Královna ročníku (2007)

"Pojďte, natočíme Sněhurku jako teenagerskou školní komedii".. a jak řekli, tak udělali. Výsledek není nic převratného, ale určitě není horší než většina podobných ptákovin ze středních či vysokých škol a navíc jsem z nějakého blížně neurčitého důvodu schopen se jím dobře bavit stále znovu. Sledovat jak si tvůrci poradili s kouzelným zrcadlem, otráveným jablkem, skleněnou rakví, Kejchalem, Prófou, Stydlínem, Šmudlou, Rejpalem či Dřímalem, je zábavné, Amanda Bynes je sympatická holka, všichni ostatní jsou správně ujetí, občas se blýskne nějaký ten vtípek a všechno to v svižně odsýpá. Prostě nenáročná pohoda, která si stíhá utahovat i s klasických klišé podobných filmů. . "ehm.. proč skáčeme?"

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Naprostá klasika žánru. Plná legendárních scén, legendárních vět a legendárních hudebních motivů. Pohádkové dobrodružství zabalené do originálních sci-fi kulis, svižné a zábavné. Jsem rád, že tu je, i když už mě po letech nijak neláká pustit si ji znovu.

Poslední vlak (2003)

Asi to měl být akční válečný příběh pojatý jako western (záhadný jezdec z neznáma, skupina outsiderů, které se tento postaví do čela, závěrečný souboj atd.). Jenže... ač jsou některé momenty zajímavě kontroverzní (jako je hlavní klaďas, který bez váhání zatáhne do lesa svého zrádného kolegu a tam ho popraví), výsledek je značně rozpačitý, a to zejména vinou místy úsměvně ochotnických hereckých výkonů a velmi často tragicky amatérské režie, která selhává nejen při inscenaci bojových scén, ale jako by si vůbec nedokázala poradit s velkým plátnem a uvízla někde na úrovni levných televizních seriálů. Svým způsobem mi to připomnělo Nepolapitelné mstitele.

700 mil v sedle (1975)

Netradiční western, u kterého by člověk jako charakteristický rys očekával především rychlost. Ve skutečnosti je spíš poklidný, občas poněkud natahovaný, takže člověk má nutkání trochu ty jezdce popohnat rychloposuvem. A naopak, závěrečnou a podle všeho nejnamáhavější etapu, vzali tvůrci zase nějak moc hopem, totiž několikavteřinovým záběrem na zasněžené hory. Gene Hackman sice hraje neskutečného, občas až úsměvného, správňáka, sem tam nechybí nějaké to westernové klišé, ale přes všešchny výtky to nakonec není tak špatný film. Nenudí, občas překvapí, občas pobaví a přes značnou stopáž vás dopraví k cíli bez pocitu ztraceného času.

Šílený Max: Dóm hromů (1985)

Po výborné dvojce zklamání. Vytratila se razance, syrovost, všechno je to sice větší a nákladnější, ale přitom takové podlézavé, filmově umělé a navíc poněkud rozklížené vinou dvou ne tak úplně do sebe zapadajích linií, přičemž ta dětská je hodně nepovedná. Ani křečovitá Tina Turner výsledku příliš nepřidala, stejně jako snaha o humor, který do madmaxovského světa příliš nepasuje. Filozické úvahy nad postapokalyptickým světem jsou sice místy zajímavé, ale působí jako roub, který se příliš neujal. Naštěstí je tu razantní nástup a pár zajímavých momentů, které částečně umáznou z pocitu zklamání.

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

Tohle už bylo jiné kafe. Velkolepá akce bez hluchého místa, Max aspirující na drsoně dekády, banda vskutku šílených padouchů v neméně šílených kostýmech a kulisách to vše dokonale zasazené do výborně vybraných a působivě nasnímaných exteriérů a současně okázale ignorující logiku.

Šílený Max (1979)

Nostalická vzpomínka na první VHSky, u níž člověk s přimhouřeným okem přehlédne nezvládnutou stavbu, mezery v logice i často komické herecké výkony a raději si užije tu lacinou syrovost a občas výtečnou honičku po nekonečných australských silnicích.

Policejní akademie 6: Město v obležení (1989)

Přestože se občas nějaký ten úsměvný moment našel, těžko mluvit o komedii. Je to spíš taková pieta, kde pozůstalí v dobrém vzpomínají co všechno zábavného s nebožkou Policejní akademií prožili.

Resident Evil: Apokalypsa (2004)

Čekal jsem blbinu a přesně to jsem dostal. Sice větší, ale pro mě slabší než jednička, ovšem jak jsem stále nezatížen herní předlohou, opět jsem si ji v rámci možností docela užil. Bylo to svižné, zábavně pitomoučké a Milla jako superhrdinka byla kouzelná. Alice je postava, která by si určitě jednou zasloužila dobrý film.

Policejní akademie 5: Nasazení: Miami Beach (1988)

Únava materiálu začíná být zjevná i když Gaynes jako Lassard a spolu s ním i ostatní dělají co mohu. Daří se jim sice ještě občas vytvořit iluzi humoru, bohužel však nic, co by si divák zapamatoval za horizont záverečných tituků.