• Krátkometrážní

The Collection (2012)

Bezva, co mi v jedničce chybělo, dostalo se mi v pokračování. Zatímco první díl je zbytečně natahovanej (kdyby do děje nevstupovaly postavy, který v baráku bydlely, film by mohl po půlhodině s klidným svědomím skončit), druhý díl je akční jízdou hned od začátku, sice výrazně přiblblou, ale co už. V závěru jedničky jsem zoufale postrádal nějakou pointu, vyústění, možná twist, zkrátka myšlenku toho, co jsem do tý doby sledoval. Nějaké vysvětlení motivace zabijákova počínání, proto jsem rád, že pokračování jemu samotnému dává více prostoru, i když se divák kýžených odpovědí vesměs nedočká. Collection se ještě víc než předchůdce dá přirovnat ke známé sérii Saw, konkrétně ke dvojce, ta podobnost je tu snad v každym ohledu (hafo lidí obklopených pastmi v labyrintu, větší zaměření na vraha, hudba Charlieho Clousera).

Konečná (2013)

Kdo přistoupí na hru, že jde vlastně o sebeparodii filmu samotnýho, včetně všech zúčastněných postav, ten se bude královsky bavit, zbytek bude bohužel zklamanej, co za shit to zase přišlo do kin, toť vše ;)

Total Recall (2012)

Akční popcornová odreagovávačka, ve které mě po strášně dlouhé době překvapila úchvatná digitální animace a efekty. Konečně jsem měl zas jednou pocit, že to neni přestřelený, vypadá to reálně a né pouze počítačově, má to své místo a je to pastvou pro oči O:-)

V/H/S (2012)

Tím, že jde vlastně o kolekci 6 na sobě nezávislých příběhů, je tenhle kousek celkem obtížný na hodnocení. Budeme holt průměrovat: Tape 56: aneb Hlavní VHSka, která funguje jako jakýsi propojovací můstek s ostatními záznamy. Začíná záběry na skupinu vypatlanců, co v okolí demolujou, na co přijdou, v noci se pak zašijou v baráku, kde se snaží vyrabovat důležitou videokazetu majiteli, který mezitím odpočívá mrtvý v křesle před televizními obrazovkami. V místnosti vždycky zůstane jeden, aby pásky prohlídnul, šoupne ji tedy do přehrávače, zkoukne, zmizí, přijde další z party a nastává tentýž koloběh. Zbytečně nastavovaná kaše, kde i finále působí trapně. 4/10 // Amateur Night: aneb První příběh a hned se jede pěkně z vostra :) Syrové, věrohodné, s neotřelým koncem. 8/10 // Second Honeymoon: Utahané, největší grády (a vlastně i pointa) přichází až v posledních vteřinách. 5/10 // Tuesday the 17th: aneb Parodie na Pátek třináctého? Zatímco předchozí historka by se dala krátit, tahle by zase potřebovala prodloužit. Na druhou stranu, když vezmu, kolik nesmyslů (vidiny, vrah) se stačilo vejít do těchhle patnácti minut, tak už raději mlčim. 5/10 // The Sick Thing That Happened to Emily When She Was Younger: aneb To nejlepší z této antologie? Jasně - skvělá atmosféra, které nahrává i zpracování pomocí web-kamery; lekačky na správných místech a oceňuju i ústřední myšlenku tohohle námětu. 9/10 // 10/31/98: aneb Je Halloween - Michael Myers nepřijde? Kdepak, tentokrát se o teror postará sám jeden domeček, ve kterém se dějí podivné věci. Kajdil bych tam strachy snad do každýho rohu. 9/10 // To máme čtyři plus osm plus blablabla děleno šesti? Ah, jsem šikovnej - 6,66 periodických...dobře, Satane, z původních tří tedy zvedam na čtyři hvězdy 8-)

Kronika (2012)

