Pán prstenů: Prsteny moci (2022) (seriál)

Čekala jsem, že to po všech těch ''nadšených'' ohlasech bude nejspíš tragédie, ale že bude až taková, tak to zůstávám doteď lehce zaskočena. Tohle totiž fluše do obličeje nejen fanouškům LOTRa, ale hlavně samotnému Tolkienovi, který se musí v hrobě obracet. Něco tak umělého, bezduchého, tupého a arogantního jsem již dlouho neviděla. A přesně takhle se dají shrnout samotní scénáristé, kteří si zřejmě chudáčci naivně mysleli, že jsou lepší spisovatelé než samotný Tolkien a tak si s jeho materiálem vytřeli pozadí a splácali tento magnum opus plný woke výblitků, příšerného CGI, kostýmů a masek (ten mega rozpočet je až neskutečný na to, jak hnusně to celé vypadá) a nudných postav v čele s jebnutou Galadriel, kterou bych nakopala do pozadí už od začátku. Kam se tahle frnda hrabe na silnou a nadpozemskou Galadriel z filmové trilogie. Ono tedy celé obsazení je fakt šílené. Jen banda nesympatických prken, co blekotají nějaké nezajímavé nesmysly a snaží se působit hrozně chytře, asi jako celý tento seriál. A to, že mají vůbec odvahu pouštět se do druhé série je možná až obdivuhodné. Já si to každopádně ráda nechám ujít.

Kocour v botách: Poslední přání (2022)

"Who is your favorite fearless hee-he-ro? Who is your favorite fearless he-he-rooo?"  Myslím, že tahle písnička mi bude v hlavě hrát ještě hodně dlouho. :D Opravdu bych nikdy nečekala, že zrovna Kocour v botách bude jedna z nej pohádek co jsem viděla za poslední roky a možná se bude řadit i mezi mé top animáky vůbec. Jede to od začátku do konce, žádná nudná vteřina a kdyby to bylo delší, tak bych se vůbec nezlobila. Není zde vůbec co vytknout. Animace nádherná, fantastický dabing hlavně od Banderase, Hayek, Mulaneyho až po mého oblíbeného "Narcos" Mouru. K tomu fantastický a kreativní příběh s opravdu chytře a vtipně napsaným dialogem, kdy jsem se nespočetkrát zasmála nahlas a skvěle napsanými postavami. Je až šokující, že se animovaný Vlk může stát jedním z nej záporáků vůbec. Opět je vidět, že se skutečně vyplácí dát do něčeho srdce a nedělat ze všeho jen lacinou sentimentální ždímačku peněz, jak je to bohužel teď tak běžné ehm ehm Disney.

I Trapped the Devil (2019)

Slabší rozpočet je znát, navíc to prý bylo celé natočené za 9 dní, což je vůbec úlet na celovečerák. Takže na jednu stranu vůbec super, že to jako celek funguje jakžtakž dobře. Ovšem na druhou je tam právě také vidět, že je to co se děje týče hodně nedopečené. V některých věcech hodně urychlené a nevysvětlené a v jiných zbytečně natahované. Děj je prostý, ale to právě funguje velice dobře, protože nic pro mě není nepříjemnější než plíživý pocit neznáma. Takže pokaždé, když zde byl záběr na rudě osvětlené zamčené dveře ve sklepě, ze kterých se ozývá tlumený hlas, který chvílemi zní normálně a chvílemi zní trochu zvláštně anebo se neozývá vůbec nic, tak jsem měla větší husinu, než kdyby to dělalo ob scénu hlasité bububu a něco odněkud neustále vyskakovalo. Takže co se atmosféry týče tak za jedna, jenže pak příjde konec, který tomu láme vaz a kdybych právě byla radši kdyby to zůstalo jen u té atmosféry a nesnažilo se to o nic víc. Potencionál dobrý a třeba se příště s lepším rozpočtem zadaří lépe,

Všichni moji cizinci (2023)

