B4TM4N

Vojtěch Jeřábek

okres Praha
architekt v atelieru jezdci

• 27.3.2010  23:56

Až na jednu výjimku krutě nefungující eros-scény slepené písničkami mě nic moc neříkajících skupin, navíc podpořené otřestou ústřední dvojicí (příště prosím do ženské role ŽENSKOU)...Umělecká hodnota je taky po hříchu nulová a tak nejsilnější fyzický pocit, který vám tento film navodí, není erekce, ale otlačená opěrná paže.

• 21.3.2010  18:48

Nevím, kde se tu vzalo srovnání s Mechanickým pomerančem, jistě by se dalo najít více filmů kde někdo zmlátí hlavního hrdinu a třeba by se protl i něčím jiným, než tímhle. Sixteen Years se ubírá zcela jiným směrem a to úvodní rozbušce zloby a nenávisti - mezilidským vztahům. Jeho pojetí mi však přišlo velmi toporné a místy velmi složitě našroubované, až celý smysl tohoto filmu nějak vyšuměl do ztracena spolu s neustále upadajícím tempem.

• 21.3.2010  18:41

Tenhle podivný Rocky revival zažívá jediné světlé okamžiky v romantických momentech, zaujímajících na dnešní dobu až naivně balzámovým kouzlem. Jinak si každý mele to svoje, Terrence Howard je příšerný a málokdy dávají hned dvě věty po sobě nějaký smysl. S bojovými scénami je to takové všelijaké a vůbec celý projekt silně připomíná spíše počítačovou hru.

• 20.3.2010  23:37

Předně nehodnotím film podle jeho literární předlohy, která ať se zdá sebevíce strhující je zcela americky pojatou imitací Focaultova divadla pro myšlenkově chudé. Film se i v této přímočaré předloze ztrácí, neustále vše nesmyslně zpětně vysvětluje a kde by bylo naopak potřeba, tam nonsensově uhání bez mrnutí závěrky dál. Celý domeček z kvazikontroverzního úmyslu páně Browna a jeho samoúčelné interpretace namísto fabulace s intelektuální licencí ála Umberto Eco se tak co chvíli povážlivě hroutí. Škoda, film samotný mohl jako dobrodružná podívaná fungovat - přece jen jsou na něj jiné nároky než na knihu, navíc nějaká rozumná duše nezařadila narozdíl od knihy na začátek větu "Založeno na pravdivých důkazech".

• 7.3.2010  10:48

Viděl bych tu takovou velmi (více než most) vzdálenou paralelu s Fight Clubem: Geniální nápad, celou dobu pečlivě rozkrývaný ve scénáři, je následně zakončen způsobem velmi konformistickým dle předpokládané linie očekávání diváka. Jak řekl ve filmu Dustin Hoffman (který by si měl sehnat film pro svou postavu učitele literatury ve hlavní roli, tady byl k mé lítosti trochu upozaděn): Takový konec nepasuje k tomu zbytku. Místo mnou očekávaného vyjádření se k problému vyrovnání se s vlastní smrtí bylo poselství převedeno do úrovně hodnoty fikce pro člověka - naneštěstí velmi mainstreamově idealisticky, což už u tohoto filmu zamrzí - pokud by byl twist na závěr jen decentní, nedalo by se mu nic vytknout: daný příběh je jistě možné interpretovat různě, proti zvolení "lehčího" vyznění by se nedalo nic namítat. Ale na závěr kopec cukru z bavorské sušenky...Jinak herci jsou vesměs komorní, Willa Ferrella jsem měl vždy za otřesného herce ale tato role mu celkem sedla. Maggie v tomhle filmu dokonce vypadá celkem žensky a spisovatelka Emma Thompson je správně neurotická. Všem obsazeným vládne výše zmíněný Hoffman, jež je zároveň studnicí těch nejlepších vtipů, co ve filmu uslyšíte: "Počítal jste schody? Počítal jste dlaždičky?" Forster je skutečně velmi talentovaný režisér, zde mixuje potenciálně výbušnou směs tragédie/komedie (nápaditě opodstatněnou ve scénáři), ve které však má složka komediální jasně navrch a tragédie se více uplatňuje pouze v předposledních deseti minutách. Ve výsledku jde o velmi originální a vynikající film, který však svou intelektuální vrstevnatostí vzbuzuje očekávání něčeho myšlenkově trochu většího, než stoprocentní Hollywood.

