• Mysteriózní

Příliš dokonalá podoba (1988)

Cronenberg rozohral hru výčitiek, odriekania, ale i pohŕdania nad bežným životom aj ľuďmi. Dosť má prekvapilo, že film ide len tou psychologickou linkou a nejako sa mu tento krát nechce šokovať a aj keď celá tá linka ide svojou pochmúrnou cestou, vôbec to nie je tak intenzívne, ako som očakával. Rozklad osobnosti je tu dôkladne prepracovaný i rozobratý a aj charaktery postav sú tu detailne vykreslené, ale aj tak mi tu chýbavala väčšia dávka úzkosti a zdesenia. Tento príbeh mi trocha pripomenul  Dr. Jekyll & Mr. Hyde a aj obsahovo sú si celkom blízky. Len spomínaný príbeh je len o rozdvojení osobnosti na dobrú a zlú a v tomto príbehu je to o niečo komplikovanejšie. Lebo sú tu dvaja fyzický rovnakí ľudia, ale psychický sú si veľmi odlišní . Jeden je arogantný a výrečný a ten druhý zas utiahnutý a samotársky. Ale každý chce pre seba niečo viac a je jasné , že tak tragédii sa bratia nevyhnú. Čakal som , že asi po polke filmu sa rozbehne a ukáže niečo zúfale a nevyspytateľné , čo ma úplne odrovná, ale nestalo sa tak a za to veľká škoda. Tak tento Cronenbergov počin mi nesadol tak, ako som očakával, ale zas nemôžem povedať , že by som sa nudil alebo , že by to bola strata času , to určite nie. Len som čakal o niečo väčšiu intenzitu atmosféry aj napätia. Silné 3*.

Výšlap smrti (2021) (TV film)

K tomuto filmu sa toho veru veľa povedat nedá. Asi len toľko, že je tu lacný príbeh, lacná réžia, lacný herci a samozrejme i lacná pointa. Keby toto bola naozaj skutočnosť, tak je to všetko v totálnej sr.č.e. Tak spomalené postavy sa nevidia často a tu je vykreslená polícia, ako celkový babráci a ich vyšetrovacie metódy boli ukážkovo blbé. Ale aj ako celok to bolo detinské a tá pointa sa da uhádnuť hned od začiatku, stačí zbadať hnusnú postavu menom Mckenzie a byť jej najlepšia kamarátka, tak už je zakopaná na záhrade, no hnus. Žiadna atmosféra, žiadne napätie a len čistá nezáživnosť. Slabé 2*.

Consecration (2023)

Som z tohto filmu trocha v rozpakoch. Ch. Smitha poznám ako celkom schopného režiséra, ale na strane druhej, hodnotenia i komentáre k tomuto filmu nie sú naklonené. Ja filmy s vierovyznaním mám celkom rád, lebo ten boj dobra a zla sa tu vždy odohráva nekompromisne a zásadovo.  V kláštore bývajú prísne pravidlá a naozaj mám uveriť, že niekto z vonku, sa tam tak poľahky dostal? To rozhodné nie. Príbeh má určité nezrovnalosti, ako aj tlstejší ujo i keď má trojminútové oneskorenie za obetou i tak ju dobehne skoro  hned  pri dome. Na logiku a všetko tým spojene sa tu moc nehladí, ale kašlem na to. Pre mna bol film pútavý a to hlavne kvôli okoliu kláštora a celou tou exteriérovou častou. Potom po technickej stránke bol celkom v pohode a tie flashbacky do mladosti boli bezchybné. Lebo keď si budem chcieť predstaviť zlého tatu, tak tu sa práve objavil. Tak jedinou chybičkou u mna zostava rozťahanosť a i keď sa snaží prekvapiť, až tak mu to nevyšlo. Lebo v pointe to má tiež nejaký ten zádrhel, ale hlavne má nebavilo desať minút pozerať na zakrvavenú pluhu, mohla sa aspoň prezliecť. Ale vážne, film ma nedostal, tam kde chcel, ale zas na druhu stranu, určite strata času to nebola. Trochu nadhodnotím, slabé 4*.

Krajní meze - Plátno (1999) (epizoda)

Po príbehovej stránke je to strašný bizár, ale aj tak je to neobyčajné a pútavé. Naozaj tento príbeh ma veľmi bavil, lebo bolo v nom všetko, čo pri v takomto príbehu má byť. Dramatickosť, tajomnosť aj odporná záporná postava, takže silne 4*.

Žraločí tornádo 4 (2016) (TV film)

Zrkadielko, zrkadielko, kto je najkrajší na svete? Prepáč, ale položila si zle otázku. Dobre, tak kto je najškaredší na svete, samozrejme predsa ty. Volám sa Tara reid a som super hrdinka, Iron man je môj tato a superman je môj druhý tato a matku nemám, ja som sa len ocitla. Priznám sa, že  Ian Ziering ma nebavil ani v Beverly Hills 90210 a už tam mi prišiel neprirodzený a boli tam charizmatickejší herci. Ja len jedine nechapem, že veľa filmov si nemôžem dovoliť ani jedno pokračovanie a takáto BIG sračka ich ma niekoľko, niekoho musia riadne bolieť kolena, od toľkého kľačania. V tomto projekte sa stretli starý samaritáni, Steve, David a aj Gary, práve takto dopadajú nechcení starí herci, smutné. Slabé 2*.

