• Krátkometrážní

Terminátor: Příběh Sáry Connorové (2008) (seriál)

Nadšenie niektorých kritikov tvrdiacich polrok pred odvysielaním, že pôjde o jednu z najlepších seriálových noviniek nezdieľam a istej pachuti z toho, ako bolo naložene s filmovým námetom, sa zbaviť nemôžem. Hoci je totiž divákovi cez znelku, postavy a neustále odkazy zdôrazňované, čo vlastne sleduje, dej sa uberá odlišným smerom, terminátorskej atmosféry je poskromne a nezrovnalostí a dejových odbočiek viac, ako by bolo príjemné. Na to, že sa Sarah Connor Chronicles snaží tváriť ako plnohodnotný nástúpca Schwarzeneggerových hitov je málo drsný a ani zďaleka tak akčný, čo však ani zdaľeka nie je hlavným problémom. Chvíľami zaujímavé rozširovanie terminátorskej mytológie a už od Firefly skvelá Summer Glau na seriálovú špičku proste nestačí. Špeciálne keď sa potenciálom trestuhodne mrhá a príbeh sa uberá smerom, popri ktorom ešte aj o hlbokú filozofiu snažiace sa voiceovery vyznievaju zrozumiteľnejšie. Ešte že výborné, aj keď v podstate nič neriešiace finále, zachraňuje čo sa len dá.

Svatba ve třech (2005)

V skutočnom živote to možno takto nefunguje ale už za neotrelý námet a mimoriadne sympatické duo Piper Perabo/Lena Headey musím proste prihodiť. Hoci Imagine Me & You v zásade štruktúrou neprináša nič nové, predsa ide vďaka spracovaniu o svieži vánok na poli romantických komédií. Američania by niekedy asi potrebovali britský rýchlokurz aby sa naučili aj obyčajné témy točiť pôsobivo.

Pokání (2007)

Možno trochu preceňovaný ale krásny príbeh o láske s občasnou tendenciou mierne skĺzavať do nudy. Scéna na pláži je úžasná a záver musí dojať snáď každého ale to nestačí na to, aby som tento príbeh označil ako bezchybný. Réžia, kamera, hudba na jednotku a práve tieto aktíva často zachraňujú aj menej vydarené pasáže, ako je napríklad stredná časť o hľadaní odpustenia kde sa až na onen dlhý nestrihaný záber nedeje takmer nič podstatné. Joe Wright je pritom schopný režisér a podobné veci by si mal vedieť ustrážiť.

Solaris (2002)

Takto to dopadne keď hrá Soderberg na Lyncha alebo snaha o umenie nie je automaticky umením. A okrem toho, tak chabej zápletke by rozhodne viac ako 100 minút svedčala polovičná stopáž a hlavne aspoň nejaké tempo.

Juno (2007)

Upgradnutá a zábavnejšia verzia Nabúchanej, v ktorej mladučká Ellen Page znova ukazuje svoj obrovský talent pričom jej herecký partner Michael Cera oproti nej pôsobí akoby veľa talentu nepobral. (čo možno nie je úplná nepravda) V konečnom dôsledku nie až tak nepochopiteľne vychvaľované ako Apatowove filmy ale nominácia na Oscara? Veď nebyť skvelej Ellen Page, asi by šlo o rýchlo zabudnuteľnú vec.. ale to sa už našťastie bavíme v rovine teórie. Ale pocit, že na danú tému sa natočili a stále točia aj lepšie snímky mi nezoberie nik.

Vetřelci vs. Predátor 2 (2007)

O dosť zabavnejšie pokračovanie ako Andersonov pokus, hoci ťažko povedať, či aj lepší film. Oveľa viac ako v podstate plytký dej a nezaujímavé postavy ma vytáčala občasná neprehľadnosť akčných scén, lenže i tak je dvojka o dosť šťavnatejšia a vďaka nabitému soundtracku Briana Tylera funguje aj v slabších momentoch. A okrem toho, čo tam po nezaujímavých ľudských charakteroch, keď tu máme predátora Wolfa...

Zlatý kompas (2007)

Lepšie ako Narnia ako Eragon, horšie ako Hviezdny prach či Pán Prsteňov. Vo výsledku slušná zábava, ktorá ale mohla a hlavne mala byť aj lepšia, hlavne tá skratkovitosť niekedy prekáža až príliš. Istým spôsbom mi to však urobilo radosť, hoci som ku Kompasu po nie práve najpriaznivejších kritikách pristupoval s obavami. Rád by som veril, že sa do toho Weitz znova pustí a časom nám priniesie aj ďalšie diely, veď šanca, že sa nepoučí zo svojich predošlých chýb snáď nemôže byť taká veľká. A ozaj by som chcel vedieť ako bude Lyrin príbeh pokračovať ďalej. And the stars look down upon her, as darkness settles on her, Lyra… Lyra…

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Slušné, slušné ale nie až tak. Burtonovská atmosféra tradične skvelá, casting výborný, len tie pesničky sú niekedy trochu mimo a Johny Depp sa síce snaží, ale skôr než k Superstar to má bližšie k hviezdnej rote (dobre, až také hrozné to samozrejme nie je) A až mimoriadne silný záver dokáže naplno priklincovať k stoličke. Preto len 4, od Burtona som čakal viac ako len väčsinu času nemelodický muzikál, vy snaď nie?

Východní přísliby (2007)

Preceňované. Film, pri ktorom prakticky pár minút po začiatku presne viete ako sa bude vyvíjať a až na jeden menší zvrat v závere už ničím neprekvapí. Aj vzhľadom k výbornému Mortensenovi je táto predvídateľnosť ozaj na škodu a chvíľami slušná atmosféra a kvalitne natočený súboj v saune neprebijú nenápadne sa prikrádajúci pocit čoraz slabšieho záujmu o aktuálne dianie. 60%

Maharal - Tajemství talismanu (2006)

Vážne oceňujem snahu natočiť niečo podobné aj keď škoda, že ostalo len pri nej. Dobrodružný príbeh pre deti do 12 rokov, ktorý snáď až na záverečný epilóg nemá čím prekvapiť. A Maroš Kramár ako slovenský Indiana Jones? To sme sa zase pobavili.