• 21.2.2010  23:50

Každej ví, že Bruce má styl...

• 21.2.2010  12:00

Ong Bak prostě nemá na to, aby obsahoval nějaký děj. Proč Tony nezůstal o starého dobrého ukradeného slona?

• 19.2.2010  22:51
    2012 (2009)

Druhý nejlepší katastrofický film roku, předčil ho jenom Rytmusův klip na skladbu Verejný nepriatel (http://www.youtube.com/watch?v=ZXPST7DJ4yQ ). A to proč? Má asi tak o dvě slova delší (lepší?) děj a daleko dražšeji vypadající efekty. Ano, 2012 je neskutečně slabá pseudocitová vydíračka, jejíž vizuál skládájící se z pofiderních záchvěvů Země a lacině vypadající interiérové digitální kamery zcela s přehledem smetají jedinou možnou devízu, kterou tento film mohl mít. Humorné scénky jakožto zřejmá pocta Zdendovi Troškovi v této rovině fungují, proč ne.

• 19.2.2010  22:37
    Kauza CIA (2006)

Tak nějak podivně rozplizlý film, v podstatě neuvěřitelným způsobem degradující jakoukoliv možnost zaujmout neustálým pozorováním (zde) ne zrovna flexibilní tváře matta Damona. Citová rovina funguje místy výborně, někdy se ovšem spolu se zbytkem snímku vytrácí do neurčité nudy, jejíž odpodstatnění jsem skutečně nebyl sto odhalit.

• 30.1.2010  16:01
    Fish Tank (2009)

Life's a bitch...

• 16.1.2010  22:17
    Zombieland (2009)

5* za Billa Murrayho mínus 4* za nevtipnost plus 1* za drsnej styl (měl to být asi humor, ale vznikl pouze styl)

• 15.1.2010  21:42
    Duna (1984)

David Lynch je pro mě osobně v řadě případů přeceňovaný režisér. Duna je však (podobně jako Elephant Man) jiná v rámci jeho filmografie v tom, že nestaví na lynchově často nesmyslné (jo, nesouhlaste s tím, ale podle mě opravdu ani pan režisér mnohokrát absolutně neví, pouze si plave v jakémsi amerikanosurrealismu) dějové lince - výsledkem je teda velmi kvalitní sci-fi (což možná po přečtení předlohy vezmu zpět, jenže kdy bude na to čas...POZN: Nevzal sem :) ), se dvěma velkými mínusy: vizuální efekty jsou snad nejhorší, co sem v podobném filmu viděl (zlaté Ten Comandments z padesátých let) a tak příšerně nezvládnutou akci nezvládne snad ani český Michael Bay (kvalitativně) Zdenda Troška. Samozřejmě že vím, že na těchle věcech film nestojí - ale snad bych toho po žánru sci-fi nechtěl zase tolik...

• 26.12.2009  23:15

Naprosto brilantní, skvělá, krásná romance. Od ramenou nahoru okouzlující Keira. Výtečně napsané dialogy. Naprosto promyšlená maškaráda škrobenosti, dohazovačských pletich a jednoho zdravého rozumu. Skvělá kamera a kostýmy. Gratuluji, pane Wright, jeden z mála filmů poslední dobou, na který sem se nedíval jeho trojnásobnou délku stopáže.

