Velký útěk (1963)

Fajn nenáročná oddechovka. Velký útěk bude brzo slavit padesátku let od natočení a stejně zestárl jen málo. Trvá skoro tři hodiny a stejně ani chvilku nenudí. Pravda často působí hodně naivně a vůbec dost odlehčeně. Ale hezky jsem si u něj odpočinul a to se počítá.

Gauneři (1992)

Pár skvělých scén, které pan Pošuk asi stejně odkoukal jinde a krom toho mraky pitomých keců. Teď v roce 2008 celých 16 let od premiéry při jedné projekci v kině diváci během filmu celkem dost houfně odcházeli ze sálu pryč ...

Vzpomínky na Afriku (1985)

Strašně moc rozvleklý a přitom hrozně krátký film. Že si to odoruje? Kdeže. Pollack věnuje až příliš času záběrum na přírodu a milostnému plkání Streepové s Redfordem. Naproti tomu je tam ze začátku celkem zajímavě nakousnutá situace v soudobé Africe a hlavně problémy hlavní hrdinky. Bohužel ta se jak mávnutím kouzelného proutku rázem promění z trochu nafrněné Evropanky v zkušenou ochráňkyni farmy. Škoda nevyužitého potenciálu. A ano Pollack tímto filmem stanovil určité mantinely pro romantické velkofilmy. Jenže byl už několikrát překonán. Nostalgie u mě nefunguje, protože film jsem videl teprve čtvrt století od jeho vzniku. Proto hodnotím takto. Králem obdobných filmů zůstává i nadále v mém soukromém žebříčku Costnerův Tanec s vlky. Abych jen nekritizoval - ty kýčovité záběry africké přírody jsou nádherné. A samozřejmě i soundtrack je skvělý. 70ˇ%.

Bourneovo ultimátum (2007)

UPDATE 2021: Vlastně takový nekonečný parkour ala Prince of Persia, který má zakrýt obří dějovou plochost. A závěrečné setkání s "architektem" spíš brzdí. Přesto, jo je to klasa. -------- Nářez. Akční inferno. Jen ta šedivá kamera mi trochu nesedne. Přecejen mám radši trošku víc barevnosti a filtrů. Jinak ani na chvíli nenudící film s důstojným uzavřením série a přecejen s dost nevyřčenýma otázkama aby mohlo vzniknout pokračování. A jako taková perlička potěší že datum narození "Jasona Bourna" se shoduje se skutečnym datem narození Matta Damona.

Ikarie XB 1 (1963)

Kdysi byli bojovníky, aneb parafráze názvu jednoho z mých oblíbených nezávysláků se sem celkem hodí. Ikarii se nemůže upřít že ve své době byla jednim z nejlepších seriozních sci-fi ve světovem měřítku a hlavně určitě musela v českých filmových vodách působit jako zjevení. Jenže od doby vzniku uplynulo zhruba 40 let a tento fakt je hodně znát. Stejně jako většina ostatních starších filmů i Ikarie hodně zestárla. Očima nezaujatého, nostalgií nezatíženého, diváka musím konstatovat že má na dnešní dobu pomalé tempo a spíš už nudí.

Atentát (1964)

Velmi dobrý film o atentátě, pro pamětníky.

Démanty noci (1964)

Scény útěku obou mladíků před fašisty a následnou smrtí byli velice působivé. Jenže režiser Němec se neustále vyžíval také v opakovačkách a hlavně prolínal dramatické okamžiky prchání s útržkovytými vzpomínkami hlavních postav z předválečných časů. Mě tohle hodně rušilo a podle mě taky strašně zabíjelo atmosféru celého filmu. A navíc nemám rád ten hrozný naturalismus režiserů nové vlny šedesátých let. Koukat se na šíleně dlouhé scény jakýchsi ožralých bavících se gestapáckých "dědečků" je na mě jednoduše moc.

Nejistá sezóna (1987)

Vůbec ne cimrmanovská komedie, ale hodně hezká melancholická, místy smutná, sonda do tehdejší doby a asi i do zákulisí souboru Svěrákova + Smoljakova divadla.

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

UPDATE 2021: Velmi slušně nabušená situační komedie. janžurka je King :-)----Ne tak ztřeštěné jako jiné Lipského filmy. i tak fakt dobrá konverzační komedie. Jmenovec režisera Lubomír je k sežrání.