Hitch: Lék pro moderního muže (2005)

Will Smith dokazuje svou extra třídu i v romantické komedii, která na první pohled vypadá podivně, ale vyklube se z ní velké překvapení, plné příjemných vtípků, postav a hereckých výkonů. Ať si říká, kdo chce, co chce, tak Smith válí na plné čáře a každý muž mu určitě závidí Evu Mandes ( i přes její "výstřelky":)). Kevin James jako právník, který se zamiloval do velké hvězdy využije služeb Smithe, který mu radí, jak získat srdce své vyvolené (neplést s přespáním v její posteli). Andy Tennant natočil příjemnou a rychle ubíhající komedii, v které je dost především kvalitních vtipů a velmi málo trapných. To se v dnešních komediích nevidí příliš často a proto jedno velké díky.

Ripleyho hra (2002)

Slabé 4* a velmi přeceňovaný film, od které jsem čekal opravdu více než jsem dostal. Do nebe vynášený John Malkovich je větší slizoun než byl Matt Damon, který když se stal někým jiným, opravdu jste to viděli a nejen o tom všichni ve filmu mluvili. Malkovichův Ripley je jiný. Není to klasická osoba, co se převlékne a chová se jinak a je jiným člověkem, je to postava bez citů a emocí, která jedna racionálně a chladně v každém okamžiku a podle toho také snímek vypadá. Chladně a odtažitě. Nezahřeje vás ani mladička Lena Headey, ale určitě potěší velmi dobrý Ray Whinstone. Snímek vypadá moc pěkné, celý je zajímavě natočený s klidem a rozvahou a několika velmi pěkně vymyšlenými scénami a zbytek? Zbytek je jen příběh o člověku bez výčitek, který jednoho dne nedokáže hru, kterou započal ukončit podle svých představ a musí obětovat více než sám čekal.

Ruiny (2008)

Osobně jsem očekával zajímavěji podanou klasiku, tentokrát situovanou do mexického pralesa, kde skupinka Američanů našla starodávné Mayské ruiny. Nikoho nepřekvapivý průběh filmu, ale potěší alespoň pár zajímavých scén, v kterých opět nějaká ta kráska ukáže, jak se má zachovat správná kamarádka(ano, bude křičet: "Všichni tady umřeme"). Nejhorší však je, že většinu času se jedná spíše o přírodovědný seminář s trochou historie než o krvavý horor, který vyvolává hrůzu. Hororových scén tu je velmi málo, za to atmosféra je chvílemi opravdu nepříjemná (což znamená velmi dobrá) a snaží se všechny nešvary filmu vynahrazovat, což se nepovede úplně, ale i tak dobré. Jako prvotina neznámého režiséra celkem slušné....

Star Wars: Klonové války (2008)

Animované Star Wars nejsou to pravé. Určitě ne pro mě. Animace mi nevyhovuje, jak by mohla a přijde mi taková, dost nevábná chvílemi a plná čar a nikde žádný oblouk :) snad kdo uvidí bude vědět, co myslím. Jinak postavy jsou fajn, namluvené hlasy jsou od původních herců a to je dost znát. Neumím si představit, kdyby tomu bylo jinak, ale chvílemi jsem se o to i bál. Dokonce potěšili i hlavní postavy, především nová padawanka budoucího Temného rytíře je velmi příjemná a její neustálá slovní přestřelka s Anakinem nemá chybu. Jinak tomu je u zbylých vtipných okamžiků, především od droidů, které svým trapným humorem opět (ano, už v pár okamžiků v nové trilogii bylo jaksi ... mimo). Infantilnost se však už díky použití animace nedá filmu upřít. Přesto všechno jsou Klonové války svým způsobem nadupané a využívají universa Hvězdných válek jak jen to jde a jako "pilot" seriálu působí jako zajímavé navnadění, které možná přiláká nové mladé fanoušky a některé starší nechá hodně chladné. Slabé 3* z lásky k Lucasovu dílu.

