• Pohádka

Vekslák aneb Staré zlaté časy (1994)

Hned v úvodu mě překvapilo celkově nízké hodnocení. Nemyslím si, že to byl zase tak špatný film. Spíše lehce podprůměrný. Ostatně Zounar nebo Labuda hráli dobře. To Lucie Benešová byla zajímavá jen tím svlíkáním. Hlavní hrdina je na můj vkus hodně naivní, na druhé straně snímek ukazuje, jak to kdysi fungovalo a bohužel, v trochu obměněné situaci to funguje dodnes. Trochu nechápu ten otevřený konec, který vlastně nic neukončuje. Jako by skončila epizoda seriálu. Ano, četl jsem, že mělo být pokračování, ale přece jen bych čekal trochu konečnější závěr. Samotný scénář ani hudba přitom nejsou špatné. Jen je trochu nudnější děj a pořád se s hlavní postavou motáme v kruhu, kdy se opakují neustále tytéž prohry, jen v jiném oboru. Takže zopakuji to, co jsem napsal na začátku. Není to vyložený průšvih, ale lehce podprůměrák určitě.

Sráči (2011) (TV film)

Ach jo...ach jo...neštěstí sledovat takovéto rádoby nedodělané filmy. Na jedné straně kupa dobrých herců, na druhé nepovedené všechno kolem. Tak předně je naprosto tragický scénář. Dialogy jsou neustále ponuré, pomalé a nezáživné. Až na výjimky je herci odříkávají strojově a jako by bezmyšlenkovitě. A pak, najednou, v několika scénách jako by herci dostali impulz a začnou hrát naplno, předvedou pár skutečných emocí a pořádného hereckého náboje, aby najednou vše zase spadlo tam, kde před chvílí. Mezi jednotlivými rozhovory jsou pak obří pauzy. Stejné je to i se střihem. Scény jsou dlouhé, jako by snad střihač u práce spal. A děj? Tak o napětí se skutečně mluvit nedá. Je to spíše naivní příběh, který místy postrádá logiku a nápad. Příběh o úplatných policistech by mohl být relativně ze života...ale. A to je to. Je tady právě to velké ale. Nejsem si jistý, že mnoho policistů takhle funguje, ale že by jim prošlo všechno, tomu nevěřím. Zvláště konečná přestřelka je pak úplná fraška. Mrtví působí relativním zastřeleným dojmem, aby po pár minutách vstali a znovu stříleli. A právě úplatnému policistovi projde na konci i loupežné přepadení loupežného přepadení. Že to zní trochu divně? Ono to je divné. Jen hudba se mi líbila velmi. Nicméně škoda, že se natáčelo v Třinci a Ostravě a opět z toho nebylo nic kvalitního. Někdy mi to připadá, že snad tvůrci schválně v tym našim kraji natáčí ho..a, že to tak musím říct, aby nás ztrapnili. Asi má právo na kvalitu jen Praha.

Dohazovač (2010)

Tohle je přesně ten typ filmu, který se snaží lidi dojmout, leč bohužel se to příliš nedaří. Například častými dialogy o holocaustu. Také tím, že na konci zemře hlavní postava. Chvíli se snímek tváří, že jde o izraelskou, tedy spíše decentní, teenagerovskou komedii, chvíli, že jde o vážné téma izraelských přeživších holocaustu. Jinak je to ale nuda na nudu. Opravdu jsem se nudil a měl jsem problém to dokoukat do konce. Film je strašně nezáživný a to opravdu zajímavé se děje až na konci. Jenže samotný děj vlastně k ničemu nesměřuje takže divák ani nemůže být napjatý. Jediné co diváka drží v napětí je to, zda se Arik s Tamarou vyspí nebo dá dohromady či ne. A možná to, zda si trpaslice najde chlapa. Snímek pro Čecha z docela exotického prostředí, ale jinak nijak zajímavý.

TRON: Legacy 3D (2010)

