Akční komando (1997)

SPOILERY: Hele Ratnere! = Scéna ze začátku filmu, která mi utkvěla v paměti. Michael Dudikoff si při této hlášce sundává sluneční brýle a působí skutečně jako správný frajer. Dále si vzpomínám, jak si hlavní hrdina - Rick Harding (Dudikoff) aplikuje injekci do týla a zachraní se tak před účinkem Bromexu. No a vybavuji si také rvačku v letadle, při které Rick použije pánvičku jako zbraň. Těžké béčko, ale jednou se to dá vidět...

Komando (1985)

Snad to nejklasičtější akční béčko 80. let! Arnold v úžasné formě! Snímek je naplněný skvělými akčními scénami, perfektními hláškami a jedinečnou atmosférou. Kdo viděl jako malý, nikdy nezapomene! Nostalgie, krása, akčnost, Arnie, Bennett. Chyby: 1) Ve scéně, kdy plk. Matrix hází na ostrově granáty po vojácích a oni po výbuchu vyletí do vzduchu, si můžeme všimnout (nejlépe ve zpomaleném záběru), že vojáci "jdou" do vzduchu dříve, než granát vybuchne - nahoru jim totiž pomáhá rampa, která se zvedne z trávníku. 2) Když se Matrix pere s Cookem v pokoji v motelu, tak se jim podaří shodit lampičku, která je však o chvíli později opět na svém místě. 3) Na začátku filmu, když je unesena dcera Matrixe, tlačí plukovník svůj džíp ke srázu, aby se za nimi pustil. V jednom okamžiku (než naskočí do auta) si můžeme vzadu všimnout jistícího lana. 4) Ve scéně, kdy Bennett přikládá nůž na krk Jenny, tak má střídavě rozepnutou a zapnutou levou kšandu. 5) Těsně předtím, než se Matrix se Cindy pustí do sledování Sallyho, řekne letuška: "Bála jsem se, že to řeknete." Poté couve svým autem a v té chvíli je v odrazu auta vidět kameraman.

Poslední vlak z Gun Hillu (1959)

Při sestavování top 10 westernů by tam Poslední vlak z Gun Hill nesměl chybět. Geniální herecké výkony Quinna a Douglase, skvělá zápletka, atmosféra a gradace! Žánrové zařazení western/drama doopravdy sedí, ještě se k tomu přidává dávka psychologie, Anthony Quinn se dokonale ujal své role, kdy se musí rozhodnout mezi nejlepším přítelem a svým synem, o kterém ví, že není v právu...

Predátor (1987)

Co mám napsat, když už se tu veškerá chvála vyskytuje ve všech možných a sebelepších obměnách? Myslím, že když to shrnu do 3 slov, tak nic nepokazím! A ta slova? KLASIKA, NÁŘEZ, BRAVO! Snad bych ještě mohl připojit větu: "Arnie v obdivuhodné, úžasné a dokonalé formě". Tvůrcům se bravurně podařilo vykreslit narůstající strach "supermanů" z budoucnosti v pekelné džungli, do níž bych se osobně bez doprovodu Dutche Schaefera a Johna Ramba nevydal.

Hotel Herbich (1999) (seriál)

Velmi, ale opravdu velmi slabý seriál, který ode dna nevytáhne ani jediný z hereců. Na špatném scénáři se veledílo staví špatně. Hotel Herbich ovšem nemůže na slovo "veledílo" koukat ani hvězdářským dalekohledem.

Sanitka (1984) (seriál)

Asi nikdy nepochopím, jak tento seriál může někdo označovat za socialismus propagující dílo! Politicky se mi zdá celkem neutrální, dokonce bych řekl, že objektivní! Prolínání osobních životů a případů zachranářů je mistrné, stejně jako mnohé záchranné akce (snad každý si pamatuje Suchdol), herecké výkony potvrzují, že herce jsme měli (věřím, že stále ještě máme) výborné. Úvodní a závěrečná znělka už se mi jeví jako příliš ohraná, avšak v instrumentální podobě během jednotlivých epizod je skvělá. Předposlední díl patří mezi nejdojemnější. Jsem zvědavý na pokračování - snad to nebude propadák.

Ordinace v růžové zahradě (2005) (seriál) odpad!

Proč? Proč? Proč? Naše super komerční televize Nova potřebovala nasadit něco na divácky úspěšná Rodinná pouta TV Prima, tak nám vznikl tento "über-odpad"...Na druhou stranu, herci také potřebují někde hrát, ne?

Detektiv Martin Tomsa (1994) (seriál)

Navzdory tomu, že tento cyklus není příliš dobře hodnocen, dávám téměř plné hodnocení. Na sérii příběhů soukromého detektiva Martina Tomsy mě zaujalo hned několik věcí. Líbí se mi prostředí - Brno, postavy - Marek Vašut, samotné příběhy,Škoda Favorit a také to, že se jedná o počin, který ukazuje případy z moderní doby. Nehodnotím z hlediska kriminalistického (reálnost vyšetřování, atd.), režie a hereckých výkonů. Nerozumím tomu, tak proto jsem bral v úvahu jen mé osobní pocity.

Třicet případů majora Zemana (1974) (seriál)

Honza Zeman, nesmrtelný a asi nejrozporuplnější český (československý) kriminalista. Myslím, že jsem zhlédl všech jeho 30 případů, některé dosahují velmi vysoké úrovně, jiné jsou průměrné či podprůměrné. Pročítám si ostatní komentáře zdejších uživatelů a aniž bych chtěl někomu brát jeho názor, musím se pousmívat nad tím, jak převážná většina tento seriál odsuzuje. Mnozí z nich totiž podle mého totalitu zažili jen velmi krátce a tudíž nemají osobní zkušenosti s minulým režimem. Nevadí. Nepopírám, že díly jsou napsány tak, aby vyhovovaly tehdejší vládě a jejich ideologii, přičemž mohlo docházet k přetváření skutečnosti. Pokud se dokážeme od těchto faktů oprostit, můžeme sledovat kriminální seriál, který nám ukazuje průřez dob minulých. Začíná se v roce 1945 a končí 1973. Já osobně Zemana sledoval se zájmem a politiku, která je cítit v minutách každého dílu, jsem bral jako obraz tehdejší doby se vším všudy, tedy i s případným předěláváním skutečných událostí. Ať je to jak chce, major Honza Zeman je legendou a snad každý by měl vidět minimálně díl Studna. Toto je ovšem ten nejprofláknutější, za zmínku stojí také Tatranské pastorále, Mimikry nebo dvě epizody z Jižní Ameriky s Jirkou Hradcem. Seriál je nabitý tehdejšími hereckými esy, které dnes tvrdí, že jim 30 případů nic "neříkalo", já jim nevěřím a zvlášť ne Vladimíru Brabcovi, který kdyby tuto roli nedostal, tak není zdaleka tak známý, jako je...Toť tak vše, (btw) dlouho jsem se k napsání tohoto komentáře neměl a opět podotýkám, nejsem komunista, ale nemám rád, když se z principu zavrhuje vše, co bylo do revoluce (ano, jsou i výjimky).

Poslední sezona (2006) (seriál)

Čtyři hvězdy za to, že jde o něco nového a neokoukaného. Podle mě se ovšem dalo s daným tématem mnohem lépe pracovat...Za nápad a výkon Dejdara dávám vysoké hodnocení, plus oceňuji úvodní píseň k seriálu (Gabriela Urbánková - Touha).