Ex Machina (2014) odpad!

Cože?!? 75%?? Za co jako?? Stupidní kybernetická hovadina o ničem. Přišlo mi to ve stylu "Zbyly nám nějaký kulisy ze Startreku, tak je použijem ještě jednou, než je rozeberem a prostříhnem to pár záběrama hor, aby tam taky byla aspoň nějaká zelená." Ale jedno se tomu musí nechat. Konec byl ještě stupidnější než celý to předtím. ...a jestli jí nedošly baterky, kybernetická Mánička chodí po Americe dodnes a kouká jako puk. Chlapce z masa a kostí zavřela v protiatomovým krytu a hloubá, jestli jí to vadí nebo nevadí, páč jestli si nestáhne sama nějakej upgráde svojí umělé inteligence, asi jí bude nějakou dobu trvat, než ji napadne utrhnout si kopretinu nebo nějakou jinou kytku a zahrát si "má mě rád, nemá mě rád" nebo spíš "mám ho ráda, nemám ho ráda, mám se pro něj vrátit, nemám se pro něj vrátit." Alicia Vikander tentokrát promine, ale tohle by jako nešlo.

Zeptej se prachu (2006)

Tak to máme jednu hvězdičku za Salmu Hayek a ... a to je tak všechno. Jinak jsou to téměř dvě hodiny nudy, která nevede vlastně nikam. Nudné v celé své délce.

Královská aféra (2012)

O historickém podtextu této události jsem věděl kulový, tak jsem si něco přečet na Wiki. Dá se říct, že se to skutečnosti drží poměrně přesně, takže jakkoliv se může scénář zdát místy divný, ono to tak bylo a je dobře, že to tak bylo natočeno. Alicia Vikander byla v roli královny Karoliny Matyldy Hannovesrské skvělá i nádherná. Ze začátku se tam nějakou dobu nic moc nedělo a trochu mě štvalo - jako neagličtináře - několik pasáží v řeči, o které ani nevím, jestli to byla angličtina, podložených téměř nečitelnými německými titulky, protože přes ně šly mnohem větší titulky ... dánské. Dánsky opravdu neumím. Ale naštěstí to bylo opravdu jen pár pasáží na začátku. Když se příběh trochu rozjel, už to byla pastva pro oči. Krásné exteriéry, interiéry, pochopitelně kostýmy i hudba. Napoprvé plný počet nedám, ale za čtyři * s radostí. Tohle můžu, mimo jiného je to velmi přijatelná forma doplnění dějepisných znalostí. Mocenské hry šlechtických, potažmo panovnických rodů byly zřejmě po staletí všude stejné. Ze závěrečných titulků je patrné, že světoví filmaři asi ví, že české štáby umí zapracovat na kvalitní podívané, českých jmen je tam spousta.

Ztracené (2003)

Mám rád Cate Blanchett, to není nic nového. A ona dokáže když ne geniálně, tak velmi slušně zahrát i ve westernu. Mám westerny docela rád. Koneckonců T. L. Jonese mám docela rád taky. Poměrně netradiční zápletka, pátrání po skupině dívek, unášených za účelem prodeje kamsi do Mexika, mladé holky jsou poněkud hysterické, takže o nějaký ten zvrat v ději se postarají hlavně svými výkřiky, jo a taky bacha na dalekohledy, jsou to prevíti, co dělaj prasátka:). Když to vezmu všechno sumasumárum, dá se říct, že jsem byl velmi spokojený. Na plný počet to asi nebude, zase tolik mě to do kolen neposlalo, ale ty čtyři * dám rád. Třeba i za exteriéry a hudbu.

Trabantem z Austrálie do Asie - Spanilá jízda (2016) (epizoda)

Tak dobro došli... Teda my vlastně nevíme, jak došli (budeme-li to brát ve smyslu domů), to nám tvůrci neukázali, a myslím, že je to trochu škoda. Poté, co naložili do kontejneru k převozu do Evropy pouze auta, bych se rád dozvěděl třeba to, jak se dostala zpátky domů Markova Jawa a Dominičina ČeZeta. O zbytku osazenstva nemluvě:). Jelikož mi přijde trochu nelogické posílat dalším kontejnerem pouze dvě motorky, myslím, že tohle tam mohlo být, přinejmenším aspoň to, jak dostali domů ty motorky. Připadá mi to bez toho takové trochu neúplné, asi podobně, jako začínal film...simsalabim...a jsme v Austrálii, a jedem...:). Za to je u tohoto dílu jedna hvězdička dolů, jinak jsem byl maximálně spokojený, seriál ukázal mnohem víc než film. Možná (určitě) tam mnohé z natočeného materiálu nebylo, ale ono je asi docela těžké sestříhat to tak, aby to bylo zajímavé, bylo tam vše podstatné, ale aby to zároveň diváka nenudilo. Takže to, co jsme viděli, považujme za ideální kompromis. Zjistili jsme, že v takovém množství lidí je to náročné po všech stránkách, zcela určitě to byla nejnáročnější výprava co se týká oprav, Trabanty a Maluch se opravovaly prakticky neustále. Technická kvalita záznamů je výpravu od výpravy lepší, po Jižní Americe už jsem nepochyboval, že dostaneme úžasné krajinné záběry. No, a teď už jen zbývá doufat, že se to objeví i na DVD, rád bych si doplnil videotéku o originální kousek:). A kam to bude příště, Dane? Už toho moc nezbývá...:) Sibiř, Kanada, Aljaška, Čína, Indie nebo snad Antarktida?!?:))

