• Thriller

Milenci z Montparnassu (1958)

Poslední roky talentovaného italského malíře si tvůrci přiučísli a měla jsem pocit, že se historií příliš netrápili, nicméně v tomto případě jsem ochotná přimhouřit oči, Gérard Philipe je totiž v roli Modiglianiho dech beroucí, strhující, lehce uvěřitelný, tuším, že na hranici hereckých možností.. Příběh zajímavé a vnitřně rozervané osobnosti přiblížil dokonale, v tomto smyslu funguje snímek jako psychologické drama skvěle (tísnivě), život na hranici bídy, utrpení a pochyby nad tvůrčí prací, kladný vztah k alkoholu, drogám i ženám.. Bohužel ani životní láska Jeanne nedokázala zvrátit jeho osud, ani svůj vlastní.. Krásně smutné pokoukání..

Velké manévry (1955)

Gérard Philipe jako svůdný poručík k zulíbání, jedna by hned zapřemýšlela o hříchu.. První půlka filmu působí dojmem romantické komedie, ovšem pak tvůrci utáhnou šrouby a přivalí se drama.. Inu, sázka o přízeň ženy není ideální způsob, jak získat srdce vyvolené..

Ďáblova krása (1950)

Zdařilá variace faustovské legendy v tak trochu jiném balení, ovšem to vůbec nevadí.. Gérard Philipe a Michel Simon to rozehráli fantasticky, moc se mi líbili.. Něco filosofie, myšlenkově bohaté, podpis krví a strhující střet Mefistofela s Jindřichem stojí za to vidět..

Velký případ (1999) (TV film)

Poutavé soudní drama s něžně tesknou hudbou Jiřího Svobody, pánové Somr a Bartoška to rozehráli strhujícím způsobem, zejména tedy z Jiřího Bartošky mi běhal mráz po zádech a jedním dechem dodávám, že i Hana Maciuchová mi notně zadrnkala na vnitřní strunu.. Případ vyšetřování vraždy bohatého a vlivného muže, obvinění ošetřovatelky (a milenky) z jeho smrti, hledání pravdy, důkazů, svědků - to vše mě zaujalo a bavilo sledovat.. Závěr nechám bez komentáře..

Brestská pevnost (2010)

Válečné drama jako řemen, píše se rok 1941, Němci napadli Rusko a Brestská pevnost je pod palbou.. Příběh vyprávěný očima malého chlapce mě chladnou nenechal, syrovost a krutost války je tu vyobrazena až na hranici snesitelnosti (pro mě), zůstává jen zmar, bolest, smutek..

Ďábel a desatero (1962)

Zajímavá skládanka několika příběhů s úžasným hereckým ansámblem, to se jedna tetelila blahem.. Každá povídka má něco do sebe a stojí za úvahu, pokušení a hřích v mnoha podobách..

Pod pokličkou (1957)

Nahlédnutí pod tuhle filmovou pokličku mě vyloženě potěšilo, Gérard Philipe je opravdu jen jeden, charismatický mužský s okouzlujícím úsměvem, odzbrojujícím pohledem a jedna mu nakonec stejně všechno odpustí, poletování od jedné ženy k druhé ženě, z náruče do náruče až do svazku manželského.. Trochu komedie, něco dramatu, no a prolínání romance, nevěry i lásky mi sedlo..

Atentát v Paříži (1972)

Mrazivá záležitost do morku kostí, spojení politiky, moci, tajných služeb, které ústí do manipulací, vydírání a odstraňování nepohodlných, mě vždycky děsilo a děsit bude, v tomto ohledu se jedná o nadčasové sdělení... Pochvalu zaslouží skvělý herecký ansámbl, za všechny bych jmenovala trojlístek Jean-Louis Trintignant, Michel Piccoli, Philippe Noiret, pánové to dali v kvalitě A+ a po pravdě sympatizovat s nimi tentokrát nešlo.. Za zmínku určitě stojí i úchvatná hudba, Morricone v životní formě..

Rušný den (1973)

Velice příjemné filmové překvapení, nečekala jsem nic a dostala kopec zábavy, tahle kriminální komedie se opravdu povedla.. Černý humor i nadsázka přesně podle mého gusta, no a kreativita tvůrců se rozhodně nedá popřít, klobouček.. Pochválit musím i hudební podmaz, výborná volba a ač je příběh poněkud morbidní, zároveň je osobitý, vtipný, originální.. U mě spokojenost, v závěru do sebe vše zapadlo tak, jak mělo.. A já mám na rtech takový ten přiblblý úsměv..

Konformista (1970)

Působivé drama s podmanivým vizuálem a místy až dech beroucí atmosférou, nadčasová záležitost o temné skvrně dějin Evropy.. Jean-Louis Trintignant je herecký chameleon, opětovně potvrdil, že hravě zvládne i tak těžkou roli, tj. rozporuplnou postavu, ne zrovna příjemnou.. O příběhu muže, který chce být „normální“, by se dalo dlouze polemizovat..