní agentury v reálu taky nic nedokázal. Protože jsem byl s první Expoziturou nadšen, tak z nostalgie dávám 30 %. Po posledním dílu hodnocení nechávám. Ten překvapivě vyřešil úplně všechno i s atentátem a happyendem. Uvidíme jaké Klíma vymyslí pokračování. Kromě Terezy a Chládka nezkapal ani Kofčín...

Ženy, které nenávidí muže (2012) (TV film)

Jednoduché dialogy, přehledný děj, napětí uádržováno, konec trapnej, pro Chocholouška.

Ve vší nevinnosti (1987)

Na jedničku v klasické školní škále to není, ona i dvojka je dost, ale musím přiznat, že takové latentní napětí, které jsem po celou dobu vnímal, pro ni hovoří. Když ovšem od toho abstrahuji, tak vlastně o moc nešlo a důvody k vraždění si člověk musí spíš domýšlet, než jim věřit. Mám pro francouzké filmy jistou slabost, která pramení pravděpodobně z toho, že bývají spíše komorní, než výpravné, vcelku přehledné, takže jeden prostý průměrný občan s jejich pochopením nemá problémy. Stačí vidět jak Serrault bere do ruky šroubovák, cosi kutí s drátkama a hned víme co se chystá. :-))

Povídka o policajtovi (1975)

Nemohu se ztotožnit s těmi, kteří jsou z toho celí pryč. Možná to vystihuje, a asi dobře, podstatné, co na práci policie a ve vyšinuté hlavě jedince, je. Pro mně ale ve výsledku jde spíš o nudu. Jako bych kvůli tomu ani nemusel jít do kina. Stejně napínavé je stát za řidičem tramvaje a dívat se co dělá a zároveň sledovat dění na ulici. Je jasný, že nejde přehlížet dobu vzniku, jenomže tady to není tak důležité, protože šlo o natáčení jen cca 20 let poté, co se děj měl odehrávat. I ty figury jsou dost schématické, což není nic zvláštního, ale chování toho komisaře působí zvlášť přehnaně. Takže na závěr: Alain Delon a Jean-Louis Trintignant jsou hlavním tahákem. Čemuž se nelze divit, stejně jako tomu, že odvedli dobrou práci.