Leon (1994)

"ČÍM SE TO VLASTNĚ ŽIVÍŠ, LEONE?" Napsat vedlejší postavě spin off, který překoná originál, tak o tom může Quentin Tarantino tak maximálně snít nebo žvanit, ale Besson to dokázal a zároveň si tím připsal i svůj nejlepší film. Z mechanického čističe Viktora z BRUTÁLNÍ NIKITY udělal člověka z masa a kostí a rozehrál kolem něj dojemný komorní příběh jednoho příjemně nejednoznačného vztahu (tady musím ocenit, že nesklouzl ke klišé zabiják-nezabije-svou-oběť-a-pak-ji-chrání jako třeba NÁJEMNÍ VRAZI), přenášející francouzský feeling do amerického prostředí a stvrzený mimořádnými výkony plachého Rena, nervního Oldmana a hlavně přirozené debutující lolitky Portman. Přičtětě k tomu dvě pamětihodné akční scény (úvodní čištění a závěrečné obléhání) a dostanete spolu s KILLEREM Johna Woo a zmíněnými NÁJEMNÝMI VRAHY nejlepší assassin movie všech dob.

Žhavé výstřely (1991)

"KDYŽ SE TAK NA VÁS DÍVÁM, CHLAPCI, PŘEMÝŠLÍM, JAKÉ BY TO BYLO, KDYBYCH BYL O DVACET LET MLADŠÍ A ŽENA." Po PŘIPOUTEJTE SE, PROSÍM a souběžně s trilogií BLÁZNIVÝCH STŘEL přišli ZAZ se svou třetí a poslední geniální parodickou sérií - ŽHAVÉ VÝSTŘELY. Krásně absurdní gagy dosahují chvílemi až kadence co-záběr-to-fór (ilustrační sekvence z letadlové lodi), nechybí nezapomenutelné dialogy a hlášky, které má na svědomí zejména totálně senilní a dementní generál Lloyda Bridgese ("ULETĚLA MI ČEPICE! OTOČTE LOĎ, MUSÍME SE PRO NI VRÁTIT." - "TO NEJDE, PANE." - "TAK TAM VYSAĎTE NĚKOHO V ČLUNU, VYZVEDNEM HO CESTOU ZPÁTKY A JEHO OBLÍBENÉ POŘADY MU NAHRAJEME NA VIDEO.") a skvělá hudba. Ale dvojku mám radši. Generál u obrazu základny: "MORÁLKA NA ZÁKLADNĚ JE POD PSA. JEN SE PODÍVEJTE SEM. KLID. SKORO NIKDO SE ANI NEPOHNE. ROYI! CHODIL JSEM S TÍM ČLOVĚKEM DO ŠKOLY A ON MĚ CELÝ DEN IGNORUJE."

Halloween III (1982)

Škoda, že snaha oprostit se od Myerse směrem k sérii halloweenským svátkem spojených hororových báchorek nevyšla. Za vlasy přitažený a rozkošně blboučký námět i atmosféra fajn (hlavně díky nezapomenutelné, dokola omílané reklamní znělce) a konec působivý, byť je jen variací na konec Siegelovy Invaze lupičů těl.

Vřískot 2 (1997)

Kvalitní sequel od identického tvůrčího týmu, který už si uvědoměle nestřílí jen z žánrových pravidel a klišé, ale i ze sequelů a sebe sama a stejně jako o rok starší CABLE GUY se dotýká fenoménu medializovaných soudních procesů. Stále mu nechybí nápady a vtip (nemohou chybět narážky na kolegy Courtney Cox z "PŘÁTEL"), Dewey je k sežrání, Gale sexy a Randy hláškuje, ale moment překvapení se vytratil a místy už je to to fakt přes míru (jasně, finále).

Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna (1987)

Uzavřené prostředí ústavu dělá svoje, z Freddyho se stává nadmíru zábavný chlapík (talk show vede) a navíc se dozvídáme o pohnutých okolnostech jeho příchodu na svět a celé to příjemně odsýpá směrem k nepříliš povedenému finále na vrakovišti. Není bez zajímavosti, že původně Craven přišel pro trojku se zápletkou, která byla nakonec použita až v NOVÉ NOČNÍ MůŘE (Freddy zabíjí filmaře točící další NOČNÍ MůRU) a že trojka měla na Cravenovo přání sérii uzavřít, což je patrné třeba v tom, že Kristen a spol. jsou ve filmu označeni za poslední děti z Elm Street.

Bounty (1984)

Jakožto milovníka námořních dobrodružství si mě jako mladšího De Laurentisův a Donaldsonův film (v pořadí třetí a údajně nejvěrohodnější hollywoodský snímek na toto téma) snadno získal, ale pravdou je, že jde jen o příjemně koukatelný průměr s vynikajícím Hopkinsem.

Bota jménem Melichar (1983)

Kde jsou ty problémy s prvními láskami a přezouváním ve škole... Předkrm před "MY VŠICHNI ŠKOLOU POVINNÍ" (taky monitoruje první a osmou třídu) ukuchtěný s bandou dětských naturščiků v rytmu Hložka a Kotvalda začínajícím Troškou ve stejném roce jako SLUNCE, SENO, JAHODY.

Blbý a blbější (1994)

V polovině devadesátek byl Jim Carrey Bůh a Ace Ventura a Blbý a blbější kulty. Carrey tu řádí, Daniels ho solidně doplňuje, má to pár farellyovsky brutálních fórů (slepý kluk a bezhlavý papoušek, chcánky ve flaškách od piva, sestřelení sovy, ucpaný záchod...) a pohodový soundtrack. A Lauren Holly tu je zcela pochopitelný důvod, proč jet přes půl Ameriky. "DROZD!"

Bezva finta (1985)

Spolu s MUŽEM Z ACAPULCA Belmondova nejlepší komedie. Škoda, že to nejlepší se odehraje na začátku v bance a pak má film sestupnou tendenci.

Batman a Robin (1997)

"UDĚLÁM Z TEBE KOMPOST." Stejná fraška se zuřivě přehrávajícími herci, okázale blbými hláškami a krásně komiksovými akčními scénami (honička po obří soše, boj o teleskop) jako BATMAN NAVŽDY. Komu se už minule nelíbil neonový vizuál, toho definitivně dorazí Arnoldovy ve tmě světélkující zuby. Clooney je v roli Bruce Waynea totálně bezradný, ale záporácké duo je tentokrát o poznání zábavnější (Umu Thurman nemusím, ale tady je božská) a jako třešnička na dortu sladká Alicia Silverstone. Ke štěstí mi chybí jen polibek mezi Poison Ivy a Batgirl.