Inception - Making of film (2010)

Všetko, čo bolo odhalené v zákulisnom dokumente Fire Rises, je v Making of Inception tronfnuté o ďaľších 20%, ale len z technickej stránky. Emócií má dokument o Batmanových filmoch rozhodne viac - je to podobné, ako i so samotným filmom: Kým trilógiu o Temnom rytierovi pokladám za komplexné umelecké dielo, Inception je skôr len audio-vizuálnou orgiou, bez funkčnejších emócií. Každopádne, tento dokument patrí na listinu musíš vidieť! 95% | HD, THX, EN DTS |

The Fire Rises (2013)

Ďalší komentár, ktorý sa mi záhadne vymazal. Len v skratke teda: Fire Rises je jedným z najlepších behind the scenes dokumentov o vzniku filmu vôbec. Najpôsobivejšími časťami pokladám scény z castingu, a to napríklad na rolu Batmana, na ktorú mal zálusk aj Cillian Murphy. Už z prvých kameroviek bolo jasné, že netopierym mužom bude Bale. Technické riešenia, hangáre, kulisy, kostými, rekvizity - to všetko je súčasťou dokumentu, ktorý je sto percentnou lahôdkou pre každého, kto má Nolanovu trilógiu medzi obľúbenými. 100% | HD, THX, EN DTS |

Christopher Nolan & Richard Donner: A Conversation (2013)

Zaujímavý rozhovor medzi režisérskymi ikonami komixového sveta. Konverzácia dá nahliadnuť do spôsobu vnímania autorov kľúčových komixových filmov novodobého a teraz už klasického Hollywoodu. Nolan sa pýta Donnera na veľa vecí ohľadne prvého Supermana a jeho technického riešenia a i výstavby projektu, kde Donner prezrádza, že mnoho riešení prišlo až behom natáčania, ako napríklad spôsob nasnímania letu Supermana. Nápodobne, Donner je unesený Nolanovými nápadmi a spracovaním Batmana, a zdôraznuje, že o takýchto technických riešeniach sa im v dobe prvého supermuža ani nesnívalo. Nolan zdôrazňuje, že o to obdivuhodnejšie sú Donnerove filmy, ktoré razili prvé cestičky žánru. 78% | 720p, SH650HD, EN |

Transformers: Zánik (2014)

|| Scenár: Ehren Kruger | Hudba: Steven Jablonsky | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: di Bonaventura Pictures, Hasbro, China Movie Channel, Jiaflix Enterprises | Rozpočet: 210 miliónov $ | Tržby: 1,087,404,499 $ | Ocenenia: - || Zlatá baňa Baya, ktorá má zdá sa nekonečné dno. A to je práve ten problém. Vie, že film bude mať komerčný úspech, aj keď už ani z polovice nemá toľko duše, jak mal prvý diel. Prázdny však neni ani 4. diel, Wahlberg doniesol nový vietor. Robotie kúsky sú však už naozaj opozerané, darmo krištálovej prehľadnosti, o ktorej sa prvým dvom dielom nemohlo ani zdať. Slabá stránka Zániku je samotné spracovanie transformácie: už sa premena nekoná mechanickým spôsobom, ale molekulárnym, a vizuálne to nie je zďaleka tak atraktívne, ako tomu bolo v prvých troch filmoch. Veľká škoda. Chlapci za dizajnérskymi počítačmi si to dosť uľahčili... Ps: Kto tu hľadá nejaký presah, je u zlej série vôbec :) 60% | FullHD, THX, EN DTS |

Kouzelníci (2013)

|| Scenár: John Francis Daley, Jonathan Goldstein | Hudba: Lyle Workman | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: New Line Cinema, Benderspink Carousel | Rozpočet: 30 miliónov $ | Tržby: 27,5 miliónov $ || Vlastne celkom dobre vymyslený a nápaditý film, kde mi vadila štylizácia, a žánrové zasadenie celku do totalitnej komédie. Keby bola komediálne štylizovaná len Carry-ho postava, mohla fungovať dvojica v ozajstnej dramatickej rovine. Takto Burt Wonderstone nemohol prirásť k srdcu, pretože na rýdzu komédiu niekoľko Carryovských kúskov na 100 minút nestačí. 45% | FullHD, THX, EN DTS |

