Spider-Man (2002)

První díl ze Spideyho trilogie hýří vtipem, veselými barvami a absolutně nevhodně zvolenou, nevýraznou Kirsten Dunst. Pokud vím, tak Mary-Jane má být modelka a ne nějaká zasněná hérečka. Supervillain je takovej průměrnej, není to ovšem chyba Willema Defoea. Celkově určitě jeden z těch lepších komix-filmů.

Phil Collins & His Big Band (1998) (koncert)

Jak je můj hudební vkus poněkud někde jinde směrem k demenci, tak musím uznat že Phil Collins je skutečně fenomenální hudebník a In the air tonight neskutečná skladba.

Gangy New Yorku (2002)

Bezchybně (jako to Marťa umí) zpracovaný příběh pomsty jednoho muže na pozadí společenských změn v USA v polovině 19. století. Výprava je skvělá, město působí neskutečně syrově a celkový velmi naturalistický způsob ztvárnění je pro mě osobně velkým plusem. Výborné jsou také kostýmy, ty cilindry...švihácká záležitost. Herecky koncertují jak Leonardo, tak především Daniel Day-Lewis a na omezeném prostoru i Liam Neeson. Velkorysá stopáž, se kterou mívám v poslední době díky permanentní únavě problém, zde rozhodně nevadí a ty dvě hodiny a tři čtvrtě rozhodně nejsou bez emocí. Navíc pěkná ukázka, jací lidé jsou ti "true natives from America".

Transformers (2007)

Petr Čtvrtníček uváděl v Kinoboxu nový počin známého sračkotvůrce mimo jiné těmito slovy: "Michael Bay se nechal slyšet, že jeho nejoblíbenějším záběrem je smečka helikoptér na pozadí západu slunce. To je možná nápad na vojenskou výšivku, ale záběr?" No, hádejte co je první záběr filmu ^_- . Jinak vše nastartuje asi stominutová sekvence čiré nudy, demence, laciného klišé a kýče, kde se odehrává jakýsi děj, který je zde jen o něco málo méně důležitý než třeba u pornofilmu. V tom by si mimochodem měla napříště určitě zahrát Megan Fox, které jako jediná statečně nese na svých bedrech (a taky hrudi) celý film až do závěrečné bitky, která je jediným ospravedlněním existence toho filmu. Inu, jak říkali Bayovi v South Parku: "To vaše nejsou nápady, to jsou vizuální efekty." "Ale já v tom nepoznám rozdíl!" "My víme..." Kdyby ty peníze dali radši mě...

Poslední plavky (2008)

Čtvrtníčka mám rád, chlapáckej humor taky, tak proč ne, že? Kór na Silvestra...Josef Polášek překvapivě předvedl sympatičnějšího filmového idiota, než bývá v naších krajích obvyklé (že, pánové Liško a Trojane?) a dostává od Čtvrtníčkova Kuchaře dobrou sodu ("Co že vy ste takovej chytrej, pane doktor? Tak to si budete rozumět s naším Kamilem, viď Kamile? Toho taky baví bejt chytrej...eventuelně.") Jen toho Hrušínského by měli doma vykrákat za ušiska, i když za to asi může spíše scénář. Co si budeme povídat, nejde o nic inteligentního.

Rambo II (1985)

Více akce, více krve, více mezinárodního komunismu, více emocí. A každý správný rákosník ví, že čím více vystřílených nábojnic, tím více Rambo. B-kult.

Superman: Soudný den (2007)

Animovaná podoba svědčí Supermanovým megalomanským schopnostem rozhodně mnohem více, než ta hraná. Temnější, akčnější, bez kvazi-humorných vložek. Děj není nějak složítý, v podstatě se film skládá z dvou ultimátních bitek ála final showdown v Matrix: Revolutions, při nichž lehne půlka města. Prostě správná komiksová nakládačka. Jenom ten Superman by mohl vypadat trochu míň steroidově, takhle se neubráníte pocitu že má z toho věčného Lex Luthorova ozařování rakovinu obou prsou.

20ers: Making of... (2008)

20 let rapu a "rapu" v ČR aneb závidíme Hugovi jeho dědu. Klasický dokument, který nijak nevybočuje z předpokládaného konceptu "Proč sem tuhle skladbu udělal s tímhle typem a zrovna takhle".

JCVD (2008)

Šok. Naprostý. Van Damme hraje sám sebe, v psychologickém thrilleru, za 90min nikoho nezabije a ještě je to bomba. Přestavte si, že se jednoho dne probudíte, a zjistíte, že Jean-Claude umí výborně hrát - no tohle by si normální člověk nevymyslel. J.C.V.D. je sugestivní životní výpovědí jednoho z bývalých slavných ranařů béčkového, lehce postříbřeného plátna. Zjistíte, proč natáčel takové...no...vandammoviny a vůbec začnete tohodle belgičana mít rádi, protože je to docela sympatický chlapík; navíc se vtipně naváží do Seagala, agentů a filmového průmyslu všeobecně.

VALL-I (2008)

Příjemná roztomilost pro vánoční čas: Skvělá animace, sladké kukuče a pípání, absence dialogů a snesitelná stopáž. Nic víc, nic míň.