• Krátkometrážní

Napoleon (2023)

Scottovo Waterloo. Film, ktorý v kinoverzii až bizarným spôsobom nefunguje a to i navzdory faktu, že je patrične výpravný a bitky vcelku epické. No inak sa len urýchlene skáče zo scény do scény, jednotlivým momentom chýba zmysluplná náväznosť a zaujať nedokážu ani len postavy, kde aj Phoenix miestami pôsobí prazvláštne a vybrané scény s jeho životnou láskou balansujú vinou réžie a strihu na hrane nechcenej sebaparódie. Takto to však dopadne ak niekto očividne komplexný materiál nešikovne zoseká do celovečernej podoby a smutnú prehru tak musí aspoň čiastočne zachraňovať prísľub režisérskej verzie.

Zabiják (2023)

Na Finchera až nezvykle nedivácky zážitok, tak ako aj jeho predchádzajúci Mank. Oproti nemu však disponuje predsa len zaujímavejšou atmosférou či pôsobivejším ponorom do (anti)hrdinovho vnútra a nielen výborným remeselným spracovaním, ktoré by už v tomto prípade asi nestačilo. Na jeho vrcholnú tvorbu však stále pozerá z diaľky a ani nebyť presného Michaela Fassbendera, Killer by vo mne rezonoval ešte o niečo slabšie. 70%

Moje tlustá řecká svatba 3 (2023)

Romantická komédia, ktorej chýba poriadna romantika, či humor, má až príliš veľa nezaujímavých postáv a príliš málo zaujímavého deja. A to všetko v maximálne nenápaditej réžii Nie Vardalos neustále umocňujúcej moje dojmy, že sledujem neambicióznu pásovú produkciu pre masy, akých máme v domácich končinách viac než dostatok. To je Moja tučná grécka svadba 3 v skratke a ani fakt, že stále dokáže vzdávať istý hold gréckej kultúre a zvláda i niektoré ďalšie minoritné aspekty, nedokáže adekvátne zakrývať všadeprítomnú rutinu a banalitu zvyšku.

Gran Turismo (2023)

Najlepší Blomkamp, ktorý síce neprináša vôbec nič originálne a je len dôsledným prevedením všemožných žánrových klišé, no dokáže fungovať ako po vizuálnej tak i emočnej stránke. A to u neho vcelku nevídaná vec, pričom jediné čo stačilo, aby vôbec prvýkrát nerežíroval podľa vlastného scenára.

Asteroid City (2023)

Mimoriadne premyslená kompozícia záberov, výrazný vizuálny štýl a množstvo s chuťou hrajúcich celebrít - i vďaka tomu pôsobí Asteroid City viac než dobre prostredníctvom nehybných obrázkov videných niekde na internete. Vôbec však nefunguje ako film so zmysluplne načrtnutým príbehom, hmatateľnými postavami či nejakou hĺbkou a vlastne mi ani nie je jasné, čo sa týmto neživotne pôsobiacim cvičením Anderson snažil povedať.

Citadel (2023) (seriál)

300 miliónový rozpočet utopený v peknej kamere, výbornej znelke, slušne spracovanej akcii, ktorej je však poskromne... a nič ďalšie ma vlastne nenapadá. Citadel je iba vcelku kompetentne spracovaný špionážny seriál, čo však logicky nestačí na to, aby dokázal dostáť svojim nemalým ambíciám. Miestami je navyše až fascinujúce sledovať s akou vážnosťou scenár pracuje s až telenoveloidne pôsobiacimi zvratmi, ktoré pritom občas relatívne fungujú, no občas pre zmenu vôbec.

Ghosted (2023)

Obdivuhodne nezvládnutý pokus o veľkofilm od inak schopného tvorcu. Tuctová a rutinne zrežírovaná špionážna zápletka je pritom tým najmenším problémom a ani mimoriadne fádny vizuál či žalostne priemerná akcia nie sú vo výsledku tým najhorším aspektom. Tým je totiž neexistujúca chémia medzi nie najlepšie stvárneným ústredným duom, ktorú ešte slušne vystavaný romantický úvod dokáže maskovať, no čím viac sa dej posúva k akčnej komédii, tým ťažkopádnejšie a nevierohodnejšie pôsobí vývoj ich vzájomného vzťahu.

Princezna zakletá v čase 2 (2022)

Kým prvý diel iba sympaticky obohacoval rozprávkový koncept o časovú slučku a nič viac, druhý sa rovno snaží o veľkolepé fantasy v štýle hollywoodskych blockbusterov. Čo podľa očakávania nefunguje a zlyháva ako na výprave, choreografii, či v rámci ešte častejších trikových záberov. Tento dojem tak navodzuje iba neustále burácajúca a epicky pôsobiaca hudba, čo je však v tomto prípade málo. Hravosť jednotky sa pritom takmer vytratila a ani vcelku zaujímavo rozvíjaná mytológia nenachádza dostatočnú oporu v uťahanom a nesúrodo vystavanom scenári, ktorú musí zachraňovať takmer výlučne Eliška Křenková. A to rovno dvojnásobne.

Bledé modré oko (2022)

Až príliš pomaly plynúca historická kriminálka, ktorý dokáže sľubný štart pretaviť len vo vcelku pôsobivé záverečné rozuzlenie. Všetko ostatné je však nakrútené až tak rutinne, nezúčastnene a bez výraznejšieho napätia, že lepší výsledok zachraňuje výhradne prítomnosť postavy E.A. Poa a obstojná hudba Howarda Shora. 50%

Dragon Age: Rozhřešení (2022) (seriál)

Na úplnú špičku v rámci seriálových herných adaptácií síce Dragon Age: Absolution nedosiahol, no rozhodne ani nesklamal. To že sa poctivo drží svojej predlohy a zmysluplne nadväzuje na záver tretieho herného dielu, je pritom iba plusom a rozhodne nie jedinou devízou. Príbeh je totiž atraktívne vystavaný, tempo rýchle od úplného začiatku, hrdinovia dostatočne sympatickí a má to i vcelku slušne napísaného zloducha so zmysluplnou motiváciou. Pochváliť treba aj dabing, v ktorom sa nachádza nejedno meno známe ako fanúšikom série, tak i videoherným hráčom. Najväčšou slabinou je tak hlavne to, že ďaleko viac pracuje so známymi faktami, než by sa snažil plnohodnotne predstavovať svet a jeho zákonitosti - čím sa predsa len trochu vzďaluje nezaujatému divákovi. Mne osobne to však nijak neprekáža a s čistým svedomím môžem Absolution označiť za doposiaľ najlepšiu adaptáciu Dragon Age.

Ovládací panel
15. nej uživatel Slovensko