Tohle je další z řady filmů, který mě nechává absolutně na pochybách, zda se jedná o dobrý film nebo o podprůměrnou podívanou. Chvílemi to vypadá na obojí. Nicméně...nevím proč, ale v začátku mi to přišlo trochu jako Spiderman. Samozřejmě, že tam šlo o muže se schopnostmi, ale mě to tak připadalo tím, že se jedná o mladíka, který je nápaditý, kreativní a má vše zachránit. Film byl místy i, sice malinko, humorný. Každopádně pak přichází ta nejdůležitější část snímku. Hlavní hrdina přechází do virtuálního světa. To, jak byl virtuální svět pro film vytvořen a zpracován, to klobouk dolů. Vypadalo to docela věrohodně. Tím chci říct, že zhruba takhle si to při pobytu mezi virtuálními daty a vším dalším, představuju, že by to mohlo vypadat. Na druhé straně je tu tentýž motiv, který scénáristé používají vlastně pořád dokola. Opět zloduch, závody, kráska, která hlavnímu hrdinovi zachrání zadek a spolu nakonec i odjíždějí. Všechno tak trochu ohrané. Napínavé to je až do konce, to zase ano. Osobně jsem se nachytal při tom, jak s napětím čekám, zda hrdinové nakonec bránou zpět do světa uniknou, přestože to bylo od začátku jasné. Mě to bavilo, ale vyšší hodnocení dát prostě nemůžu. Jednak proto, že vás z toho po chvíli začnou bolet oči, jako byste hleděli dvě hodiny do počítače, jednak pro slabší scénář. Jinak to ale nebyl špatný film

Sázka na třináctku (1977)

Ač mám české kriminálky, nemůžu jinak. Tohle je silně podprůměrná story. Od úvodu to vypadá slibně, tedy že se bude jednat o odhalení pachatelů přepadení. Jenže průběh filmu nás vyvádí z omylu. Více se řeší kriminalistovy milostné pletky. Divák se nemůže ubránit dojmu, že kriminalisté na všechny indicie přichází náhodou a v podobném stylu nakonec J. Satoranský odhalí i Rudolfa Hrušínského. Ostatně, ten je jeden z našich nejlepších herců, takže jeho výkon mě opět potěšil. A taky chválím hudbu, která byla docela povedená. Jinak ale trochu vázne scénář a mě osobně vadí, že nejde o kriminálku, ale spíše o romantické drama s prvky detektivky. No detektivní žánr zkrátka není partií Dušana Kleina.

O lidech okolo stolu (1958)

Jak krátká byla tato satira, tak krátké bude můj komentář. Tak předně mě chyběl trošku ten humor. Možná, že v roce ´58 se lidi popadali za břicha, ale na mě to působí spíš trochu trapně, jak tady někdo pode mnou zmínil. Není v tom za mák skutečného humoru a opravdu to má asi pouze výchovný charakter. Miloš Kopecký se sice snaží seč může, ale jeho herecký talent tentokrát moc nepomáhá. Nicméně je třeba brát v potaz, že se skutečně jedná o 50. léta. Každopádně já zase hodnotím film ve 21. století.

Nepřítel státu (1998)

No, měl jsem velké dilema, jaké hodnocení udělit. Will Smith je velmi kvalitní herec. Gene Hacmkam také a totéž si myslím o Jon Voightovi. Navíc se v menších rolích objevily i další skvělí herci. Nicméně...vše začíná vlastně náhodou. Kdyby si v úvodu nějaký poskok nevšiml, že vášnivý ornitolog nebo čeho olog vlastně ten pán byl, pravděpodobně natočil celou vraždu, tak by se nic neodehrávalo. Každopádně náhody jsou prostě ve filmu běžné, ale tohle mi, vzhledem k okolnostem, přišla trochu zvláštní náhoda. Ale pojďme dál. Honičky či přestřelky jsou sice zajímavé, ale časem začíná být únavné, jak ajťáci vidí úplně všechno. Možná to tak může být i v reálu, ale na mě je to až moc přetechnizované. Na druhé straně, film má svižné tempo a nenudí. Ale závěr? Říká se, že patří mistrům. A mě se konec zase tak úplně nelíbil. Dotáhnout vraha před mafiána a spoléhat na náhodu, je trochu naivní konec. Will Smith sedí a zírá, jak jeden záporák mluví o něčem a druhý o úplně něčem jiném a čeho chtěl dosáhnout, kdyby někdo náhodou nevystřelil? Za mě zde tvůrci trochu ustřelili. Možná by si film přeci jen zasloužil vyšší hodnocení, ale já nechám tak. Bavilo mě to, ale hrdinové spoléhali na až moc náhod a i hlavní vrah si počínal v honbě za záznamem, vzhledem k technickým možnostem, až zbytečně složitě. Jinak ale až do úplného závěru napínavá podívaná.

