Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Drama
  • Krátkometrážní

plakát

Tales of the Walking Dead (2022) (seriál)

Tak dlho sa fanúšikovia sťažovali, že z The Walking Dead vytratila sviežosť a zábava, až sa o to tvorcovia skutočne pokúsili... a zase je to zle. Štvrtý seriál z tohto univerza pritom nie je ničím iným ako zombie verziou Tales from the Crypt a už len snahou skúsiť niečo iné je mi vlastne sympatický. A že je miestami poriadne iný. Vcelku tradičný, no dobre zvládnutý origin jednej zo záporných postáv tak dopĺňa romantická komédia naruby, vtipne spracovaná časová slučka či rovno horor so zameraním na nadprirodzené prvky. Nie všetko síce funguje na jednotku či pasuje do tohto sveta, už len za snahu búrať podobným spôsobom konvencie však musím udeliť palec nahor.

Nene (2022)

Pekne nakrútené nič. Nevadí, že tu nie je sociálny presah a ani to, že to, že je to málo desivé. Peele sa nikdy nesnažil o prvoplánovosť a ani Nope sa nedá uprieť originalita, v jednotlivostiach funkčná réžia, či zase raz snaživí herci v hlavných úlohách. No vcelku banálna zápletka, zbavená akýkoľvek zaujímavo rozvíjaných myšlienok - nejaké tam totiž zákonite sú - mala tentoraz za následok, že mi bolo úplne jedno, čo sa vlastne odohráva pred mojimi očami a osudy postáv ma nechávali neustále chladným. A keď na tom nič nezmenil ani akčnejšie ladený záver, prvýkrát udeľujem Peelovi nie, čo ma i samého trochu mrzí.

plakát

Já jsem Groot (2022) (seriál)

Sympatická jednohubka s vynikajúcou animáciou, ktorej zďaleka najviac ubližuje mimoriadne krátka minutáž. Divák sa tak často ani nestačí rozpozerať a je koniec, čo síce korešponduje s jednoduchosťou námetov, no z viacerých šlo podľa mňa vyťažiť i viac. 70%

The Gray Man (2022)

Už je to asi jasné - Russovci potrebujú väčší štúdiový dozor, aby dokázali vytvoriť niečo skutočne zaujímavé. The Gray Man je dokonalým stelesnením bezmyšlienkovitého akčného výplachu bez výraznejších ambícií, to však asi nie je niečo, čím by sa mal najdrahší film Netflixu verejne chváliť. Slabší scenár síce vyvažuje obstojné tempo a v rámci možností i akcia, ani tá však vyložene nestrhne a občas dokáže aj nepríjemne prekvapiť (nezvládnutý záver sekvencie v lietadle). A čo sa týka toľko omieľaného rozpočtu... v zásade ho vidieť je, no čo z toho, že jedna atraktívna lokalita strieda druhú, je to v rámci možností výpravné a nešetrilo sa ani na komparze, keď to film nikdy nedokáže naplno predať. Ťažko povedať, či je to slabšou kamerou, alebo rutinne pôsobiacou réžiou, no predošlý film tejto režisérskej dvojice disponoval zaujímavejšou formou. Potenciál bol skrátka väčší a hoci to má ďaleko od tragédie, toľko kvalitných hercov pokope by si predsa len zaslúžilo kvalitnejší blockbuster.