Inferno (2016)

Tuhle knihu D. Browna jsem nečet, tak jsem nevěděl, do čeho jdu. I když vlastně ... asi trochu věděl, popravdě řečeno, ony jsou ty jeho výtvory tak trochu jako přes kopírák, jeden jako druhý a čtvrtý jako první. Ten model "superprofesora", kterému se do cesty jako na potvoru vždycky připlete nějaká mladá ženská a zachraňuje s ní svět. Hmmm. No, po vizuelní stránce zajímavé, koukatelné, zajímavá je ta schopnost Browna do těch knih zakomponovat skutečné reálie, povětšinou z oblasti výtvarného umění a architektury, italské exteriéry i interiéry moc pěkné, když je po Florencii pronásledovaly policejní jednotky s dronem, tak jsem se v kině pootočil, abych se podíval, ze kterýho kouta ten otravnej komár přiletí (tím chci naznačit, že s pořádným zvukem jsou tyhle efekty docela působivé). Ale závěrečná bitka o krabici nějaký angíny už byla poněkud nepřehledná, tyhle scény, kdy si musím z valný části domyslet, kdo je vlastně kdo, mě moc nebaví. Kdo mě bavil, byla ta falešná policajtka, ta byla správně nasraná na všech záběrech, do tý doby, než udělala bác:). Poslední třetina až čtvrtina už byla trochu překombinovaná. Nebylo to nudné, mělo to spád, po většinu stopáže se na koukalo docela dobře, návštěvy kina nelituju, ale víckrát to asi vidět nemusím. Takové poctivé 3 *, procentuelně někde těsně pod 70%.

Dětská hodinka (1961)

Prvních dvacet, třicet minut to byla docela nuda, ale pak se herecký koncert dvojice Audrey Hepburn, Shirley MacLaine rozjel naplno. Ovšem nevzpomenout nelze geniálně ztvárněného protivného spratka Mary Tilford v podání Karen Balkin, vskutku roztomilé děvče... Je to zajímavý film o jedné malou holkou "vymyšlené lži, ve které bylo něco pravdy" aneb co z takové pomluvy vznikne. Zajímavé už tím, že se to pokouší zpracovat téma lesbické lásky v době, kdy se to ani v Americe nebralo jako něco (relativně) samozřejmého. A taky toto téma ukazuje jen velmi, velmi opatrně, aby toho nebylo vidět moc. Nebo ještě lépe skoro nic. Zajímavý je i černobílý vizuál, který tomu dává zajímavý "retro" nádech. Za poctivé 4*.

Prstoklad (2005) (TV film)

Docela divný film. V první části mě to docela mohutně nebavilo, pak jsem se trochu chytil, někde v půlce to začalo být docela zajímavé, ale ke konci už jsem se opět docela mohutně nudil. V příběhu je to podobné, zpočátku se docela dlouho nic neděje, jen tak zvolna poznáváme obě dívky, Maud a Sue, které spolu zpočátku zdánlivě nemají nic společného, a to spíš z pohledu Sue, potom se to rozjede, v polovině to docela nabere dech, když je Sue zavřena podfukem Richarda Riverse a Maud do blázince, opět se vracíme v některých pasážích vlastně na začátek celého příběhu z pohledu Maud, poznáváme její skutečnou povahu, ale nakonec je to tak zamotané a překombinované, že už jsem tomu nevěděl hlavu ani patu. Řekl bych, že docela zabijácká je i ta stopáž, koukat na film s titulkama tři hodiny je aspoň pro mně opravdu docela utrpení. Rozhodně by to sneslo zkrácení. Po vizuální stránce to upřímně řečeno taky žádná velká sláva nebyla, aspoň co se týká kostýmů, jsem čekal větší podívanou. A pokud bych to měl hodnotit jako film s lesbickou tematikou, tak jsem v tom nic zas tak mimořádného nenašel, nicméně herecké výkony hlavní dvojice, Elaine Cassidy a Sally Hawkins, byly velmi dobré. Pokud by to nebylo tak nechutně dlouhý, možná bych si to pro lepší pochopení pustil někdy znova, ale tři hodiny znovu fakt ne, je mi líto...rozhoduju se někde mezi 3 nebo 4*, ale jelikož 4 dávám tam, kdy chci fim vidět znova, tak zůstanu u slušných třech.

Veronica Guerin (2003)

O Veronice Guerin jsem jaktěživ neslyšel, její příběh neznám, stejně jako mnozí jiní tady. Takže budu-li hodnotit výkon Cate Blanchett, tak i když má lepší role, tak dobré, ta vzásadě nezklamala, ale skutečná V. Guerin... může se někdo divit, že dopadla, jak dopadla?? Novinářka, která si hrála...na co vlastně? Na spasitelku Irska? Vážně si myslela, že vyhraje boj s drogovými bossy? No to snad ne... za mně průměrné tři, a to z větší části za výkon Cate. Bohatě stačilo vidět jednou.