Takoví normální zabijáci (1994)

UPDATE 2019: Opravdu mimořádný kousek, který o desetiletí (a ne jen jedno) předběhl svou dobu. Viděno v kině a pod výrazným rumovým oparem :-) ------- Spletenec všeho možného. Každopádně šokující a výrazný.

Slepičí úlet (2000)

Nick Park snad ani nemůže sklamat. Fajn nenáročná nenudící svižná zábava pro cleou rodinu. Potěší že se bezproblémově podařilo plastelíńáky převést z krátkometrážní stopáže na plnohodnotný celovečerák. K dokonalosti to britští Aadmani dotáhli přecijen ale až o něco později s Prokletím Králíkodlaka.

Mnichov (2005)

Zbytečný film. Spielberg střídá téměř genialní snímky z "válečného" prostředí s dost průměrnými. To je bohužel případem i Mnichova. Ano atmosféra je docela fajn. Je vidět že si tvůrci vyhráli i s výpravou. Sympatické je i to že se Spielberg snaží vykreslit i (asi zasloužené) oběti atentátů jako lidi co mají rodiny a nejsou jen koncentrované zlo. Žal bohu i přes velkou stopáž věnuje strašně málo prostoru samotným motivům činů obou stran. Pominu-li teda úvodní masakr z Mnichovské olympiády. S hrdiny se docela špatně stotožňuje. Eric Bana určitě podle mě nebyl zrovna nejšťastnější volbou. Akční scény působí docela nápaditě. Jenže opět platí že díky moc dlouhé stopáži je jich poskrovnu a když už se konečně Mnichov chvílemi pořádně rozjede, tak je vzápětí zase brzděn sálodlouhýma debatama zůčastněných. Nepomáhá ani že Spielberg tentokrát hodně přitlačil anebrání se nehezky vypadajícím věcem jako soulož s těhotnou nebo smrt holandské famme fatale špionky. A samotný konec ve kterém Banova hrdinu stíhají výčitky svědomí a noční můry jej budí ze sna mi přišel dost nepřesvědčivý a odfláklý.

Zloději času (1981)

Jako už je u Gilliama standartem i tentokrát jeho film híří nápady a je zajímavě zpracovaný po výtvárné stránce. Co ale kulhá je samotný příběh. Námět je zajímavý a skýtá celkem dost možností k fajn taškařicím. Jenže bandě trpaslíků je věnováno až moc času. Respektivě jejich žvatlání a nevtipnému popichování. A co se týče návštěv do jednotlivých historických období jsou dost nevyrovnané. Třeba exkurze k Robinu Hoodovi v podání skvělého Johna Cleeseho je k popukání. Horší je to už třeba s Agamemnonem a Napoleon byl vyloženě trapný. Vůbec některé části Zlodějů času jsou jakoby točeny jen pro děti a jiné pasáže mi zase naopak přijdou až moc na dětský film temné. Vyvrcholení v pevnosti zla mi přišlo docela utahané. Vůbec film trpí nevyrovnaností tempa a odfláknutím některých částí. Škoda i malého rozpočtu. 70%.

Hra (1997)

UPDATE 2019: zas tak super to není. Nejslabší Fincher a nejvíc obyčejný. ----- Hra nedá ani chvilku vydechnout. Dokonale ponurý thriller, kde člověk nedokáže odhadnout co se stane za chviličku. A ten konec, který popře vše co se dosud odehrálo!

Úkryt (2002)

Tak jsem viděl, podle všech ostatních, nejslabší Fincherův film a paráda. Sice se nekonal žádný překvapivý zvrat, ale všechno bylo jak má. Kvalitní scénář bez logických lapsů. Napínavé od začátku do konce. Zrežírované tak trochu na jistotu, ale zručně. 90%.

Den Šakala (1973)

Pomalý film točený skoro až jako dokument. Milovnící současného módního trendu digitalních kamer a realičnosti by zajásali. Ovšem mně Šakal chvílemi spíš uspával a nudil. Gradace žádná. Dramatická hudba, výrazné herecké výkony. Nic z toho. Opravdu skoro dokument. Leč perfektně udělaný a působivý, ikdyž rozvleklý. Doporučuji těm co se jim líbil nový Fincherův Zodiac.

Černý déšť (1989)

UPDATE 2020: No ale ono to je dobrý. S rostoucím věkem chápu i toho odulého Machaela Douglase, řešícího rovnátka a školné pro dceru. A super kamera.Závěrečný masakr na blátivé "vinici" patří mezi nejzajímavější osmdesátkové špinavé akce. ------ Hodně slabá ani skoro ne akčňárna od režiséra, jenž měl v té době na svém kontě už Blade Runnera a Vetřelce. Obtloustlý Michael Douglas působí jako by se měl každou chvíli sesypat. Fakt špatný casting. Akčních scén je pomálo a ničím nevynikají. Zápletka hodně ohraná. Jen výprava celkem jde. Slabota. Lehce zaměnitelné a právem zapomenuté béčko.

Rebel Highway - Rychlá kola (1994) (epizoda)

Všichni ten film popisují jako rock´n´roll protože tam nic jiného není. Parta mladíků v 50-tých letech jezdí v autech, dělá si naschvály, naparuje se, balí kočky. zní to dobře, hůř to ruku v ruce s televizním zpracováním vypadá. Zas tak velká sranda to není. Jen ke konci pořádně přitvrdí, ale to je už docela pozdě.

Velký útěk (1963)

Fajn nenáročná oddechovka. Velký útěk bude brzo slavit padesátku let od natočení a stejně zestárl jen málo. Trvá skoro tři hodiny a stejně ani chvilku nenudí. Pravda často působí hodně naivně a vůbec dost odlehčeně. Ale hezky jsem si u něj odpočinul a to se počítá.