Moonfall (2022)

Zatiaľ čo prvá polovica Moonfallu je čírou esenciou Emmerichovej deväťdesiatkovej tvorby v tom najlepšom slova zmysle, v druhej som už bol nútený rezignovať pod čoraz narastajúcejšou plejádou nezmyslov, logických dier a absurdne budovanej sci-fi mytológie. O vyložený prepadák pritom nejde - je to totiž správne veľkolepé a herci miestami bavia, zároveň však niet pochýb, že v minulosti to už Emmerich dokázal i lepšie a podstatne zábavnejšie. 50%

Vem si mě (2022)

Aktualizovaná Pretty Woman pre modernú generáciu, ktorej sa darí vnášať svieži vietor do čoraz viac upadajúceho žánru romantických komédií. Až na jednu výnimku (a nie, nie je titulná skladba) síce nezískava priveľa plusových bodov za vcelku genericky znejúci pop, v ostatných aspektoch však pôsobí o poznanie príjemnejšie. Jennifer Lopez a Owen Wilson možno nie sú Julia Roberts a Richard Gere, no obaja sú patrične sympatickí, chémia medzi nimi až nečakane funguje a funguje vlastne i ten absurdný, z komiksu pochádzajúci námet.  Jeho absurditu si totiž scenár veľmi dobre uvedomuje a ak mám brať Marry Me ako rozprávku, ktorá sa nesnaží o žiadnu revolúciu, potom asi nemám dôvod na výraznejšiu negativitu.

Něžný bar (2021)

Po všetkých stránkach priemerný a rýchlo zabudnuteľný film, ktorý ako-tak zachraňuje predovšetkým vynikajúco napísaná a ešte lepšie zahraná postava Bena Afflecka. Tá totiž ako jediná dýcha životom a nedokáže ju úplne pochovať ani inak vcelku malátna Clooneyho réžia. 50%

plakát

Kingsman: První mise (2021)

Najslabší Kingsmani a najslabší Vaughn. I naďalej síce exceluje v akcii a stále dokáže naaranžovať pôsobivú scénu, tentokrát ho však zrádza tonálne rozlietaný príbeh, ktorý až prekvapivo nešikovne osciluje medzi klasickými Kingsmanmi, rodinnou drámou a vojnovým filmom. Poriadne pritom nefunguje ani v jednej z polôh a vo výsledku mu chýba ako tradičná hravosť, tak i spád či zaujímavé postavy. Jedinou istotu zostáva iba nezlyhávajúci Ralph Fiennes, čo mi však príde trochu málo. Srdcová látka britského tvorcu sa tak začína javiť ako slepá ulička a ako jeho fanúšika ma to úprimne mrzí.

Malcolm a Marie (2021)

Levinson sa miestami utápa v až príliš učesaných dialógoch, ktoré nepôsobia z pohľadu zvolených protagonistov dokonale prirodzeným dojmom a jeho dielo vyložene nedvíha ani úplný záver. Divadelný štýl však nie je vonkoncom na škodu a dôraz na ústredný pár sa vypláca vrchovatou mierou. Ako John David Washington, tak Zendaya totiž predvádzajú takmer dokonalý herecký koncert a je radosť sledovať v takmer každej chvíli - akokoľvek ich filmové postavy prežívajú skôr presný opak. 70%

plakát

Resident Evil: Raccoon City (2021)

Nevadí mi, že väčšina hereckých predstaviteľov nepripomína charakterom svoje predobrazy a nemám problém ani s úpravami zápletky pre potreby filmu. Stále je to totiž vernejšie ako Andersonova sága a známe lokality, či záblesky ikonických momentov vedia aspoň na moment potešiť. Na lepší výsledok to však nestačí ani omylom, keďže mimo toho si Welcome to Raccoon City berie z predlohy len to najhoršie, vrátane toporných a ľahko parodovateľných dialógov zo starších dielov tejto značky. Skratkovitý dej kombinujúci snáď štyri herné diely súčasne nedáva nikomu priestor na vyniknutie a čo je zďaleka najsmutnejšie, nefunguje to ani ako zábavný výplach. Po akomkoľvek štýle tu totiž nie je ani stopa a takto lacno pôsobiaci a nezáživne nakrútený fanservis s veľmi slabou akciou a neexistujúcim napätím môže uspokojiť snáď len toho, u koho je väčšia vernosť predlohe nadradená skutočným filmovým kvalitám.

Ovládací panel
15. nej uživatel Slovensko