Škoda toho přeplácaného konce, kdy mi přišlo, že by na tuhle fantasmagorii nestačil už ani sám Super-Man. Z druhé strany pohledu jde ale o opodstatněné vystupňování dosavadních událostí hlavního hrdiny. Jinak ale film nabídne takřka vše - vtip (ve scéně v obchoďáku jsem se vyloženě bavil), dramatickou linku, emoce (poslední vteřiny jsou na vlhko v očích) a vlastně i nějaké to mysteriózno. Rád bych ještě zvednul palec DeHaanovi - už v In Treatment na mě udělal dobrej dojem, tady si prochází podobným psycho-presem a opět to zahrál dost přesvědčivě a charismaticky. Také děkuji za tento závěrečně-titulkový skvost, okamžitě mě oslnil :-)

P2 (2007)

Klasická láska až za hrob story okořeněná Ajovou brutalitou; thriller, který jede podle už kolikrát viděné šablony a tím pádem se nevyhne řadě klišé, takže...asi tak :(

Černobylské deníky (2012)

Lepší tři hvězdy, opět s otazníkem směřujícímu k místnímu hodnocení. Na druhou stranu, holt mam pro slátaniny tohohle typu slabost. Bezvadná byla myšlenka zasadit příběh do prostředí opuštěných sídlišť, která mi hodně připomínala feťácká doupata, pro mě osobně strašidelné už samo o sobě (viz můj komentář k Dětem ze stanice Zoo). Byl jsem tím pádem o kousek blíž to zhltnout i s navijákem, protože podobnými baráky se může "pyšnit" snad jen střední Evropa. Dál atmosféru skvěle podtrhovala ta všudepřítomná šeď, barev tu moc nenajdeme (i přesto, že argumentem může být fakt, že se téměř celý film odehrává v noci). Nejkrušnější momenty si pro nás tvůrci připravili uvnitř mikrobusu (asi by mě co nevidět přepadnul klaustrofobickej rapl), v jídelně a v úzkých tunelech (ehm, katakomb?) při závěrečném prchání. Jasně, kamera je přespříliš akční a ukáže máloco, ale u sebe to řadím do plusů (zřejmě proto jsem ještě před zkouknutím žil v domnění, že jsou Černobylské deníky dalším found-footagem).

Grave Encounters 2 (2012)

Recyklace atmosférické a povedené jedničky. První třetina se snaží tupé publikum, hádám převážně teenagerů, přesvědčit, že první díl byl fakt found footage, takže v čele s klonem Roberta Pattinsona se ve zbylých dvou třetinách vydáváme prožít prakticky to samé, co hrdinové z "originálu". Herci tentokrát přehrávají, postavy nesympatické, jako všechny charaktery tohoto aktuálně boom hororového subžánru opakují ty samé chyby a hlášky (např. "Pojďme se rozdělit!" nebo "Dej sem tu kameru, hochu! Okamžitě ji vypni, já tě tohle točit nenechám!") a točí se kdejaký nahánění ptáka (pozor, tentokrát doslovně!). Paranormálna podle pravidel pokračování zákonitě přibývá, ale tím pádem se vytrácí husina, protože už je toho ukázáno tak trochu víc, než by se slušilo. A konec ve stylu Kostky? Snad jediný, co je v tomhle díle novinkou, ale už mi to přijde jako nějaký začátek konspirační teorie. Stačilo zůstat při tom, že na bejvalej psychině řádí duchové, kteří nemají klidu, protože tu kdysi probíhaly otřesný experimenty. Už sama představa je to strašidelná a dost na tom, že laická veřejnost dříve tyto domy takto podobně vnímala ;)

Buřtcajk (2012) (pořad)

Sice lepší, než Izerovo poslední pořad "Skečbar", na druhou stranu taky žádná sláva. Momentálně mam pocit, že Izera bude nejideálnější cpát do televize jenom v silvestrovských relacích, kde odvypráví vtipy a potom, jak sám kdysi říkával, "Nazdar bazar!". Stopáž je možná trochu dlouhá, začínají převládat trapnosti a ubohosti, leccos už jsme dokonce kolikrát slyšeli přímo od Zdendy, i když dobrej frk se v jeho podání vždycky najde, takže jsem v očekávání, kdy nějakej přijde a nenudim se ;)

Městečko prokletých (1995)

Oproti 1960 už volnější zpracování Wyndhamových "Midwichských kukaček", opět průměr, tentokrát ale trochu nezáživný, oblečený do klasického béčkového kabátu devadesátých let. Slabší tři hvězdy - po další projekci v budoucnu rozhodně neprahnu :(