Darebáčci (2000)

Znovu jsem viděl film po letech a bavil se královsky, zvedám na pět. Je to čistý komediální Allen s lehce nadhozeným příběhem, který je doslova prošpikován vizuálními a hlavně slovními gagy. Nic víc se v Darebáčcích najít nedá, ale nic víc jsem od Allena v tomto případě nežádal.

Chalífát (2020) (seriál)

Nečekal bych, že zrovna seriál ze Švédska mi předloží syrovou, nepříjemně realistickou podívanou na dopady extrémních projevů islámu na liberální Evropu,ale stalo se. Nemůžu napsat, že mě situace ohledně neutuchajícího přílivu muslimů a možných souvislostí znepokojila, protože osobně jsem znepokojen už dlouho, nicméně pohled na poměrně velkou míru švédské bezbrannosti tváří v tvář promyšlenému prosazování jiné kultury mě naplnilo jistou formou letargické zádumčivosti. Neradostná podívaná.

Tekumseh (1972)

Viditelná snaha o serióznější přístup, ale celé to hašteření mezi Angličany, Francouzi a Američany je lehce nepřehledné a velmi nudné. A Gojko Mitic v generalskem kabátu...no, promiňte..

Manželská historie (2019)

Noah Baumax provedl řez jedním končícím manželstvím...a vyteklo u toho trochu hnisu. Začátek a některé scény odkazují (ne) vědomě k Allenovi (NY/LA, hudební podkres Randyho Newmana, A Time for Love od Billa Evanse, některé dialogy i styl humoru - obzvlášt Charlieho komentáře a konečně, i přítomnost Wallace Shawna), na chvilku jsem si vzpomněl i na bratry Coheny, a to v okamžiku, kdy právníci začali svou právnickou práci tak dobře, že i Nicole z toho byla trochu přešlá. Celkově ale jde o docela krutý popis rozvodového řízení s několika mimořádnými scénami (hádka na ostří nože, návštěvy sociální pracovnice).Za mě perfektní.

Rande měsíce (2006)

Mám docela rád blbiny, které chtějí jen a jen pobavit. Rande měsíce mě nepobavilo.

Chalífát - Epizoda 1 (2020) (epizoda)

Civilně, velmi působivě podaný rozjezd. Všechny tři hlavní linky (Pervin a manžel z IS v Sýrii, Fatima ze speciální jednotky, škola) jsou mimořádně zajímavé, atmosféra téměř dokumentární. Výborný začátek, jsem hodně zvědavý na pokračování.

Simpsonovi - Velká knižní loupež (2011) (epizoda)

Dannyho partáci naražení na parodii na psaní dětských fantasy, Neil Gaimen, paralelně prokrastinační Lisa a v intencích parodovaného žánru překvapivá pointa. Simpsonovi vaří už dlouho z vody, ale tenhle díl byl zábavný.

Simpsonovi - Muzikál ze základní (2010) (epizoda)

"Chceš li mít zdravý chrup, jabko kousej chrupy chrup." Dějově dost slabota (Lisa, ale i vedlejší Krusty v Evropě). Ale jelikož na hudebním táboře byli vedoucími Jemaine Clement a Bret McKenzie z Flight of the Conchords, byl z toho koukatelný díl. A odkaz na Manhattan Woody Allena mě potěšil.

Simpsonovi - Panu dozorci s láskou (2010) (epizoda)

Výborné! Progresivní demonstranti s transparenty America is always wrong a We love Murderers, na druhou stranu Lisa zesměšněná podpásově v diskusi jen kvůli barvě svých vlasů. Tenhle díl byl vtipný po všech stránkách. "Kdo je pro návrh at řekne sýr. Kdo je proti návrhu at řekne Nenávidím Ameriku...Nená..a sakra....Kdo je pro zkrácené volební období, at řekne Mám sex se zvířaty. ..Já mám sex se zvířaty, jen nejsem pro zkrácení volbeního období."

Synové Velké medvědice (1966)

"Tvá slova jsou slabá jak březové proutí" Ano, scénaristé nebyli zrovna ve formě, herci také ne, i když dělali co mohli (zlosyni se smáli posupný smíchem a pohybovali očima záludně do strany), hudbu, která s žánrem vůbec neladí vybíral skutečný podivín (vrchol přijde na závěr, kdy do záběru indiánky zazní německy zpívaná halekačka) a všechno řídil a zřejmě u toho i trpěl český režiser Josef Mach (Hrátky s čertem, Na kolejích čeká vrah). Jde v podstatě o nezamýšlenou komedii pod úrovní i nejhorších mayovek (Vinnetou a míšenka Apanachi). Parádní je závěrečná souboj na koních, kdy kolem sebe za doprovodu hudby z tanečních dýchanků krouží záporák Jiři Vrštala s puškou a Gojko Mitič s lukem a štítem, Vrštala předstírá, že se mu Mitiš ztrácí, Mitič dělá, že umírá, načež rychle vyskočí a trhaně střílí jako malí kluci za garáží...no pecka. Za dvě, ale vůbec mě tyhle Synové nenudili!