• Krátkometrážní

The Spirit of Christmas (1992)

Naprosto pubescentní, pankově animovanej androš, aneb nejstarší předseriálovej díl South Parku, kde Cartman byl ještě Kenny.

Procitnutí (2011)

Nečekal jsem, že mě Procitnutí takhle sejme. Donedávna jsem o něm ani nevěděl. Byla to pro mě jedna z těch mnoha generických duchařin, kterých se v tý době objevily mraky, a úplně mně proplula pod radarem. Jenže teď jsem objevil Stephena Volka. Britskýho hororovýho scénáristu, kterej má na triku osmdesátkovou podivnost Gothic a Friedkinovu Chůvu. Já ho teda začal registrovat až teď, když mně udělal radost kanadským Polibkem a stylovým Oktanovým kultem. Navíc taky napsal kultovní televizák Ghostwatch a populární sérii Afterlife. Moc pěkný portfolio, řekl bych. Standardní kvalita udržovaná přes třicet let, to neumí každej. Takže jsem si sehnal i Procitnutí, nenechal se odradit totálně podstřeleným hodnocením a šel do toho. A film mě naprosto pohltil. Ze začátku jsem byl nedůvěřivej, ale Volk je suverénní tvůrce, a Murphy jako režisér odvedl špičkovou práci. Na to, že je film poměrně delší, tak mu nikdy nespadne řetěz, ba co víc, ke konci pekelně graduje a já napětím ani nedýchal. Herci jsou skvostní, charaktery a jejich motivace uvěřitelný, atmosféra perfektní, kamera úchvatná a hudba víc než výborná. Tohle se zkrátka povedlo.

They Nest (2000) (TV film)

Ještě než Ellory Elkayem natočil hitovej Pavoučí teror, ukázal svůj talent v tomhle nabušeným broučím televizáku, kterej vůbec nevypadá lacině a spolehlivě zabaví.

Godzilla Minus One (2023)

Je opravdu potěšující, když se objeví film, kterej mně jako divákovi, přinese všechno, co západní tvůrci dávno opustili, a přinese fungující drama, patos, sympatický postavy, uvěřitelný motivace, drajv a zatraceně cool scény. Pro mě film roku.

Polibek (1988)

Zapomenutý kanadský hororový béčko. Dobový speciální efekty, který vždycky potěší, fajn atmosféra a film nedrhne a šlape jak má. Tahounem je pak překrásná Meredith Salenger jako dcerka těžce zkoušeného tatíka, kterýho s nedobrými úmysly svádí tajemná tetička. A ta příšerácká čičina byla naprosto boží.

Trauma (1993)

V době svýho vzniku bylo Trauma hořkým zklamáním. Trpkým prozřením, že Argento už je bohužel za svým tvůrčím zenitem. Ale čas šel dál, Dario rozhodně nepověsil řemeslo na hřebík a točí si vesele dál. A i když je kvalita jeho filmů sestupná, tak pořád jsou to vály, na který se vyplatí podívat. Jen člověk musí vědět do čeho jde a nečekat další Profondo rosso. Já jsem se s tím už srovnal, a třeba u jeho Drákuly se královsky bavím. :-) Takže, po svým silným italským období se Argento na začátku devadesátek ochomýtal v Americe, aby tam společně s Romerem natočil Dvě ďábelské oči, a pak už sám za sebe Trauma. A ono to vůbec není špatný. Navíc teď, když film konečně dostal naprosto špičkovou blu-ray úpravu od hračičků z Vinegar Syndrome, ten biják prokoukl nevídaným způsobem, a je radost na něj koukat. Furt je tam cítit silnej autorskej tvůrce, hudbu dělá Pino Donagio, zábavným způsobem se tam mihne Brad Dourif a navíc tady taťka Dario svlíkne svou, v tý době, sedmnáctiletou dceru Asii. Hele, mně to ke štěstí stačí.

Vampire Hunter D (1985)

Ta pravá paráda měla přijít až v roce 2000, kdy vznikl Vampire Hunter D: Bloodlust. Ale i tak jde o na svou dobu ohromujícím způsobem animovaný a stylový hororový anime, plný fešáckých monster a atmosféry, že by se dala krájet.

Utíkej, všechny cesty vedou ven (1995)

Půlhodinovej hudební film, průřez tvorbou děvčat z kapely Zuby nehty za období 1991 až 1995. I na Dybbuk dojde. Nostalgie jako kráva.

El habitante incierto (2004)

Jeden z prvních filmů ze silné vlny renesance španělských hororových thrilerů, která okolo roku 2000 s velikým ohlasem proběhla. Výbornej paranoidní napínák, kterej nechá diváka v nejistotě až do poslední minuty, a pak ho vyplivne s hlavou plnou otázek a zralýho na další projekci.

A... (2013)

Výbornej exorcistickej příspěvek (ze Slovenska!) do série youtube kraťasů "Who´s There" Film Challenge.

Časové pásmo bylo změněno