Kalifornie (1993)

Skvěle nasnímaný film s lehce zvláštní (jak to vysvětlit, když mi prostě připadá zvláštní) atmosférou. S přibývající stopáží je film čím dál více prosáklý černým humorem a ubývá pochybností nad tím, jestli Brad Pitt příliš nepřehrává. Nicméně ve mě ty pochybnosti zůstaly až do poslední minuty Kalifornie.

Maratónec (1976)

Maratónec má vcelku depresivní atmosférou a kameraman v něm opravdu odvedl skvělý kus práce. Jenže pár hodin po jeho zhlédnutí si z něj příliš mnoho nepamatuju. Přitom se jedná o velmi dobrý film na pomezí 3 a 4 *, ale já jsem tomu celému prostě nedokázal uvěřit. Aby vlastní poselství filmu vyznělo, měl by asi Maratónec vypadat více absurdněji či ironičtěji.

Příběh rytíře (2001)

V podstatě super zábavný film, který spadá do kategorie "na 5* je to moc oddychový a ohraný, ale dobrý 4* si to zaslouží". Jenom mi tolik vadil ten přitroublý happy end až jsem musel zcela subjektivně snížit na 3*.

Hráč (1992)

Tak kousavě satirický konec jsem ještě u žádného jiného filmu neviděl. Robert Altman se rozhodně nebál "střílet do vlastních řad". A při pohledu na vysoký počet cameo roliček slavných herců se evidentě ani ty největší hollywoodské hvězdy neostýchají zasmát sami sobě. Bruce Willis zachraňující s brokovnicí v ruce Julii Roberts před smrtí z plynové komory? Altman předběhl Soderbergha o celých dvanáct let!

Kniha džunglí (1967)

Mé zapomenuté dětství...Když jsem se po sedmnácti letech podíval na film, který jsem miloval a mnohokrát viděl v šesti letech, těžce jsem se ubránil mohutnému návalu nostalgie. Kniha džunglí je nádherná a vtipná Disneyovka se skvělou muzikou a nejlepším strejdou Balúem pod sluncem!

Sejmi je všechny (2007)

Ano, je to hodně přemrštěné, ale na tom přece "Shoot 'em up" stojí. Jinak mi vadila jen jedna či dvě vážnější scény a občasná snaha být za každou cenu cool (aspirantů na cool scénu, hlášku apod. je tolik, že to prostě občas cool není). Obzvlášť Giamattiho hlášky někdy zavánějí trapností. Na druhou stranu, i proto ho Mr. Smith označil za "kundu s bouchačkou v ruce". Takže suma sumárum: zábavný, akční, oddychový film se skvělým Owenem.

Někdo to rád horké (1959)

Ne tak vtipný film, jak se často píše, ale Jack Lemmon je prostě skvělý, takže 7/10 zaokrouhluji nahoru.

Doblba! (2005)

Doblba! obsahuje asi tak pět vcelku dobrých vtipů, ale jinak je to klasická vachlerovsky - českolvová trapná zábava. To znamená velmi nudné, nastavované, zbytečně prodlužované (obzvlášť vánočné scéna) a k uzoufání amatérské. Vachler natočil špatný a ve své podstatě iritující film a ani (pro mě) zábavný Čtvrtníček na tom nic nezmění. P.S. i hudba je příšerná.

Chip an' Dale (1947)

Krátké Disneyovky s Donaldem jsem v dětství hrozně hltal. A i dnes, když se na ně po letech podívám, stojí za zhlédnutí a tato není vyjímkou.

Apokalypsa (2006)

Brakem vonící postmodernistický mišmaš. Spletitý, nejasně intepretovatelný příběh, který však na diváky neustále jemně pomrkává, aby ho nebrali příliš vážně. Copak lze seriózně dumat nad dílem, v kterém hrají tři zneuzaní herci, dvě ex-popové ikony hudební branže a ožrale vzhlížející Highlander? Spíš ne, ale díky tomuto obsazení (v němž je obzvlášť zábavný rozkošný The Rock) a pocitu zhulenosti, který Southland Tales navozuje (alespoň u mě) se nebojím napsat, že Richard Kelly opět natočil velmi neotřelé a osobité dílo. Bohužel se tento film kvůli dlouhé stopáži poněkud pomalu rozjíždí, a proto mé hodnocení klesá ke třem.