Dark - Adam a Eva (2020) (epizoda)

Poprve v Darku jsem mel pocit, ze serii spadnul retez a ze chaos je prilis velky.

Nebraska (2013)

Jeden z dávných reprezentantů Amerického nezávislého léta na ČR 2 - ano, přesně kvůli takovýmhle nenápadným, pomalu a osobitě vyprávěným filmům si člověk stále ještě na českou televizi občas vzpomene. Nebraska je film o zarputilém chlápkovi, který si mermomocí chce dojet pro svou výhru, i přes to, že ho okolí upozornuje, že nic nevyhrál. Na onu cestu se nakonec vydá se svým synem, potká se svými příbuznými a cestou dojde k (ne velkému, ale přece) sblížení se svoji rodinou a možná i k vzájemnému pochopení.. Nebraska nabízí širokoúhlou, černobílou podívanou na ne úplně hezké lidi, kteří se s životem ani moc neperou, spíš ho tak nějak prožívají ke konci, širé lány a neutěšená městečka za doprovodu případné hudby (nesouvisí, ale druhá den jsem si hned pustil Springsteenovu stejnojmennou desku), osobitý typ nenápadného humoru ("Tak oni sem jeli dva dny" nebo promluvy Woodyho manželky) a takovou tu atmosféru, laskavosti, i když trochu jiné, než svěrákovské. A jako obvykle - z těch neokázalých, malých filmů si často pamatuji víc záběrů a situací než z akčních extravagancí. I ten protivnej dědek Woody, který mě z počátku nadzvedával, mě ke konci dokázal dojmout.

Dark - Nekonečný cyklus (2019) (epizoda)

Tohle časové promíchávání mohlo dopadnout bledě, ale Dark prochází nástrahami díl za dílem bez potíží. Bravurně zvládnuto, emoční pecka.

Dark - Season 2 (2019) (série)

Druha série mela před sebou těžký úkol - směr,.kterým.se Dark dal nabidnout zajimavě, bez logických nesmyslů a přitom přehledne, protoze v ramci žánru se scenariste rozmáchli hodne zesiroka. To posledni.nemužu potvrdit zcela, protože co je moc, to je moc, ale jinak všechno klaplo. Kazdym dilem se dej prokousavá hlouběji, hraje si s divakem, prináší.něco noveho, nekdy se zdá, že až trochu prehnane, hlavně v překvapeních, kdo je kdo - kupodivu to ale nevadí. Atmosféra je totiž úžasná, postavy jsou stále životnější a všechna ta přesčasová setkávání a zvraty jsou emočně hodně nabitá. Za mě absolutorium!

Rambo: Poslední krev (2019)

Nekomplikovaná, staromilská podívaná pro příznivce jednoduchých akčních příběhů. Vůbec to nebyla ostuda, Rambo z roku 1982 by se s mexickým gangem yypořádal přesně tímhle způsobem - od posledního Ramba se víc asi čekat nedalo.

Dark - Začátky a konce (2019) (epizoda)

Atmosféra tajemství v lesích za městem je pryč, nastává přesně do téměř dystopie nebo aspoň sci-fi. Není to úplně to, co jsem čekal, ale nevadí, zatím mě naznačený směr baví. Zmatek ovšem neklesá, kontrola logiky nepadá do úvahy.

Simpsonovi - Homer slouží vlasti (1998) (epizoda)

"Může být Homer Simpson komunista? K tématu se vyjádří jeho otec. Homer není žádný komunista. Je to lhář, žrout idiot a komunista, ale v žádném případě není pornohvězda." Sakryš, koukám, že už to zveřejnil i kolma. Nevadí. tak jsem se u toho zasmál, že to tady může být klidně dvakrát. Výborná epizoda.

Dark (2017) (seriál)

První řada aspiruje na maximum, pravda, s přivřenýma očima. I s případným dabingem je rozpoznatelné, že nejde o zámořskou produkci, nekoná se ono samozřejmé vtáhnutí do děje a gradace u emotivních momentů, na druhou stranu se ani nedočkáme se jisté, mnohdy otravné, okázalosti, atmosféra je zas pro jednou příjemně evropská. Velmi výrazná je hudba Bena Frosta a hlavně temné a přitom eterické skladby (několikrát použití Apparat- Goodbye, Mire Kay- Bay, Chris Killion-When I was Done Dying, Agnes Obel-Broken Sheep nebo industriálnější Cochleam-French Coq). I přes jistou nepřehlednost v postavách (to aby si člověk kreslil graf jak z Katovny:)) je celá první serie mysteriozní, zajímavou a osobitou podívanou.

Dark - Vše se děje teď (2017) (epizoda)

Přiznám se, že mám v postavách trochu nejasno (je jich tu navíc tolik, že některé se v jednotlivých dílech nestihnou objevit), stejně tak nejsem schopen dávat pozor na časové paradoxy (což se asi v dalších dílech nezlepší, naopak), nicméně směr, kterým serie směřuje mě mimořádně baví. Výborně!

Dark - Dvojí životy (2017) (epizoda)

Po čtvrtém dílu vidím některá hluchá místa - tempo je občas nevyvážené, některé postupy na mě působí rušivě (záběry na stojící postavy naznačující emoce zúčastněných,častý smyčcový motiv upozornující na strašidelné scény, doslovnost, povrchně mytologické úvahy), výhodou je stav, ve kterém si zatím tvůrci můžou dovolit odskočit kamkoliv a divák to přijme.