L. A. - Přísně tajné (1997)

Film nabitý hereckými hvězdami, který mě nadchnul. Byl jsem nadšený. Od začátku do konce totiž nepostrádal napětí a drajv. Story běží svižným tempem kupředu. Bohužel ale v některých chvílích až příliš svižným, takže je těžké sledovat každou minutu a vše dostatečně chápat. Já se například postupně utopil ve velkém počtu jmen a faktů. To je také důvod, proč nedávám maximum hvězd. Jak jsem četl komentáře pode mnou, měli s tím problém i mí kolegové. Děj je skutečně přiliš složitý a nahuštěný do tak malého prostoru, že je těžké ho dýchat. Na jedné straně ho sledujete s napětím, na druhé pak ale přemýšlíte, kdo že to vlastně byl ten, o němž ti dva policajti spolu již pět minut hovoří. Každopádně film má zajímavý vývoj a nudit se u něj rozhodně nelze. Překomplikovanost celého příběhu je tak má jediná výtka a důvod proč snímek nedostal všechny hvězdy. Jinak mu ale nemám co vytknout. Herecké hvězdy podávají skvělé výkony. Já osobně mám velmi rád herce Kevina Spaceyho. Rusell Crowe je zase podle mě jeden z nejkvalitnějších herců současnosti . Od něj lepší než vynikající výkon nelze čekat. A opět nezklamal. Trochu mě překvapilo, že Danny DeVito anebo Kim Basinger hráli relativně menší role. Nicméně celkově je to snímek, který vás chytí a jede s vámi jako na horské dráze obrovskou rychlostí až do cíle. Teprve tam se definitivně zastaví. Ale díky pořádnému napětí a překvapivému vyústění stojí za to!

Ve stínu (2012)

Úvodem bych začal tím, že mě po delší době opět potěšila přítomnost kvalitních herců. Je jich tu celá plejáda. Od jednoho z aktuálně nejlepších v současnosti, Ivana Trojana, přes skvělou Soňu Norisovou, dále Jiří Štěpnička, Marek Taclík a tak dále. A všichni to jsou skvělí herci právě proto, že hrají přesvědčivě a patří po zásluze k našim nejlepším hercům. Samozřejmě vím, že S. N. je Slovenka, ale ona v českých filmech a seriálech hraje tak často, že jako by byla už skoro Češkou. Takže výkony mě potěšily. S příběhem je to trošku složitější. Jako by se tvůrci nemohli hodnou chvíli rozhodnout, zda točí detektivku nebo politický thriller. Chápu, že když se vše odehrává v 50. letech a loupež má politické pozadí, že to ani jináč nejde, jenže ono se to postupně tak zamotává a nabaluje, že se v tom divák velmi rychle ztrácí a neví čí je. Začínám se trošku nudit těmi neustálými opakovanými příběhy českých scénáristů, kteří si neumí vymyslet nic zajímavějšího než natáčet pořád o komunismu, o tom jak byl špatný, jak hrozná byla StB a podobně. Ano, komunismus byl špatný, ale to už tady všichni víme. Opakovat to pořád dokola začíná trochu nudit. Vždyť už skoro každý druhý film je buď nepovedená komedie nebo film o socialismu. Tak jako komunisté točili propagandistické filmy, například Anděl na horách, tak Češi se v tom zřejmě zběhli také. Ti zase točí propagandistické filmy proti komunismu. Bohužel je to pořád dokola. StB někomu ubližuje, ten je hrozný chudáček a ukazuje se jeho život v zády s komunistickým životem. Tady je to navíc podpořeno naivitou chování hlavního představitele, který stejně svého nadřízeného udá ač musí vědět, že v komunistickém Československu skončil. A také to tak dopadne. Nevím proč byla oceněna hudba, mě se teda vůbec nelíbila. Ani scénář mi nepřišel nijak zvlášť zajímavý. Atmosféra je tak temná, že by se dala krájet a prodávat na trhu. V zajímavostech je napsáno, že se David Ondříček inspiroval trojicí filmů Psycho, Blade Runner a Sedm. Tak dejme tomu, ale tam do toho nepletou aspoň politiku. Jako detektivní napínavý příběh to beru. Ale jako detektivní protikomunistickou agitaci mě to docela nezaujalo.

Dech života (1987)

Tak to je po R. Mooreovi a stárnoucímu S. C. úplně jiná káva. Timothy Dalton působí svěže akčním dojmem. Na první pohled bondovku oživil jen svou přítomností. Ale je to prostě vidět. Jinak se pohybuje, bojuje, má drajf. Tohle je pořádná akční podívaná, která nenudí a je opravdu zajímavá. Po delší době opět akční podívaná. Navíc napínavá. Jo, tak tohle by šlo. Ani víc nebudu dodávat, není totiž co. Jen na vysvětlenou, proč nedávám maximální hodnocení. Některé jednání postav mi přišlo nelogické a k tomu je třeba přidat, že ač se místo Bratislavy natáčelo ve Vídni, tak si měli producenti pohlídat, že okolo měli být slovenské nápisy a ne jiné, jak jsem identifikoval. V té tmě nebylo přesně vidět, jaké národnosti, řekl bych buď polské nebo ruské, ale o Slovensku nemůže být řeč. Jinak se mi ale bondovka moc líbila.