Žoldnéř (1968)

Ahh! Nero vlaciaci sa na jednom koni a s uhladne zapakovanym gulometom (tj v rakvicke) na druhom; najlepsie a vystizne zhrnutie teorie revolucie; a typicka corbucciho burleska v ktorej to rachoti, pobehuju sombréra a uniformy hromadne padaju z koni (a ktoru si xkrat zopakoval). Vydavatelia DVDciek maju pravdu - na Leoneho opusy to nema ani nahodou. Akurat pamatna skorozaverecna scena (cinkajuci kowalski a smutny klaun) to takmer dviha na styri hviezdicky.

Ideální manžel (1999)

Celkovo vkusna konverzacna komedia ktora si vsak vyzaduje prilis vela pozornosti na to, aby bola zabavna, v opacnom pripade zmori neprehladnostou. Osobny rekord: dopozerane na stvrty pokus, po troch uspavacich nezdaroch .

Umučení Krista (2004)

Co vznikne prerozpravanim silneho pribehu, ktory bol rozpravany uz tisickrat, so zachovanim vsetkych kanonov az do najmensieho detailu? Tisic prva - kopia. Sila vychadza z temy, nie z autorskeho prispevku. Gibson dokumentuje, nepodava (alebo nie je schopny podat) vlastny pohlad (a kde sa o to v detailoch pokusa zanechava pocit trapnosti). Citit ze temu preziva, ale ze zaroven nema co povedat. A tam kde sa nemoze opriet o silu predlohy, snazi sa (v sebe?) vybicovat emocie vypjatym fyzickym utrpenim. Dokonala ilustracia, ale od umeleckeho diela ziadam 1. vlastny nazor (na rozdiel od repliky) a 2. schopnost jeho podania filmovymi prostriedkami. A preto je Scorseseho pokusenie o tolko lepsi film.

Slečna Drsňák (2000)

Budem za hovado ale nemozem si pomoct - pohodova, akurat jemne sexisticka komedia ktoru nenavidia vsetky jemne a inteligentne damy. Za dalailámu a světový mír!

Cesta (1971)

Zvlastne odosobnene hemzenie a putovanie cudzich tvorov po cudzej planete, chvilami snad natocene mimozemstanom. A prijemna odbocka do napodiv nie az tak davnych cias ked sa este sledovala vizia filmu ako svojbytnej formy umenia. V tomto pripade silne autorsky prispevok podany az polodokumentarnou formou a s priebeznym napĺňaním autorskych tendencii asociativnymi vlozkami a prestrihmi. Ako celok to potom vyznieva ako odosobnena meditacia nad jednym premnozenym druhom, ktory sa odcudzil svojmu povodnemu prostrediu i podstate vytvaranim barier vonkajsich (voci prostrediu) i vnutornych (voci sebe navzajom). Vadili mi tam neorganicke posuny plniace ciste funkciu toho naplnania (najma nepresvedcive ukoncenie hlavnej postavy). Ono totiz ta zdanliva rousseovska idealizacia na inych miestach dostava dost na frak (vo vysledku to vyznieva ze nasa pritomnost je zatazou v kazdom pripade, lisi sa len rozsah nasledkov - aspon to mi vyplyva z tej znepokojivej posadnutosti detailmi zabijania inych tvorov z oboch stran - masovej civilizacie i uslachtileho divocha). Spolu s rovnako znepokojivymi detailmi zaniku a rozkladu sa tak otvara druha a hlbsia rovina - ziadna idyla, just a cold cold universe. Vyborna hudba: John Barry.

Šeptej (1996)

Film na ktorom ma uprostred vsetkej tej poezie zaujalo, cim a kedy sa to vsetci vlastne zivia a z coho platia ucty ked uz o tom tak zurivo spolocensky mlcia - a o to PRDACKEJSI. Ach to detstvo.

Mumie (1999)

Tak neviem ci ma vyznam komentovat tuto popcornovu CGI zhovadilost alebo skor fakt ze to tu ma neuveritelnych 74%. _____________ Poznate tu o vareni zaby? Kontrolna otazka: Kedy sa v hollywoodskom mainstreame prestala aspon PRO FORMA predstierat platnost fyzikalnych a vsemoznych dalsich zakonov? Myslel som ze po Digianakonde uz nemoze byt horsie. A vida.

Andrej Rublev (1966)

Kedysi to na mna zaposobilo, ale na druhy raz po rokoch uz len málo. Par poetickych momentov a Odlievanie Zvona. Tarkovskij je zvlastny pripad ktory mal byt basnikom ci pisat alebo tvorit inak, ale na jeho tvorbe najma s odstupom az prilis vidno ze nebol filmar.

Rosemary má děťátko (1968)

Cely film to robi BUBUBU aby nakoniec sklzol do rozkosne ironickeho zaveru. No nie je ten Polanski bozi?

Tahle země není pro starý (2007)

Nie je to pekny ani lahky film. Siel som do kina s vedomim, ze to nebude dalsi Lebowski, ale ono to nie je ani Fargo. Fargo je proti tomuto plytky morytat. Tu dostavame od zaciatku signaly, ze dalsia vyvražďovačka nebude usmevna, ani neda sancu utiect do povzneseneho cynizmu, ta tiesnivost je vsadepritomna a potacaju sa v nej postavy zviazane do vlastnych mytologii. A ku koncu sa vsetko prevali, nezostava nic, ziadne vykupenie, ziadne malovanie. Len smutok nad stavom sveta. Je to v nas, vzdy a stale nase vlastne rozhodnutie, nie sme nad nicim a nicomu nevladneme. __________________ Ale aby som to trochu odlahcil, Bardem (aby bolo jasne, ON je hlavna rola, vsetci ostatni len sekunduju a nasepkavaju) si bezpochyby zasluzi cenu i za suverenne najprisernejsiu frizuru v dejinach filmu za minimalne poslednych 30 rokov (60s bojim bojim). TO je ten echt temny rytier, smutnej postavy.