Tropická bouře (2008)

Ne Stiller, Ne Downey, Ne Black, ale.... Cruise je největší hvězda Tropické bouře. Starý dobrý "Maverick" se nebojí ničeho a předvedl úchvatný výkon, za který mu osobně přeji oscara nebo alespoň nominaci (ano utopie já vím, ale opravdu by si to zasloužil). Získat si rolí, která má cca 10 minut celý film se nepodaří jen tak někomu. Vedle něj je Ben Stiller, ať je sebelepší parodie na Ramba a jemu podobné, jen malá slepička, kterou Tom odfoukne svou stíhačkou z této planety. I přes podává Stiller skvělý výkon a vedle Cruise vládne ruku v ruce s Robertem Downey Juniorem celému filmu naprosto bez výhrad. Škoda je nevyužitého Jacka Blacka, který předvede své nejlepší kousky na začátku filmu (ten na tom vrtulníku dokázal vyset dlouho...) a pak se vypaří v drogové mlze. Tropickou bouří lehce Stiller navazuje na svůj geniální, ale zapomenutý první pokus o proniknutí do komediální režisérské elity. Mnoho hvězd, jedna velká chytrá parodie, o které se nebudou povídat nechutné vtipy jako o Disaster Movie, Scary Movie a v podstatě všechno ... XXX Movie:). Rozhodně má Tropická bouře i slabší okamžiky, kdy ani geniální postavy, hlášky, vzpomínky na jiné filmy(Četa v úvodu velmi potěší:)) a dokonce ani božský Tom Cruise prostě nedokáží udržet nastavenou laťku po celý film tak vysoko, jak by si diváci(a snad i tvůrci) přáli. Přesto lze tento malý prohřešek odpustit s klidným srdcem, protože na Tropickou bouři budete vzpomínat a o scénách z ní ještě dlouho mluvit. Komedie, která mi po dlouhé době spravila chuť a mé smýšlení o všem americkém s nálepkou "komedie".

Letopisy Narnie: Princ Kaspian (2008)

Nedokážu pochopit, proč se točí filmy směřované na mladší publikum o délce 147 minut. Ono přežít první díl o délce lehce přes dvě hodiny se i přes tu hromadu plastových zbraní, naivního příběhu a nezajímavých postav dalo přežít, ale co skoro 150? Bohužel druhý díl nepřináší žádné velké zlepšení po dějové ani psychologické rovině, která podle mě vypadla ještě před psaním scénáře a divákovi nezbude nic jiného, než sledovat další pohádku, kde bojuje dobro proti zlu v nekonečné metafoře a obyčejnosti. Je strašná škoda, že druhá Narnie vypadá tak obyčejně a odfušovaně, protože má několik příjemných a dobrých momentů, kam určitě nepatří rádoby drsní kluci, kterým nebylo ani patnáct a bojují na život a na smrt s mnohem staršími, zkušenějšími a vycvičenějšími protivníky. Naivita a pohádkovost jde ruku v ruce s ohraným příběhem bez jakékoliv snahy zlepšovat se. Po herecké stránce všichni trochu zestárli, ale není to moc poznat, snad kromě nejmladší postavy, která už nevypadá jako z reklamy na mléčné výrobky, ale jako skutečná dívenka (to neznamená, že není protivná a až příliš náhodně ji všechno vychází:)). Chudý náboženský bratříček velkolepého Pána prstenů může jen v několika málo okamžicích tajně doufat, že se dotkl kotníku svého velkého a neporazitelného bratra, s kterým vyrůstal.

