Mrazivá past (2021)

Mohla to být fajn béčková variace na mou milovanou Mzdu strachu od Clouzota, ale po ucházejícím rozjezdu jede scénář, režie i Neeson na neutrál a v druhé polovině - která je paradoxně jednou velkou honičkou - zastaví úplně a už jen doklepávají film do konce pomocí nudně natočené akce.

Naostro (1979)

Skvělý námět, nápaditý scénář, sedmdesátková atmosféra a spolehliví Scott a Boyle. Ale chybí tomu větší drajv a vlastně mi to noření se do pornoprůmyslu přišlo docela fádní. Obcházet ta místa sám by mohlo být vzrůšo, ale takhle mě ničím nepřekvapily - prostě jen spousta neónů, svolných žen a barevně nasvícených místností, nic šokujícího, ani vytažení snuff karty.

Policejní odznak - Pilot (2002) (epizoda)

Ostrý rozjezd, který spolehlivě zahákuje pro sledování dalších dílů. Policejní kapitán-politik a zkorumpovaný dobrman z protinarkotického spolu rozehrávají napínavou partii, která se protne s odporným případem prodeje dítěte, který řešení jiný pár detektivů. Postavy jsou dostatečně sympatické nebo zajímavé, děj a dialogy svižné, herecké obsazení výrazné a schopné a celý pilot až po svou temnou tečku suverénní a nenechávající na pochybách, že sledujeme žánrovou špičku.

Páni kluci (1975)

Dětské filmy Věry Plívové-Šimkové mě nebavily ani jako dítě, ani jako dospělého a Páni kluci nejsou výjimkou. Karikaturně zobrazení dospělí mi přišli otravní a chyběl mi tam silnější příběh, zajímavější postavy a divočejší dětské eskapády. Taky se rád dojímám u vzpomínek na dětství, ale na to jsou mnohem lepší filmy, třeba Stůj při mně.

Útěk na čarodějnou horu (1975)

Úvodní, až bondovsky působící podtitulkový běh dětských siluet pronásledovaných psy navnadí na temnější dětskou podívanou, ale ta se absolutně nekoná. A to přesto, že režíroval hororista John Hough, mající za sebou hammerovské Dcery zla a duchařinu Legend of Hell House a před sebou kultovní disneyovský Watcher in the woods a Incubus. Ještě ze začátku, když děti přijíždějí v efektních houghovských podhledech do sirotčince a ke svému strýci, odhalují svoje nadpřirozené schopnosti a v dálce neustále slyší štěkat psy, jsem větřil nějaký potenciál. Ale rozplynul se v neškodné a dnes už nepříliš zábavné dětské sci-fi dobrodružství se slabými triky, které předznamenalo trend filmů o dětech s nadlidskými schopnostmi pronásledovaných zlými pány (jako Zuřivost nebo Žhářka). Disney holt ve své produkci (dočasně) potemnil až o pár let později právě se zmiňovaným Watcherem nebo bradburyovským Something wicked comes this way. Pokud je vám ta holčička odtud povědomá, je to sestra Kyle Richards z Watchera a sesterská podoba je dost znát. V o rok pozdějším Návratu z hory čarodějnic si pak zahrála Bette Davis, která se pak objevila ve Watcherovi.

Lucky Day (2019)

Nuda a nevytrhne to ani karikaturní Crispin jako excentrický vyšinutý zabiják. Takhle cool a stylová historka z podsvětí nevypadá. Avary kouká Tarantinovi na záda z hodně velké dálky.

Milano trema - la polizia vuole giustizia (1973)

Drsný Harry po italsku. Místo San Francisca Miláno a místo Eastwooda neméně pohledný,  suverénní a nesmlouvavý Morenda. Žádný zázrak, ale má to dobrou dobovou atmosféru, senzační téma policajtů, kteří brutálním zločincům oplácí stejnou mincí, celkem odsýpající děj, dostatek honiček žigulíkovitých aut a legračně přepjatých rvaček, fešné baby i nějakou tu brutalitu a zábavného představitele hlavní role, který to slušně táhne. Scéna, kde hrdina dokazuje své řidičské schopnosti tím, že dělá s autem pořád dokola hodiny, mi přišla úsměvná. Poslední scéna s odhozením pistole už odkazuje na Harryho zcela nepokrytě. A zrodilo se poliziotteschi.

The Ward (2010)

Nudná zbytečnost. Jednu hvězdičku snad jen za ty hezké holky.

Návrat do země Oz (1985)

I když velmi kvituji, že se pokračování obešlo bez písniček a místo toho pořádně potemnělo (a Fairuza Balk je zajímavá Dorotka), stejně mě to nějak zvlášť nebavilo. Škoda, že jsem to neviděl jako dítě.

Krásky (1981)

Crichtonův Videodrom - chtělo to být sexy a napínavé, ale vyšel z toho přepálený, nevyrovnaný a nechtěně směšný thriller. Třeba úvodní vražda se zapletením do záclony je k smíchu, ale při druhé je dopad ženského těla na střechu auta nepříjemně realistický. Skenování modelky je natočené sexy, originální bitka s oslepovaným a nestíhajícím hrdinou v laboratoři je ale zase spíš srandovní, stejně jako uklízecí robot. Celá zápletka zní na jednu stranu senzacechtivě, ale dokážu si představit, že to mohlo fungovat. To by to ale nesměl režírovat Crichton.