• Thriller

Případy 1. oddělení - Loterie (2022) (epizoda)

Další zdařilý díl, atmosféra houstne na všech frontách, zejména vztahy na oddělení, šéfová je po pravdě nesnesitelná pipina.. Vyřizování účtů mezi mafiány je brutální a vyšetřování složité.. Potěšila mě účast Petra Štěpánka a Bolka Polívky, ten závěr vháněl slzy do očí..

Na dvoře vévodském (1979) (TV film)

Kouzelné nahlédnutí do naší historie, na dvoře se krásně pletichařilo, před vévodou tajilo vše, co se nehodilo „do krámu“ a kdo byl nepohodlný, končíval v žaláři.. Touha po svobodě, zrušení roboty, vlastenectví, prostě Jiráskova nota.. Martin Růžek a Věra Galatíková úchvatní, no a mladý Viktor Preiss jako nový tajemník báječný, líbilo se mi to..

Maryla (1969) (TV film)

Jiráskova Maryla pro mě byla příjemným počtením a i tenhle malý televizní film je úsměvným pokoukáním.. Půvabná Jorga Kotrbová je jako Maryla báječná, lehce uvěřitelná, podmanivá.. Vyprávěné příběhy - jeden o Heleně a Paridovi, druhý o Maryle a mladém Šonovském - jsou zajímavě zpracované, herecký ansámbl sympatický, výprava pěkná, u mě spokojenost..

Člověk z mramoru (1977)

Chápu, proč se tento film u nás nemohl promítat, stejně tak rozumím tomu, že studentce filmové školy soudruzi ve finále zatrhli dokument o Birkutovi.. Příběh samotný je postupně rozplétán a odhalován, takže budí divákovu pozornost i zvědavost, no a herci v hlavních rolích se mi moc líbili, mladinká Krystyna je nádherným ztělesněním mládí, dravosti, jisté drzosti, zanícení, touhy po pravdě a Jerzy Radziwiłowicz je pro mě symbolem ryzosti, možná naivní, možná idealistický, přesto čistý a nevinný.. Krásně bolavý film s parádním závěrem..

Katyň (2007)

Vrátila jsem se k tomuto snímku po sedmi letech a hodnocení zvedám na plný počet.. Strhující příběh několika rodin, Polsko rozervané Němci a Rusáky, šílený masakr v Katyni, následné vršení lží a další utrpení všech příbuzných, ať už jsou to matky nebo manželky, sourozenci či děti obětí.. Domnívám se, že panu Wajdovi náleží obrovská pochvala i poděkování, nekouká se na to dobře, ale pravdy je zapotřebí jako soli..

Mžitky (2016)

Talentovaný polský malíř, učitel, umělec v tom nejlepším slova smyslu, svobodomyslný a charakterní člověk Wladyslaw Strzeminski v podání Bogusława Lindy mě sejmul na první dobrou, tak obrovská touha po tvořivé práci a vlastním názoru se jen tak nevidí.. Bohužel mu životní cestu protli komanči - narodil se v nesprávné době na nesprávném místě - a tím „socialistickým realismem“ (pořád se mi z toho obrací žaludek, běhá mráz po zádech) mu vytrvale ničili bytí.. Posílám tam nahoru panu Wajdovi poděkování, s obdivem i úctou, přesně věděl, co chce říct a jak to udělat, aby divák pochopil.. Krásně smutné pokoukání..

Kříž cti (2012)

Příběh několika mužů znepřátelených stran, kteří uvíznou po sestřelení letadla kdesi v norské divočině, ty nádherné exteriéry stojí za zmínku, je poutavý i pěkně natočený.. Dva Britové a tři Němci (výborná volba herců) jsou přinuceni okolnostmi obývat opuštěnou loveckou chatu společně.. Počáteční napětí a vzájemná nedůvěra pochopitelná, no a strach o holý život v takto nehostinném prostředí je očividný.. Hluboce lidská protiválečná záležitost..

Když utichly trumpety (1998) (TV film)

Mrazivé válečné drama, zapůsobilo to na mě velmi reálně, krutě a zcela pochopitelně naprosto nesmyslně.. Hlavní postava není žádný neohrožený hrdina, je to mladý muž, který chce přežít a vypadnout z toho pekla, nováčci jsou patřičně vykulení, zoufalí, zmítaní strachem, zimou, vyčerpáním.. Herecký ansámbl skvělý, zejména tedy Ron Eldard a v zajímavé roli i Timothy Olyphant..

Železná srdce (2014)

Brad Pitt je ohromný sympaťák a povodil si mě, to přiznávám.. Příběh z 2. světové války je napínavý, strhující, syrový, se vší tou krví a blátem.. Nebudu se v tom zbytečně pitvat a hodnotím čistě pocitově..

Agatha Christie's Poirot - Čas přílivu (2006) (epizoda)

Poskládat všechny díly téhle skládačky bylo opravdu těžké, skvělá atmosféra, herci báječní.. Inu, když se mladá žena provdá za postaršího bohatého pána, zřejmě to budí pochybnost, má ho ráda, nemá ho ráda... David Suchet úžasný, jeho dedukce mi vždycky vyrazí dech, v těsném závěsu za ním tentokrát Elliot Cowan a Amanda Douge, ta chemie mezi nimi byla úchvatná...

Časové pásmo bylo změněno