Dobrý soused Sam (1964)

Ked som si pred filmom pozrel, kto hra v tomto filme a zbadal hned prvého Jacka Lemmona, tak som si pomyslel, že ejha to zas bude film plný tanečných kreácii a grimás. Len potom som zbadal, že tu hrá i Romy Schneider a celkom som zneistil. Ju si pamätám vo viacerých filmoch, ale ani jedna to nebola vyložene komediálneho zamerania. Tak som vážne išiel do tohto filmu s rešpektom, ako režisér naloží so živelnosťou Jacka a kultivovanosťou Romy. A Romy ma prekvapila , že sa ešte v tej dobe vedela zabávať a aj si užila ten sľúbený tanec s Jackom a pristalo jej to. Je tu taká trochu trafená, strelená a aj uvoľnená zábava a i keď o živote toho moc tento film nevie, je stvorený hlavne kvôli zábave a to boli skoro všetky filmy od Jacka Lemmona. Ale sú tu určite dve scény, za ktoré sa film rozhodne oplatí vidieť. Prvá je po prvýkrát zapnutie toho pekelného vynálezu čo ma neskutočne rozosmialo a druhá je to bizarné premaľovanie billboardov, ktoré bolo zlomyseľné, ale aj malo v sebe zručne majstrovstvo. Naozaj tie premaľovania boli čarovne a krásne. Škoda len tej dlhej stopáže , na toľko minút film nemal šancu držať krok so zaživnosťou a tak sa tam vytváral priestor pre hluché miesta. Má niekoľko chybičiek, ale za vynikajúcich hercov a niektoré vydarene scény, sa film oplatí vidieť. Slabé 4*.

The Outwaters (2022)

Strašne nerád dávam filmu odpad a i keď tato nezáživná sračka si ho určite zaslúži, dám mu aspoň slabú 1*.  Päťdesiat minút sa tu vobec nič nedialo a potom to isté , len tá ďalšia hodina bola ešte aj v úplnej tme a vidieť, len občasnú krv čí počuť stále nejaké vreskoty. Neviem nič o príbehu, obsahovo je prázdny, herecky to komentovať ani nemusím a i keď je to FF projekt, mal by mat už nejakú úroveň, ale réžii chýba  akákoľvek snaha niečím zaujať a tobôž niečím prekvapiť. Ale rozmýšľam, že pri takýchto hovadinkách si nájdem nejakú inú činnosť, budem písať scenáre, určite keď vidím tento skvost, nič tým nepokazím. Byť na to v kine, tak tri dni si búcham hlavu o obrubník, že som za tie peniaze mohol radšej kúpiť cibuľu.

Bílé dlaně (2006)

Veľký športovci si veľakrát v mladosti museli prejsť až peklom. A o tom je tento príbeh. Mladučký nadaný športovec je mierne povedané tyranizovaný aroganciou a chrapúnstvom človeka, ktorý vie, že si to môže k svojich zverencom dovoliť. Lebo pri rodičoch je milý a ústretový a tak, a aj keď sa i nejaké dieťa rozhodne niečo naznačiť rodičom, tí sú samozrejme na strane trénera. Preto ten vzťah medzi dieťaťom, trénerom a rodičmi je tu podrobne rozvedený a z toho celého cítiť takú melanchóliu a v niektorých scénach až depresiu.  Po technickej stránke je vynikajúci, kamerovo je úžasný a herecky sa vydaril tiež. Hlavne mladá hviezda Orion Radies bol ukážkový a ako by tú postavu žil a nie hral. Dosť sa mi páčilo aj prelínanie dvoch dejových liniek, ktoré spolu nádherne plynuli a nevyznelo to vobec zmätočne, ale práve naopak vynikajúco pútavo. Jedine čo mi trocha vadilo bola taká pomalšia dejová linka, hlavne čo sa týka toho Kanadského zverenca. Ale aj tak veľmi krásny filmový zážitok a celkom je škoda, že tento film v našich končinách nemá väčšiu divácku základnú. Silné 4*.

Ostrov (2023)

Dá sa povedat, že čo som čakal, to som aj dostal. I keď po prečítaní obsahu som čakal niečo podobne filmu Šesť dní, sedem nocí , nakoniec mi to pripomínalo návrat do modrej lagúny na český spôsob. Ja by som na to nikdy do kina nešiel, ale keď si žena niečo zaumieni, nepohne s ňou ani sedem voľou a ja som na to bol sám. Takže je to štandardná ostrovná rozprávočka, ktorá je len sem-tam vtipná, herecky slušná a dramaticky nezaujímavá. Pán režisér dal krásnu destináciu, v pohode hercov, ale ďalej to už bola len vata. Máličko vtipu a celkom uspávací ton a tak zamrzí tých 12 eur, ale doma by som takéto dobrodružstvo nezažil. Škoda, že to do ruky nechytil schopnejší režisér, slabé 3*.

Žraločí tornádo 3 (2015) (TV film)

Už som čakal všetko a tak som bol na tuto blbinku pripravený. Je to Standard, ale niekoľko scén bolo celkom vtipných a to bola celkom prijemná zmena. Ian Ziering je už ako superhrdina, nie superman, nie Chuck N., ale má podobnú fanúšikovskú základnú čo sa týka producentov a tak je jasne, že jeho sa smrť nedotkne i keď jeho blízky to ucítia, samotný Chuck by to lepšie nenapísal. Je to hovadina, ako inak , ale kedy zas uvidím žralokov vo vesmíre? Dúfam, že už nikdy. Slabé, ale 2* teraz tomu dám.