Závod s časem (2013)

|| Scenár: Gregg Maxwell Parker, Sean Finegan | Hudba: Justin Burnett | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Dark Castle Entertainment, Signature Entertainment, After Dark Films, Silver Reel | Rozpočet: 18 miliónov $ | Tržby: 11,806,432 $ || Film, ktorý si pozriem len v prípade, že idem žlutým busom, nefunguje wifi a nemôžem spať a v inventáru palubných médií som už všetko ostatné videl. Na jednu vec to však bolo dobré: Nikdy som netušil, že sa z Mustanga môže stať klišé. 30% | SD, PortaPro, EN DTS |

Volný pád (1993)

|| Scenár: Ebbe Roe Smith | Hudba: James Newton Howard | Distribúcia: Warner Bros. | Štúdio: Le Studio Canal+, Regency Enterprises, Alcor Films | Rozpočet: 25 miliónov $ | Tržby: 40,903,593 $ || Svelé reflektovanie čistého zla, ktoré sa môže prebudiť v komkoľvek z nás. Najzaujímavejšie na tom je, že sa to môže stať aj vtedy, keď iritatývnych faktorov v okolí je len úplne minimum. Ale práve v harmonickom stave môže spôsobiť explóziu emócií už len najmenší zvuk, gesto, alebo i slovo. Nebyť prvoplánového záveru, je to psychologické drama ako z veľkej knihy. 84% | HD, THX, EN DTS |

Stopy (2013)

|| Scenár: Marion Nelson / Predloha: Robyn Davidson | Hudba: Garth Stevenson | Distribúcia: Transmission Films | Štúdio: See-Saw Films | Rozpočet: 12 miliónov $ | Tržby: 5,021,000 $ || Zo začiatku ma to celkom zaujímalo, i sa to príjemne rozbiehalo. Po prvej tretine som si však začal nudou skoro trhať vlasy. Ostatne, o čom môže byť 100 minút videa z púštneho putovania než o putovaní a umieraní zvierat? To, že to bude dlhé, nebezpečné a NUDNÉ som vedel už aj pred týmto dielom. 35% | FullHD, THX, EN DTS |

TimeScapes (2012)

Prvé video, ktoré som zhliadol doma v plnohodnotnom 2K bez akejkoľvek kompresie netového typu youtube, vimeo (ajkeď je na tom vimeo s kvalitou o dosť lepšie než yt, i tak sa nevyrovnáva pôvodnému zrdoju). Každopádne je TimeScapes dokumentom nie len dychberúcich obrazov, ale tiež výborne vybranej a nafázovanej hudby. Ich syntéza tvorí jednu z najpôsobivejších audio-vizuálnych lahôdok dokumentárnej kinematografie vôbec. Smelo sa obrazovo vyrovnáva Linfieldovému Earth, u mňa ešte s náskokom vrámci celku: Bez narážok a zbytočných pohoršovaní. Jednoducho bez kecov. 95% | 2K, THX, EN DTS |

Pýcha a předsudek (2005)

|| Scenár: Deborah Moggach / Predloha: Jane Austen | Hudba: Dario Marianelli | Distribúcia: Focus Features, Universal Pictures | Štúdio: StudioCanal, Working Title Films | Rozpočet: 28 miliónov $ | Tržby: 121,147,947 $ || Film je v reprodukii doby tak autentický, že mi tá staromódnosť liezla až na nervy. Avšak práve dané spracovanie robí tento príbeh výnimočným, a emočne funkčným. Tá neopísateľná, dá sa povedať anglická chladnosť má nepopierateľné čaro, a umocňuje záverečné emócie. Knightley je pre mňa jednoducho pastva pre oči, ako herecky, tak výzorovo. 80% | FullHD, THX, EN DTS |