Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund na Cejlonu a v Indonésii (1964) (seriál)

Zřejmě asi poslední ze sady krátkých filmů, které H+Z natočili na své druhé cestě Asií. Celkem 26 krátkých filmů, na prvním disku z nádherné "zahrady" Cejlonu, na druhém disku z cest po cestách a hlavně necestách Jávy a Sumatry, doplněných unikátními záběry ze Záp. Irianu má svoji nepopiratelnou dokumentární hodnotu. Reportáž z ostrova Nias působí jako návrat o mnoho staletí zpátky... Jako jejich poměrně velký fanda nemůžu jinak než za plný počet. I když některé reportáže jsou z pohledu dnešní doby poněkud dalo by se říct možná nezáživné nebo nudnější, zcela je vynahrazují jiné, zvláště pak první reportáž druhého disku ukazuje doslova peklo, které je čekalo v bezedném blátě Sumatry.

Matky na tahu (2016)

No žádná sláva teda. Co vlastně bylo hlavní myšlenkou a smyslem tohoto filmu? (Teda krom toho, že i Mila musí platit složenky a hypotéky...) Na jednu stranu je to slušná pitomost bez nějaké hlubší myšlenky, což jsem naznačil už v druhé větě komentáře. Argumenty znějící na jakési schůzi k volbě prezidentky nějakého školního sdružení byly ... inu, Američani, tyhle kecy už mě nepřekvapujou, jen serou, jen tím ukazujou, jaký jsou to paka. Na druhou stranu díky Mile Kunis se na to dalo jednou podívat, mám jí docela rád, mám rád její temperament, rád sleduju její mimiku, gesta, která někdy i na první pohled uniknou, ta role jí docela sedla, k vidění a slyšení bylo i pár vtipných hlášek a momentů. Hodnotím takovýma... takovýma průměrnýma ...třema. Trio Kunis, Bell, Hahn se vcelku vyřádilo, a z těch třech hvězdiček je převážná část za Milu, ovšem jednou mi to stačilo.

Spolubydlící (2011)

Komedie? Thriller?? (pokus o)Horor?? Myslím, že tak nějak všechno dohromady a vcelku vlastně nic, pořádně to není ani jedno. Leighton Meester bych teda za spolubydlící v tomhle rozpoložení asi mít nemusel, páč jebalo jí teda slušně. Ale: měla být duševně chorá, proč, to jsme se nedozvěděli, co udělala holkám, se kterýma se potkala v místě svého bydliště v kavárně, taky ne, celkově to bylo značně nedotažené. Na co mají děvčata v L.A. na vysokoškolské koleji mezi kosmetickými štětečky odlamovací nože na koberce, je mi taky trochu záhadou. No asi s nima ořezávají tužky na obočí nebo zkracujou chlupy na štětečkách. Místo aby to navodilo jistou atmosféru strachu, působilo to spíš směšně. Původně jsem uvažoval i o dvou hvězdičkách, ale za ten závěrečný chaos v posteli, na zemi, ne okenní římse, zase na zemi, "...sakra kdo je kdo??", nakonec jedna hvězdička bude tak nějak akorát.

Brutální Nikita (1990)

Před necelými třemi měsíci jsem viděl Zabijáka - http://www.csfd.cz/film/384-zabijak/, tak jsem se podívali na originál. A světe div se, ono je to až na detaily vlastně úplně stejný. Něco se mi víc pasovalo tady, něco v Zabijákovi, je docela zajímavý ten procentuální rozdíl v hodnocení 82:58%. Tady 82, protože...protožže proč? Protože Luc Besson? Do značné míry asi jo. Mně třeba tady přišel divný ten konec, takový neuzavřený, skoro se až zdá, že nějak podivně "ustřižený". Hodnotím stejnými průměrnými třemi jako Zabijáka. Brutální Nikita je jedním z takových "legendárních" filmů. Uvážíme-li, že od jeho vzniku uplnulo už - je to neuvěřitelný a takhle napsaný to vypadá strašně - čtvrtstoletí, ledacos to vysvětluje. V roce 1990 to byla svým způsobem bomba, ale dneska už to působí poněkud vyčpěle. Ta scéna na ambasádě působí spíš jako fraška, a nejen ona. A čistič Viktor? Co je na něm vlastně tak fenomenálního?? Jedno bohatě stačilo.

Společnost mrtvých básníků (1989) odpad!

86%, 155. nejlepší film a 291. nejoblíbenější film?? E-ee?? Prosím? Jakže?? To snad ne... 128 minut, z nichž naprostou většinu tvořila nuda... Robin Williams byl sice poněkud svérázný učitel, ale tohle mě teda nebavilo ani trochu, a to od samého začátku, kdy jsem asi 15, možná 20 minut čekal, co se začne dít, a ono se nedělo nic. Asi nejsem ten správnej typ na třídu plnou chlapečků. Navíc pokud je část z nich básnicky založená. Děkuji, toto mi opravdu nesedl, velký omyl ve výběru. Snažím se najít důvod pro aspoň jednu hvězdičku, ale nějak se mi to nedaří.