Tenhle film jsem poprvé viděla asi cca před týdnem (poté zkouknuto znovu a znovu) a teprve teď mám dost sil o něm napsat. Doteď ho nemůžu pustit z hlavy. Když řeknu, že jsem u posledních 15ti minut brečela, jakože ne jedna dvě slzy, ale skutečně vzlykala, tak to myslím bez přehánění upřímně a v životě se mi tohle u jiného filmu nestalo. Je to již od začátku neskutečně silné, emocemi naplněné a není možné to neprožívat. Ovšem ten závěr je tak devastující, že se mi doteď svírá hrdlo jen si na to vzpomenu. Na druhé zhlednutí je to možná ještě horší, protože člověk ví a tak je to o to víc již od začátku zdrcující. Andrew Scott a Paul Mescal naprosto dokonalí, oba předvádějí nádherné výkony. Věříte jim každý pohled, každou slzu, každý dotek a jejich okamžité pouto zrozené hlavně z osamělosti. Myslím, že lepší herecká dvojice snad nikdy nebyla. To vše doprovázené krásným soundtrackem a záběry. Není zde absolutně co vytknout, včetně příběhu, který je hlavně o již zmíněné osamělosti, neschopnosti se pohnout dál a konečně se odpoutat od minulosti/vzpomínek a strachu. A jelikož všechny anebo část těchto problémů doprovází občas většinu z nás, tak o to silnější to celé je a svým způsobem to člověku nastavuje zrcadlo. Takže až z příštím projektem bude mít Andrew Haigh opět potřebu zasadit mi další kudlu do srdce, tak nevím zda se najde ještě místo po téhle první. :¨)

Kmotr III (1990)

Tak jsem si to po tolika dlouhém odkládání konečně pustila. Jelikož vím, že je třetí Godfather považován za velice slabé zakončení celé trilogie, tak jsem do toho šla s jistými obavami. A ty se bohužel částečně naplnili. Nebylo to tak hrozné, jak jsem myslela, ale také to nemá nic společného s fantastickými předchozími dvěma díly. Michael je zde úplně jiný, než jsem si představovala, že bude. Je krotší a více připomíná Vita. Také jsem nečekala, že potom všem co se stalo a poté co dvojka končila mnohem ponurnějším obrazem na něj, takže bude mít najednou tak dobré vztahy se svými dětmi a hlavně Kay. Celkově to prostě už nemá tu atmosféru a děj mě upřímně moc nebavil. Největším trnem je samozřejmě Sofia Coppola, kvůli které se několik původních herců ani nechtělo třetího dílu účastnit a její herecký výkon je opravdu příjemný asi tak jako poslouchat kočičí vřískání během mrouskání. Bohužel ani fantastický Al Pacino a stejně tak fantastický mladý Andy Garcia to nezachrání. Jsem ráda, že jsem to viděla a mám to tím pádem uzavřené, ale na jednu stranu mě mrzí, že se něčemu tak skvělému nedostalo lepšího zakončení.

Vymítač ďábla: Znamení víry (2023)

Absolutně nechápu, o co se s tímhle vlastně snažili. Jediná originální věc oproti předchozím Exorcistům je to, že tentokrát není posednuté jedno dítě, ale dvě a to samozřejmě museli okamžitě vyspoilerovat v trailerech. Takže jakékoliv překvapení v tomto směru letí z okna. Chybí tomu totálně atmosféra, napětí a celkové sblížení s jakoukoliv postavou, protože jsou všichni klišé až to hezké není. Jediné co asi můžu hodnotit kladně je, že obě herečky to zahrály dobře, ale to je asi jediné. Samozřejmě se nevyhneme nějakým woke propagacím, jak je to teď tak in v Hollywoodu, takže máme černého otce, který nevěří, ale je to dobrák a pak druhé rodiče, co jsou tfuj křesťani, kteří se chovají jako sobecká a nepřátelská hovada. Klasika. A nejlepší byl návrat Chris z jedničky, která na otázku proč nebyla přítomná u vymítání Regan odpoví, že vlastně neví a že to bude protože nepatří do jejich klubu. A v tu chvíli se mi v hlavě promítnul otec Karras letící z okna a obětující svůj život, aby zachránil její dceru a říkám si, že to snad Green nemyslí vážně. :D A takovýchto nechtěně vtipných situací je tam bohužel více. SPOILER kněz, který se drží stranou, protože lidé umřeli během vymítání, se velkolepě vrací na scénu, aby ho během několika minut zabili, u toho jsem se opravdu musela zasmát. Stejně tak jako Chris, která po 10ti minutách návratu příjde o oči a pak stráví zbytek filmu na lůžku s hadrem kolem hlavy.  KONEC SPOILERU Prostě je to velice zábavné, ale asi ne tak jak tvůrci zamýšleli. :D

