Navázat kontakt (1985)

Emmerich nepokrytě onanuje nad Spielbergem. Kluk s telekinetickými schopnostmi mluvící se svým mrtvým otcem a bojující se zlou loutkou, zatímco kolem poletuje Lucasův merch, je trochu silné kombo. Strašidelné je to jen velmi dietně.

Strašidelné příběhy na dobrou noc (2021)

Neškodná, jakože strašidelná rodinná fantasy variace na Šeherezádu. Koukatelná, ale pamatovat si z ní nic nebudu. Za plakát ke Cravenovým Lidem pod schody to u mě má malé plus - ale jestli se jím film inspiroval (jakože nějaké podobnosti tu jsou), tak za ním co do zábavnosti dost zaostal.

Stay Alive (2006)

Tvůrci oprášili devadesátkové horory o zlých počítačových hrách (Arcade, Brainscan), ale stejně jako jejich předchůdci dojeli na vlastní nenápaditost výletů do virtuálna, vražd i toho mezitím. Napsané snad za víkend, natočené rutinně a nevýrazný hezoun v hlavní roli taky nepomáhá. Jestli chcete atmosférický výlet do virtuality, pusťte si raději eXistenZ.

Šaman (1992)

Příjemný konverzační výlet do džungle. Jen jsem čekal, že Connery bude víc zábavně grumpy a mohlo to být dramaticky pohrocenější.

Ruiny (2008)

Nesympatické postavy se otravně štěkají a zvládají se zmrzačovat i bez zásahu krvežíznivých kytek a místo na atmosféru se tu tlačí na gore, přičemž já bych to radši naopak. Lokace pěkná, nějaký ten nápad se taky najde a těch pár digitálních efektů nerve oči, ale je to málo.

Není čas zemřít (2021)

Ta ženská posila ve scenáristickém týmu je tam hodně cítit. Nejemotivnější bondovka, která ambiciózně uzavírá vývoj hlavní postavy a člověk na ni může vzít partnerku, které jinak bondovky nic neříkají. Není mi to proti mysli, ale ve výsledku mě to nechalo překvapivě chladným. Zbytek je krásně nasnímaná špionská dějová vata se slabým záporákem a pár výživnými akčními scénami (úvodní honička, přestřelka s Anou de Armas, jejíž postava by si zasloužila spin-off).

Ztracené město Z (2016)

Starosvětská, tedy pomalá, neakční a civilní dobrodružná výprava do džungle po stopách legendárního ztraceného města. S důrazem na to civilní - když tu dojdou zásoby, hrdina se prostě musí vrátit. Posedlost hrdiny jsem na jednu stranu chápal, mnozí z nás potřebují k životu nějaký ideál, něco velkého a romantického za čím se hnát, čemu zasvětit život a co ani nemusí být nutně reálné nebo užitečné. Na straně druhé považuju za neospravedlnitelné, když se chlap kvůli tomu víceméně vykašle na rodinu jako tady. Navíc se mi z filmu zdálo, že ten jeho sen stál na dost hliněných nohách a to doslova - usuzovat z trochy staré keramiky nalezené v džungli hned na přítomnost celého města, no nevím.  Každopádně je to příjemná podívaná s fajn herci, obzvlášť pokud máte tohle téma rádi jako já.

Kongo (1995)

"Pane Homolka! Co vy tady děláte, vy hajzle?" Knihu jsem nečetl a v době premiéry na mě Kongo dojem moc neudělalo. Ale s odstupem času mi to přijde jako příjemné dobrodružství v africké džungli se sympatickým hereckým ansámblem, mixující pátrání po legendárních ztracených městech s moderními technologiemi a výzkumem goril. Do žánrové klasiky tomu ale pořád něco chybí.

Zhoubné zlo (2021)

Wan oprašuje italské horory a to, že si do hlavní role splašil vlastní kopii Darii Nicolodi mě fakt dostalo. Taky akční finále na policejní stanici pobavilo. Jinak je to pro mě jen další wanovina tj. sympaticky řemeslně zdatné, přesto mírně nudné hraní si se známými hororovými motivy a proprietami.

Pomsta (2021)

I když je mi jasné, že Campbell tu operoval s úplně jiným rozpočtem než u bondovek, čekal jsem víc. Scénář nabízí jen průměrnou storku o mstící se zabijákyni, z akčních scén si budu mlhavě pamatovat jen fajn bitku v kuchyni a tak největším pozitivem filmu jsou Maggie Q a Keaton, na které se tradičně dobře kouká.