Jarní úklid s.r.o. (2008)

Mno... popravdě řečeno, mám-li být upřímnej...i Emily Blunt asi potřebuje platit složenky... protože jinak si nějak moc neumím vysvětlit, proč vlezla do takovýho kusu. I když jsou filmy, které mě nudily mnohem víc než tento, a nekoukalo se mi na to nějak špatně nebo ztuha, tak je to film vlastně o ničem, s takovým nějakým nijakým koncem. Dvě sestry si založí firmu na odstraňování "materiálu" po mrtvolách, aniž by o tom cokoliv věděly a při prvním "kšeftu" drhnou krev v koupelně kartáčkem na zuby, jestli jsem dobře viděl?!? Hmm... Tohle stačilo vidět jednou, dvě * za svéráznou Emily, ale pro příště mě napadá nejmíň pět filmů, ve kterých se na ni podívám radši.

Něco jako láska (2005)

Nic nového pod sluncem, dá se říct. Nesčetněkrát omleté téma toho, jak se dva potkají, rozejdou, potkají, rozejdou, atakdále... Některé filmy tohohle typu doslova přetrpím se závěrem "Nikdy víc!", na jiné se po čase rád podívám znova. Tohle je ten druhý případ. Ono to vlastně nic nového nebo převratného nepřináší, ani tam není moc příležitostí k polechtání bránice, ale jen si to tak lehce plyne, až to doplyne do (očekávatelného) konce. Ale vlastně proč ne? Tady jsem to vytvořené "příjemno" přičítal hlavně Amandě Peet, kdyby na jejím místě byla nějaká jiná neznámá herečka, asi by to bylo docela utrpení, které by usměrňovala na únosnou mez jenom poměrně přijatelná stopáž, ale Amanda a ten její pohled...:). Takové lehce kulhavé čtyři *, ale jsou tam:).

Píseň (2014)

Až si budu chtít někdy pustit nějaký romanticko/dramatický film s prvky country, zvolím třeba Crazy Heart, Walk the Line nebo Sílu country, ale tohle už víckrát vidět nepotřebuju a nechci. Nevím, co mi nesedlo víc, jestli mně nesympatické hlavní postavy, vlastně obě dvě, spousta pánbíčkářských keců anebo to, že ho madam na konci filmu z toho pódia nesrazila vidlema a neodkráčela se vztyčenou hlavou vstříc životu matky samoživitelky, starající se o vinici. Ten konec byl tak sladkej, až to hezký nebylo. Ono to celkově za moc nestálo, ale na konci bych nejradši praštil oba dva. Tentokrát nic moc ani hudební stránka, bylo to dost "mečivé", kolikrát tam zazněla ústřední písnička, asi ani radši nebudu počítat. Stěží si asi obhájím ty dvě *, co tomu dám, tak nad nima radši moc uvažovat nebudu, nebo půjdu ještě níž.

Bezva ženská na krku (2016)

Ono to vlastně není nic revolučního, má to jisté nedostatky, má to jisté trhliny, třeba jsem asi ne zrovna úplně pochopil tu zápletku (nebo smysl, důvod či záměr?) toho, že postava O. Vetchého si hraje na mrtvého...kvůli tomu, že seděl? Zabil manželku nebo ne? Nikdy neučící učitelka na místě učitelky? Ale co už, to je jedno. Ve výsledku je to taková milá česká komedie, která je sice místy hlavně v chování postav trochu naivní, o nějakých excelentních výkonech především vedlejších postav se moc mluvit nedá, ale ono to vlastně na vsích do jisté míry tak i dneska chodí. Zato Petra Hřebíčková i Ondřej Vetchý si to docela užili:). Za mně příjemná podívaná, nakonec tam ty čtyři dám.

Ex Machina (2014) odpad!

Cože?!? 75%?? Za co jako?? Stupidní kybernetická hovadina o ničem. Přišlo mi to ve stylu "Zbyly nám nějaký kulisy ze Startreku, tak je použijem ještě jednou, než je rozeberem a prostříhnem to pár záběrama hor, aby tam taky byla aspoň nějaká zelená." Ale jedno se tomu musí nechat. Konec byl ještě stupidnější než celý to předtím. ...a jestli jí nedošly baterky, kybernetická Mánička chodí po Americe dodnes a kouká jako puk. Chlapce z masa a kostí zavřela v protiatomovým krytu a hloubá, jestli jí to vadí nebo nevadí, páč jestli si nestáhne sama nějakej upgráde svojí umělé inteligence, asi jí bude nějakou dobu trvat, než ji napadne utrhnout si kopretinu nebo nějakou jinou kytku a zahrát si "má mě rád, nemá mě rád" nebo spíš "mám ho ráda, nemám ho ráda, mám se pro něj vrátit, nemám se pro něj vrátit." Alicia Vikander tentokrát promine, ale tohle by jako nešlo.