14 vrcholů: Nic není nemožné (2021)

Opravdu krásně natočený dokument. Pro mě je horolezectví sice vždy fascinující, ale nepochopitelné, ale někdo prostě k životu potřebuje adrenalin a neustálý pocit překonávání se. Nejdříve jsem se bála, že to bude nějaký egoistický epos o narcisovi, který se chce zviditelnit. Ovšem tato obava se velice rychle vytratila po poznání Nimsdaie a jeho týmu nepálských šerpů. Jejich duch, neskutečná fyzická, ale hlavně také mentální síla, odhodlání, upřímná laskavost, nesobeckost a potřeba motivovat své okolí, mi opravdu párkrát vhrkla slzu. Jejich pozitivní naladění a smích v tolikrát šíleném prostředí a situacích bylo prostě nakažlivé. Jediné, co bych vytkla je, že to bylo až moc rychlé, ráda bych viděla víc z jejich výšlapů a následných sestupů, Minisérie by byla asi vhodnější, bylo by více času se všemu pořádně věnovat. Ale i tak jsem si to užila a tleskám něčemu tak neuvěřitelnému a zdolání tolika rekordů. Neskutečné.

Renfield (2023)

Je to strašná blbost s prosťoučkým dějem, ovšem to nic nemění na tom, že to je zábavné a Cageův Dracula je pohlazení pro duši. Humor sice ne vždy padne na úrodnou půdu, má to občas slabší chvíle, ale ty jsou vždy vykompenzované jakoukoliv scénou, kde je přítomný Dracula. Cage jakožto král přehrávání a dramatična si to evidentně velice užíval, dával do toho vše a tím pádem jsem si to užívala i já. Scéna, kdy Dracula navštíví Renfielda v jeho novém obydlí, je pro mě top a dlouho jsem se tak u filmu nenasmála, jako u sledování Cage a jeho grimas a způsobu mluvení. Ovšem také musím pochválit Houlta, který je také fantastický a málokdy zklame. Pokud od toho člověk nečeká mistrovské dílo, tak se bude rozhodně bavit.

Fresh (2022)

" I just don't eat animals... '' Je to příjemné, je to zábavné, ale doufala jsem v trochu větší ujetost a drsnost. Trošku moc se to drželo již zajetých krotkých kolejí a přitom to klidně mohlo zajít mnohem dál. Obsazení super, hlavně samozřejmě hlavní dvojice Stan a Edgar-Jones, soundtrack super, úvodní titulky po více jak půl hodině filmu také super a i když jsem se celou dobu bavila, tak jsem se nemohla zbavit pocitu, že tomu něco schází. Částečně i kazil dojem ten jasný konec, kdy jsem tajně doufala v jiné zakončení, které by bylo skutečně originální, ale bohužel jsem věděla, že to musí skončit tak, jako téměř vždy u podobných filmů. Nejedná se o nic převratného, ale bylo to hezky natočené, odehrané a rozhodně to neurazí.

Zlo si umí počkat (2023)

Není nic lepšího, než když má film nějaký děj a tvůrci nejen neobjasňují co se vlastně děje, ale nechají vás místo toho poslouchat bandu uječených přehrávajících postav, co blekotají/vřeští nějaké dialogy, které nedávají smysl a chovají se jak absolutní vemena. Navíc tedy nerada soudím dětské herce, ale tady bych jim zakroutila krkem. :D Opravdu se na to těžce koukala a ještě hůř poslouchalo. Normálně mi nevadí když film okamžitě nerozloží karty a pomalu diváka směruje. Ovšem tady mě to po nějaké době začalo vyloženě iritovat. Postavy se o něčem baví a vy netušíte o čem se to vlastně baví, křičí na sebe co mají anebo nemají dělat a vy jen sedíte s "eh?" výrazem na tváři. Začátek byl velmi slibný a oceňuji fantastické masky a gore, ale tím to u mě bohužel končí.