Berlínské spiknutí (2006)

Formalne dokonala emulacia zanru noir avsak niektore prvky "modern cinema" (realisticky podana suloz?!) tu posobia ako past na oko. Po emocnej stranke velmi chladne a nesiahajuce Bogartovkam v ktorych chlapi boli chlapmi a zenske zenskymi ani po narty. A prvy film v ktorom mi Cate Blanchett pripadala uplne bezradna (az na tie vtipne pokusy o nemcinu).

Krycí jméno Donnie Brasco (1997)

O gangstroch v trochu inom a v mojich ociach prinajmensom rovnocennom style Scorseseovkam, len ten zaver mohol byt vystavany lepsie. Takto posobi zaverecny vysmech na temu "cena priatelstva" tak trochu do vetra.

Volný pád (1993)

Zaujimavy film s genialnymi situaciami a jeden z tych originalnejsich myslienkovych pocinov. Bohuzial ako uz niekolkokrat som mal pocit ze scenarista nas buldozerom tlaci do jedineho mozneho konca a zaveru, hoci aj ponuknuta utecha v podobe Duvallovej postavy (jeho popis cez jeho zenu je velmi nezny) je tiez zaujimava.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Nicim ma to nezaujalo. Gycovitost ustrednej sceny (s faktickym popretim Rickmanovej postavy) naznacuje ze doslovnost v prevode na platno nie je niekedy najlepsim riesenim. A protivnost dana rozporom medzi nudne nenapaditou vizualnou strankou a snahou o efekt opozeranostami novsej francuzskej skoly (zrychlene jazdy kamerou, rychle prestrihy bizarnych detailov). A napokon roztrojenost: najprv "hrdinov" pribeh, potom kriminalka s hladanim vraha a nakoniec cast "osvietenie laskou". Mojtyboze. Celkom by ma zaujimalo ako by to fungovalo cele s postavou ironickeho rozpravaca a la Barry Lyndon v kombinacii s autentickym hnusom ktory vanie z knihy.

Vzpomínky na Afriku (1985)

Dobove zaujimavosti: na temu predlohy, ktora bola v case vzniku jednou z poslednych velkych nesfilmovanych klasik, sa z toho titulu tvrdilo, ze je kvoli antidejovosti nesfilmovatelna (komentar: a na filme to citit) - niektore kritiky vycitali obsadenie Redforda do mladsej roly, vypichovalo sa ze vizualne zostarol (komentar1: no a, komentar2: predtym par rokov v nicom vacsom nehral).

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Vizualne dokonale - Ästhetik pur (kto by to povedal na bandu chlapikov pobiehajucich poldruhahodiny po platne v ciernych slipoch a nonsalantne chrupajucich jabka na prechadzke horami mrtvol ze). Minus po pol hviezdicke za prehnany patos v druhej polovici a miestami za hnanie moznosti CGI za hranu, potazme za nepravdepodobne digitalne potvorky. Jo a kecy o politickej a historickej korektnosti neberiem. Hodnotte FILM.

Až na krev (2007)

"Losing my soul, but at least it's fun". Inak to prevypravat neslo (mimochodom dost nevdacny namet, celkom by ma zaujimalo co k nemu pritiahlo Andersona). Also: American Psycho

Bez motivu (1971)

Jedno z mojich prvych celnych stretnuti s filmom ako male decko so silne sentimentalne zafarbenou spomienkou. Nice je krasne miesto a slnkom zaliate luxusne 70ky s nepochopitelnou brutalitou dospelych.

Kurýr (2002)

2+. Miestami zabavnejsie nez naznacuje bodove hodnotenie dane chabym scenarom, Statham ma zvlastnu charizmu.