• 25.12.2009  22:36

Kdy už se odhodlat ke shlédnutí tohoto veledíla, než o Vánocích. De Mille na to jde velmi divadelně již od úvodního autorského slova před oponou, kdy divákovi přislíbí pauzu. První polovina, zabývající se Mojžíšem - civilistou je mnohem více záživná, než když se Cecil pustí do svého afektovaného pojetí víry ála Amerika, kde všichni neustále padají na kolena, pronášejíce velká slova. A přibližně každých 30 minut se na obrazovce shromáždí neskutečný počet tanečnicc a předvedou nějaké číslo - záminky jsou různé:) Heston a Brynner jsou dobří, efekty na tu dobu asi celkem 2012kové. Délka překvapivě ani nevadí...ale Hebrejci teda chudáci dopadli komicky.

• 24.12.2009  23:46
    Otec prasátek (TV film) (2006)

Žádného Pratchetta jsem nikdy nečetl, ale tahle fantasy mi připadala vánočně svěží. Odlehčenému tónu skvěle sedí lacinější televizní zpracování a jediné, co vám bude ubírat při sledování elán, je trochu přemrštěná délka (pasáží k vypuštění by bylo dost) a občasná zbytečná snaha o vsazení moralizování/poselství do jinak velmi nevážného příběhu,

• 24.12.2009  12:11
    Pokání (2007)

Z počátku mě tenhle film celkem vyděsil dvojicí, co ho měla táhnout a hlavně narativním postupem pro mateřské školky, bořícím veškerý prostor pro vlastní myšlenky. Poté se však tato záležitost ukázala velmi procítěnou; na slzy to nebylo, ale pěkné, pěkné...

• 14.12.2009  19:05

Labutí píseň ještě před 2 hodinami soderberghovského času sympatického revolucionáře. Neuvěřitelně natažené nic.

• 10.12.2009  23:27
    Letec (2004)

Excelentně nasnímaný opus, jehož emocionální naléhavost zůstala na zemi, zatímco Leonardo se vznášel v oblacích.

• 6.12.2009  21:25
    Havana blues (2005)

Jó, taková člověčinka po kubánsku: kamarádi se mají rádi, pak chvilku nemají a nakonec zjistí, že se mají rádi i když jede každý jinam. Slzy. Jistě, hudba je tam hezká, ideály velké a všechno, ale prostě sem se po celou dobu nemohl zbavit dojmu plytkosti takřka dvouhodinového videoklipu...A kde sakra byly ty hezký Kubánky?

• 23.11.2009  16:49

Velmi, velmi zákeřný film. První půlhodina vás prostě musí zaujmout, je emočně vyhrocená, nepředvídatelná a navnadí vás na očekávání psychologické studie člověka formovaného brutálním okolním světem, utíkajícím do hloubi svého podvědomí. Prdlajz! Bum bác a pobíhá tam voňavoučký Ashton Kutcher, vykazující svým chováním jednu logickou botu za druhou (dávajíc tak najevo, že jestli se někdo ztratil v cestování časem, tak to byl scénárista) a vy na konci zjistíte, že bohužel film žádný smysl nemá. Teda ano - necestujte časem, děti! No, ale kdo na to má dneska čas, že...Postupně do hajzlu jdoucí zábavnoblbost.

• 19.11.2009  20:51
    Babel (2006)

Zdaleka nejslabší Iňárritu, aneb pokud už vyjímečně dvakrát vlezeš do té samé vany, potřetí již zaručeně bude špinavá. Herecké obsazení je sice jmenovitě z celé "trilogie trilogií" nejsilnější, ovšem Cate Blanchett se pouze nekomfortně proleží celým filmem, Bradovi to sluší, ale pouze na nevýrazném partu...jak je film dobrý po stránce řemeslného provedení, tak scénář již nese značně zhrublé rysy třikrát nastavovaného čaje a tak na veskrze nezajímavé dějiství marocké a mexické je přilepeno něco zajímavější konání japonské, pohříchu ovšem zcela nerozvedené, i při nadmíru nadsazené stopáži, na kterou se dal snad jen zázrakem natáhnout takhle plytký děj. Slabé 3* a příště prosím by to chtělo už jiný koncept filmu (a to prosím ne, že se přidá čtvrtý pár/podivín).

