• Thriller

Poslední závod (2022)

Mýma očima mírné zklamání, ale je možné, že jsem se jen příliš těšila.. Životopisné drama z blízkých Krkonoš a mně důvěrně známých míst se určitě povedlo a stojí za to vidět, nicméně po celou dobu jsem vnímala poměrně dost negativně výměnu Václava Vrbaty za Emericha Ratha.. Tím ovšem nechci říct, že by Emerich Rath nebyl zajímavý, troufám si napsat, že to byl nepochybně výjimečný sportovec a pozoruhodná osobnost, se kterou komanči vytřeli podlahu tak, jak to uměli jen oni.. Pochvalu si nesporně zaslouží Oldřich Kaiser, Kryštof Hádek a líbili se mi i pánové Vladimír Javorský a Jan Hájek.. Silný příběh mě ovlivnil při hodnocení..

Šelest na srdci (1971)

Tohle komediální (veskrze rošťácké) drama mě odzbrojilo svou upřímností a otevřeností, na rok 1971 je to odvaz jako hrom.. Mladinký Laurent žije se svými bratry a rodiči v poněkud zvláštní bublině, opouští dětský svět a vrhá se střemhlav do světa dospělých.. Nahlédnutí pod pokličku jedné neobyčejné rodiny se mi líbilo, no a Lea Massari + Benoît Ferreux jako matka se synem úchvatní, jen se snad nemuselo tolik tlačit na pilu v tom jejich těsném vztahu, to je ovšem jediná připomínka z mé strany..

Třináct životů (2022)

Záchranná akce v zatopené jeskyni je v tomto filmovém balení strhující, dech beroucí a v neposlední řadě nesmírně tísnivá, tam bych tedy opravdu nechtěla být ani vteřinu.. Viggo Mortensen jako jeskynní potápěč úžasný a Colin Farrell mu zdatně sekunduje, jen o jednu ploutev za ním.. Každopádně z lidského hlediska krásná záležitost a jedna musí hluboce a v úctě smeknout, po pravdě slzy jak hrachy..

Moon (2009)

Zajímavý kousek, ocitla jsem se na základně na Měsíci, ani jsem nemrkla. Skvělý Sam Rockwell si naložil tohle scífko na svá bedra a odtáhl to prakticky sám, osamělého astronauta ovšem zvládl výborně. Nutno pochválit i dusnou klaustrofobickou atmosféru a působivý hudební podmaz..

Olga (2021)

Příběh mladinké gymnastky, kterou matka kvůli bezpečí přemístí z Ukrajiny do Švýcarska, kde žije rodina jejího otce, mě doslova vcucnul, to soustředěné vyprávění bylo místy napínavé k nesnesení a propojení sportovního dramatu s děním v rodné zemi se povedlo na výbornou. Elie Grappe zaslouží za svůj režisérský debut obrovskou pochvalu, mladý talentovaný režisér, jehož práci bude dobré si do budoucna pohlídat..

Několik dní se mnou (1988)

Charismatický Daniel Auteuil v hlavní roli, to u mě nemohlo dopadnout špatně, přišpendlil si mě do křesla, ani jsem nedutala.. Sandrine Bonnaireová je zajímavá, působivá a především v roli Francine uvěřitelná, nespoutaná, přelétavá, mladá, plná života.. Příběh zamilovaného boháče, který řeší své vlastní psychické, pracovní i osobní problémy neotřelým způsobem, mě vyloženě bavil, tedy u mne filmová spokojenost..

Podzimní sonáta (1978)

Strhující a zároveň zdrcující psychologické drama matky s dcerou, Ingrid Bergmanová jako sebestředná umělkyně vynikající a Liv Ullmannová v roli nejisté a přemýšlivé dcery úchvatná.. Tento snímek je takové to krásně smutné pokoukání, jedné je z toho ouzko a trpko..

Všechny velké a malé bytosti - Série 2 (2021) (série)

Druhá série si udržela vysoko nasazenou laťku, bylo mi potěšením.. Jedná se o veskrze příjemnou, milou, laskavou, místy vtipnou podívanou, strasti i slasti venkovského života zvěrolékařů podané v pozitivním balení, prostě balzám na duši..

Všechny velké a malé bytosti - Série 1 (2020) (série)

Velice příjemné pokoukání, malebná krajina anglického venkova, kouzlo starých časů, kde právě čas plyne tak nějak pomaleji.. Příběh mladého zvěrolékaře v novém působišti si mě získal podmanivou atmosférou, půvabnou hudbou a báječným hereckým ansámblem, všichni jsou tu skvělí a sympatičtí, ovšem „nej“ je pro mě osobně Samuel West.. Vyloženě se těším na pokračování, balzám na duši..

Bouřlivé jaro (2002) (divadelní záznam)

Komorní psychologické drama o slavné herečce, které přibývají roky a ona postupem času bilancuje, vzpomíná na vše podstatné i nepodstatné ve svém životě, třídí si myšlenky.. Paní Alena Vránová se mi v tomto divadelním záznamu moc líbila a musím v úctě smeknout, s jakou energií a uvěřitelností svou roli zvládla, pochopitelně na výbornou.. Pavel Liška je pro mě tady tak trochu neuchopitelný, chvíli mu věřím a chvíli nato ne..