Hra (1997)

|| Scenár: John Brancato, Michael Ferris | Hudba: Howars Shore | Distribúcia: PolyGram Filmed Entertainment | Štúdio: Propaganda Films | Rozpočet: 50 miliónov $ | Tržby: 109,423,648 $ || Sakramentsky ponurý, atmosferický film, ktorý diváka nešetrí ani na chvíľu. Typický prípad pikantného scenára, ktorý vám vlezie pod kožu, a spôsobí intenzívne nepríjemné pocity. Aj pre to nie za 5... 82% | Blu-Ray, THX, HU DTS |

Sledování (1998)

|| Scenár: Christopher Nolan | Hudba: David Julyan | Distribúcia: Zeitgeist Films (US), Momentum Pictures (UK) | Štúdio: Next Wave Films, Overseas Filmgroup | Rozpočet: 6000 $ | Tržby: 240,000 $ || Víkendovka, ktorá kvalitou prehluší stovky vysokorozpočtových, viacmesačných áčok. Komerčne neuveriteľne úspešný film, ktorý je podivne dodnes najúspešnejším filmom Nolana v pomeru rozpočet/tržba :) Každopádne v špektre jeho tvorby sa to nedá považovať za plnohodnotný film zo stránky metráže, ani hereckého obsadenia. A i keď je ten scenár nápaditý, kôli remeselným možnostiam bol Nolan nútený rozuzlenie príbehu zchematizovať, a tak sa pointa dá predpokladať už od pólky filmu. I tak by som si prial, aby bol každý mnou zhliadnutý film aspoň takto dobrý, a už by som bol šťastný :) 80% | HD, THX, EN DTS |

Gándhí (1982)

|| Scenár: John Briley | Hudba: Ravi Shankar, George Fenton | Distribúcia: Columbia Pictures | Štúdio: Goldcrest Films | Rozpočet: 13 miliónov £ | Tržby: 80,700,000 $ || Nie náhodou bol Attenboroughov Gandhi aj komerčne úspešným filmom. Nie je totiž len jednoduchým popisným snímkom o živote nevšedného človeka, ale i umelecky prepracovaným filmom. Attenboroughovi sa podarilo priniesť atmosféru krajín autentickými davovými scénami a pri tom všetkom dbať nato, aby film odzrkadlil i posolstvo, za ktoré Gandhi bojoval. Jediná maličkosť, ktorá ma odradila od plného hodnotenia, bola trošku dlhá metráž. 84% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Xenogenesis (1978)

|| Scenár: James Cameron, Randall Frakes | Hudba: Bernard Hermann | Rozpočet: 20,000 $ | Tržby: - $ || Ťažko objektívne hodnotiť niečo, čo je 36 rokov staré experimentovanie s technologickými postupmy, ktoré sa vyvinuli k pozeratelnosti až o niekoľko rokov neskôr. Ak by sme Xenogenesis vnímali, ako priekopnícku, inovátorskú záležitosť za daných dobových podmienok, zaslúžil by si 100%. Nakoľko by ale hodnotenie malo odzrkadlovať aktuálny dojem z celkového diela, a to vnímajúc všetky stránky veci (jak technickú, tak i umeleckú), tak je Xenogenesis len divným industriálnym krátkometrákom, ktorý je miestami až iritatývny jak obrazovo, tak hlavne zvukovo. A ten rozpočet 20tis. dolárov zas na tú dobu neni až tak nízky, aby som z toho bol len i trošičku zaujatý. 35% | SD, DD, EN DTS |

Kundun (1997)

|| Scenár: Melissa Mathison | Hudba: Philip Glass | Distribúcia: Buena Vista Pictures | Štúdio: Touchstone Pictures | Rozpočet: 28 miliónov $ | Tržby: 6,600,000 $ || Scenáristicky mäkký prístup k látke s veľkým potenciálom. Ten film nie je ani v náznaku strhujúci, je len dokumentaristicky sterilným náhľadom do života Dalailámy. Priemer dávam preto, pretože som si z filmu odniesol jednu skvelú vetu, kôli ktorej sa oplatilo pozrieť tento dvojhodinový maratón. A tým film asi aj splnil svôj účel. Ktorá je tá veta? Pre každého asi iná :) 60% | Blu-Ray, THX, HU DTS |