• 27.9.2009  15:33
    Star Trek (2009)

Jeden z nejlepších filmů, jaké v tomto tisíciletí vznikly. A to jsem prosím předtím nikdy žádný Star Trek neviděl (ano, unglaublich). Děj je celkem bytelně logicky vystaven, takže se ve všech těch warpech, dírách a teleportacích nevešíte na inteligenční šibenici. Kirk (Chris Pine) a Spock (Zachary Quinto) jsou vynikající, úvodní scéna mě dokonce dojala, naprosto boží jsou efekty a výprava: obvzláště futuristická romulanská loď je parádní. Sem tam se přihodí nějaký ten geekovsky/pubertálně pomrkávající vtípek (jůůů, Kirk je zmlátil a ještě si šáh!) a vesmírný technik s tím nejskotštějším přízvukem na světě (Simon Pegg). Doporučuji natočit několik navazujících řad seriálu a desítky dokreslujících filmů.

• 26.9.2009  22:12

Sci-fi zbavená typických amerických pozlátek, které jsou nahrazeny ruskou syrovou originalitou, funguje Timurovi (a jeho partě) mnohem více, než u přeplácaných Wanted. Ovšem všudypřítomný zmatek divákovi rozhodně v sledování nepomáhá, takže ani originální sřih a kamera spolu s celkem dobrými efekty (na Rusko minimálně) nemohou plně projevit svou sílu. Prostě se pořád něco děje, pořád to vypadá dobře, ale polovinu času tápete, o co jde.

• 25.9.2009  23:00

Dost možná nejdepresivnější film vůbec, konkurovaný maximálně tak Hotelem Rwanda a von Trierovými depresemi. No jo, pro nás Čechy je inkvizice ideální nástroj seberealizace...

• 18.9.2009  11:29
    District 9 (2009)

Districtu 9 chybí jedna jediná podstatná věc: Jakýkoliv silný okamžik, postava, děj. K čemu pak ta relativně minimalistická výprava kolem, pseudodokumentární podoba a vojáci rozprskávající se na kousíčky.

• 13.9.2009  15:26

Ještě znatelně lepší než předchůdce. Dva už jsou tým, i když poněkud svérázný. Ennio je bůh a jenom jeden. A Sergio zde nechal již naplno propuknout svou legendu dlouhých záběrů a i trochu slunce zasvítit na patentovaný Clintův škleb s nezbytným žvárem v levém koutku. V Pár dolarech se také sešel nebývalý herecký spaghetti ansámbl, který se již nikdy před tím ani potom nesešel. Náramkové hodinky jsou skvělé. Klasika.

• 13.9.2009  15:22

Neuděláte adrenalinovej biják, pokud zvládnete natočit akorát tříminutový klip, myslíte si, že ideální kardiostimulátor je přerušovaná veřejná soulož a necháte chudáka Stathama, ať si to vyžere. Ještě, že tvůrce nenapadlo třeba znásilnění hrošího samce v plném běhu, to by taky mohlo mít podobný účinek...

• 13.9.2009  15:20

První díl dolarové trilogie se nese v lehké citaci Kurosawova Sanjura. Počátek synergie vytříbené režie Sergia Leoneho a hudebním géniem westernového žánru Ennio Moricconeho. Tak tady to všechno začalo...pončo, cigáro v koutku a k tomu Volonté na mušce.

• 10.9.2009  16:01
    Hrdinové (TV seriál) (2006)

Kvalitní náhrada za Prison Break. Stejná s časem se čím dál více vkrádající překombinovatelnost, nesmyslnost, cimmrmanovitost a o to větší návykovost ^_^ Někomu zřejmě připadali X-Mani moc nadlidští...

• 22.8.2009  01:10

Za spoustu vtipných hlášek...jinak jeden z těch slabších Bondů. Ale pohřeb je dokonalá finta, jeden z největších ftipů série.