Max Payne (2008)

Člověk, který proletěl oběma díly Max Payne rychlostí světla, se pokusil vystihnout celou podstatu hry. Výsledek? Stylizovaný a krásný obraz bez smysluplného obsahu. John Moore dokázal vytvořil vzhled, který má k dokonalosti krůček, ale na vše ostatní bohužel zapomněl. Je to smutné, protože z počítačové hry šlo těžit mnohem více než využití dnes již klasického komiksového vzhledu a jmen postav. Obsazení je na první pohled zajímavé, ale naprosto nevyužité a i když se režisér snaží vás děsit vzhledem jedné postavy, o pár minut později zemře trapnou smrtí a vy z toho nic nemáte. Scenáristickou beznaděj podtrhuje také příběh, plný klišé a nelogický, který neobsahuje ani jediný inteligentní a nečekaný zvrat. Pro milovníky filmu ještě jedno zklamání. Právoplatný bullet-time, který jsme tak ve hře milovali, se zde objeví cca v druhé půlce filmu a to regulérně asi třikrát (z čehož první setkání je spojení trapnosti a neschopnosti všech zúčastněných... střílet na někoho kdo je pod vámi a minout ho o cca 10 metrů...). Herci nejsou tak špatní, jak někdo říká a ani Mark Walhberg není nijak špatný, ale nedostal potřebný prostor ani možnosti, o čemž by taková Olga Kurylenko mohla mluvit své (svou povinnou "nahou" scénu naštěstí má). Sečteno podtrženo, milovníci hry budou kromě vizuálu dost zklamání, ostatní budou koukat, co se jim to vlastně snaží režisér říci a kdo vlastně je ten Max Payne a proč má jeho jméno na někoho stejný vliv jako plané neštovice... PS: pokud to někomu chvílemi přišlo, jako reklama na současnou seriálovou vlnu(Prison break, Heroes)... nejste sami, kterým to přijde ;)

Dračí život Bruce Lee (1993)

Bruce Leeho jsem jako herce moc nemusel, ale bojovník to je jednoznačně nejlepší. Jeho biografie je podle mého soudu nejlepším filmem o Brucovi Lee (lze číst také jako nejlepší film s Brucem Lee:)), protože většina jeho snímků pro mě krom jeho postavy neměla žádný vliv. Rob Cohen využil jeho příběh velmi zajímavě a Jason Scott Lee je v roli Bruce velmi dobrý. určitě lepší než by byli ostatní herci a tak si nelze příliš stěžovat. I po příběhové stránce se Dračí život opravdu stydět nemusí, vedle plytkých filmů Bruce Leeho bez děje přichází z životní cestou, kterou se snaží naznačit vše důležité v Brucově životě a myslím si, že divák bude spokojen více než při sledování pouhého dokumentu o největším bojovníkovi, kterého zná filmové plátno.

Vůně cibule (1975)

To byla taková klasika!!! Slavný Franco Nero v šíleném westernu, v kterém místo špenátu (pepek námořník promine) porcuje hromadu cibuli a mlátí každého, kterému neuteče. Kolikrát jsem tento film viděl na VHS? To ani nespočítám. Dnes už to není ono, doba šla dále, úplně jinou cestou a není zde prostor pro staré legendy, které se ukázali smysl pro humor. Také je to už neskutečných 33 let (!!!), co vznikl cibulový král a přesto má stále své kouzlo, svůj humor, svou vtipnou hudbu a svého, Franka Nera.

Jdi na to (1983)

Kdysi dávno, když mi bylo asi 6 jsme koukal na dvojici Bud Spencer a Terence Hill skoro až s náboženskou vírou a touhou. Smál jsem se každé "facce", kterou dali a tak krásně pleskla. Smál jsem se každé hlášce Buda Spencera, který dokázal i s minimem pohybu a mimiky ve mě vyvolat smích. tyhle doby jsou dávno pryč, ale přesto dvojice veteránů má stále svoje kvality, které neudržují v každém filmu, ale ve "Jdi na to" stále ano. Jejich záměna s agenty v letadle je velmi dobře využita a film má tempo i humor. Přesto do plného hodnocení mi chybí ta mladá naivita a přehlížení faktu, že když se mlátí na obrazovce, málo kdy se navzájem dotknou :-) i když zazní ten "zvuk" úderu, který chvílemi zní jako smrtelný dotek ... a oni stejně vstanou a bojují dál.