Cesta na tajuplný ostrov 2 (2012)

|| Scenár: Brian Gunn, Mark Gunn / Predloha: Jules Verne - The Mysterious Island | Hudba: Andrew Lockington | Distribúcia: Warner Broes. Pictures | Štúdio: New Line Cinema, Walden Media, Contrafilm | Rozpočet: 79 miliónov $ | Tržby: 315,692,760 $ || Menej tajomného ostrova pre divákov, než zlatého dolu pre producentov. Má to svoje dobré chvíľe, ale žial, prevládajú tie slabšie. Keď sa divák pristihne na tom, že sa smeje aj tam, kde to nechcelo byť smiešne, je s niečim evidentne problém. Netuším, ako na ten ostrov zablúdil Michael Caine, ale dúfam, že sa mu to už nestane... 45% | Blu-Ray, THX, HU DTS |

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)

|| Scenár: Frank Miller | Hudba: Robert Rodriguez | Distribúcia: Dimension Films | Štúdio: Troublemaker Studios, Aldamisa Entertainment, Miramax Films, Demarest Films, Solipsist Films | Rozpočet: 65 miliónov $ | Tržby: 31,6 miliónov $ (29.9.14) || Film, ktorý ma zo začiatku neuveriteľne pohltil, no ku koncu nechal úplne prázdnym. Neviem, či to bolo tým Jamesonom u vchodu, ktorý ma naladil (díky:), každopádne druhú pólku filmu ma už neovplyvňoval. Vizuálne ešte stále podmanivé, ale už raz videné, a obsahovo síce dobre rozohraté, ale bez akejkoľvek nadstavby k výnimočnu. Eva Green sa definitívne zapísala do top5 (upravujem, top3) filmových štetiek hollywoodu. Naopak, Gordon-Levitt herecky najzaújimavejší, akurát škoda občasného nelogického chovania jeho postavy. Tým ale trpela väčšina postáv, tak isto, ako aj absenciou fyzických zákonov. Ale to zas ku komixu patrí. Ps: Je zaujímavé, že to bude pravdepodobne finančný prepadák. 60% | Cinestar Anděl Praha, 3.9.2014 |

Bahno z Mississippi (2012)

|| Scenár: Jeff Nichols | Hudba: David Wingo | Distribúcia: Lionsgate, Roadside Attractions | Štúdio: Everest Entertainment, Brace Cove Productions, FilmNation Entertainment | Rozpočet: 10 miliónov $ | Tržby: 28,840,086 $ | Ocenenia: Casting Society of America (3), Central Ohio Film Critics Association (Matthew McConaughey - Actor of the Year), Grand Prix de l'UCC || Je až neuveriteľné, o koľko viac môže zaujať skromný film, než niktoré stámiliónové megaprojekty. Najlepší scenár v najlepšiom spracovaní, čo som tento rok videl. Film má to neopísateľné kúzlo, ktoré som zažíval v detsve, keď som vykročil za rodičmi dovolené hranice lúky, do neznáma. A pritom všetkom sa dielo skoro úplne vyhýba klišé, ba aj koniec je úplne "zdravo mimo". Pre mňa dokonalá mágia, a McConaugheyho definitývni vstup do mojej top10. 99% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Crazy Heart (2009)

|| Scenár: Scott Cooper / Thomas Cobb - Crazy Heart| Hudba: Stephen Bruton, T Bone Bumett | Distribúcia: Fox Searchlight Pictures | Štúdio: Informant Media, Butcher's Run Films | Rozpočet: 7 miliónov $ | Tržby: 47,405,566 $ || Schematická predloha, ktorá mala ostať novelou. Scenár by sa vošiel na 5 strán, aj s riadkovaním 1,5. Herecké výkony sú síce prvotriedne, ale postavy nie sú dosť mnohotvárne, aby sa stal film nadpriemerným. Naviac, tie pesníčky neboli vôbec zaujímavé, skôr masové. A nie je to tým, že je to country. Stačí sa pozrieť na Walk the Line... 45% | Blu-Ray, THX, HU DTS |

Ledová archa (2013)

|| Scenár: Bong Joon-ho, Kelly Masterson / Predloha: Jaques Lob, Benjamin Legrand, Jean-Marc Rochette - Le Transperceneige | Hudba: Marco Beltrami | Distribúcia: RADiUS-TWC (US), CJ Entertainment (Korea) | Štúdio: Moho Films, Opus Pictures | Rozpočet: 39,2 miliónov $ | Tržby: 86,371,367 $ || Transcendentálna zlátanina, ktorá je tak divná, že je dobrá. Zaujímavosťou filmu je mutantsvo kórejsko-americkej koprodukcie jak na strane autorskej, tak i remeselnej. Na začiatku to nemá potrebné tempo, naopak, na konci je dej až neúnostne skratkovitý. Pre mňa síce nedotiahnutý projekt, ale s výkričníkom v zozname minuloročných prekvapení. O Joon-ho Bongovi ešte budeme počuť určite. 74% | Blu-Ray, THX, EN DTS |