Obchod na korze (1965)

Z pohledu mladého minulostí nezatíženého a vlastenecky nezaujatého diváka hodnotím Obchod na korze jako velice dobře napsané drama, kde se v podstatě "mimoděk" objevují všechny zásadní události a prototypy chování lidí za dob slovenského štátu. Bohužel celé to má opravdu hodně pozvolnou gradaci. Vlastně se většinu filmu zas tak moc neděje. A herecké výkony mě taky ani trošku nepřesvědčili. Jediný kdo vybočuje z šedi průměru, až ochotnického hraní, je výborný Jozef Kroner spolu s Idou Kaminskou. Ti zahráli genialně. Jinak na mě ale postavy z filmu působí hodně odtažitě. K nikomu jsem si nenašel sympatie. Výsledný dojem napravuje až poslední depresivní čtvrthodinka s hořkým finále. A nemůžu zapomenout ani na nervy drásající smičce doprovázející vypjaté momenty. Intelektuálové a pamětníci si určitě rádi přidají další 1 až 2 hvězdičky k mému hodnocení.

Philadelphia (1993)

UPDATE 2020: To byla ta krásná doba, kdy černoši pomáhali utiskovaným bílím, kteří měli tu divnou chřipečku na kterou umřel Freddy Mercury. Skvělá civilní kamera a také díky za odvahu ukazovat americké velkoměsto bez příkrasy. ------Moc černobílý.

Revizoři (2003)

Zajímavé, svižné leč nedotažené a ke konci opravdu hodně divné.

Včelka Mája (1975) (seriál)

Vivat nádherný původní dabing s Aťkou janouškovou a ústřední písní od božského Káji. Skvělý seriál se skutečným příběhem na pokračování.

Millerova křižovatka (1990)

Dobře zvládnutá gangsterka Coenovic bratrů. Je tam všechno co má být. Charizmatický hrdina, drsní zabijáci, zamotaná zápletka, podmanivá hudba a dobrá výprava. Takhle si představuju kvalitní film.

Pevnost Apačů v Bronxu (1981)

No mě ten napudrovaný a nagelovaný Paul Newman zas tak realistický nepřišel. Celkem povedená kriminalka s výbornou roličkou pro Pam Grierovou. Jinak doporučuju spíš sáhnout po Přepadení okrsku 13. To má mnohem větší grády.

Simpsonovi ve filmu (2007)

Pokrátit + rozsekat na 2-3 klasické televizní epizody a jsou nadprůměrem. Jenže na filmovém poli moje oblíbená rodinka, kterou si pouštím takřka denně, celkem dost selhává. Problém filmu je že nepřináší vůbec nic nového a to co se osvědčilo zopakuje vždy jen krátce na ploše pár vteřin a zase zběsile fičí dál. Chápu je těžké po 18-ti sezonách přijít s něčím co vyrazí dech. Ale použít uplně všechny ohrané zápletky najednou? - problémy Marge a Homera, Líza zamilovaná do ekologického aktivisty, Bart je naštvaný na Homera. Prostě vše co fungovalo je tu použité znova. Bohužel na tak velké ploše jakou film naskýtá není ani trošinku rozvedená dějová linie nikoho jiného než jen kolem slavné rodinky. Škoda. ------ Po druhém shlédnutí s odstupem jednoho roku přecijen přidávám z původních 60% na 80%. Nic nového, ale to co tu je funguje dobře a v kontextu dalších celovečerních animáků si Simpsni zaslouží víc.

Dotek Medúzy (1978)

Na muj vkus příliš zdlouhavé. Aneb demýtizace legendy z dětských let viděné znovu po dlouhé době. Teď mi to celé přišlo jako čajíček. Jo hororové filmy stárnou. Bohužel. A ano doporučil bych, jak napsal někdo v komentářích okolo, příznivcům Přichází Satan. 70%.

Občan Kane (1941)

Všechno všecičko je tam výborné. Kamera, triky a hlavně příběh a jeho hloubka a propracovanost. A taky živelnost a nadšení pro každý obraz. Má to ale jednu vadu. Citizen Kane je zhruba o hodinu kratší než by si zasluhoval. S herci se na tak krátké pole působnosti jaké dostali hodně špatně sžívá.

Vysvobození (1972)

Výborní herci a bravurně budované napětí - to je to co Vysvobození, narozdíl od jednoduchého příběhu, posouvá do nejvyšší filmařské ligy. A to se prosím zas tak moc během filmu neděje.