• Pohádka

Rodinka (2010)

Ach jo...někdy si říkám, vlastně poslední dobou dost často, to opravdu nemají čeští scénáristé a producenti a vůbec tvůrci vlastní nápady, že musí stále častěji kopírovat nápady staré? Humoru málo, komických situací ještě méně. Možná měly být komické, ale působí spíše trapně. Co naplat, že herci jako J. Hanzlík či J. Štěpánková nebo D. Kolářová jsou skvělí a jejich kvalita je nadmíru vysoká? Když je příběh hrozný ani kvalita umělců nemusí nic zachránit. Může, ale v tomto případě nezachraňuje. To co působilo kdysi v černobílé Takové normální rodince zkrátka už dnes nepůsobí. Protože je jiná doba a dceruška s vraždícími sklony po babičce už prostě není tak zábavná.

Vlak dětství a naděje (1985) (seriál)

Dávám tři hvězdy a to jen kvůli paní Růžičkové. Jinak se mi seriál moc nelíbil. Chápu, že jdu proti všem, ale není to poprvé a nemohu si pomoct. Scénář je místy takový těžkopádný. Mluví se často v náznacích a jakoby básnicky. Dobře, kdyby tak mluvila jedna postava, člověk si řekne, že to je její charakter, ale když se tak zpravuje většina, začíná to být spíše podivné. Pak jsou zde podivné charaktery postav, které je někdy obtížné zařadit. To ale není výtka, to je spíše konstatování, protože člověka to donutí nad příběhem více přemýšlet. No a nakonec přidám jednu kritiku, ale doufám, že ji budete brát s nadhledem. Nevím totiž, jak to decentně vyjádřit, napíšu to teda tak, jak to cítím. Hlavně v prvních dílech mi seriál, sice jen v několika momentech ale přesto, přijde trochu úchylný. Nejprve chování Seppa, pak vojáčka, do kterého se malá hrdinka zamiluje. Možná je to jen můj pocit. Zkrátka, nebýt H. Růžičkové, byl by seriál o mnoho níž. Ona je to hlavní, co na seriálu láká.

Slavné historky zbojnické (1985) (seriál)

Pan Kopecký je výborný vypravěč. K tomu velmi kvalitní herecké obsazení a zajímavé příběhy. Já třeba už nyní vím, proč se používá slovo grázl jako označení hajzlíka. Kromě několika situací, kdy se postavy chovaly docela nelogicky se mi jinak seriál docela líbil a pohled do jiné doby také. Takže hodnotím kladně.

Přístav (2015) (seriál)

No...nevím sice kde je ta romantika, ale trochu jsem se zasmál. Není to sice u každého dílu a že bych měl záchvaty, ale trochu zábavné to je. Tady půjdu proti kolegům. Mě seriál baví. Na rozdíl od Ordinací a Cest domů a jim podobných se seriál neodehrává jen ve studiu a není to tak klasická studiovka, ale i v docela pohledné přírodě. Kvalitní herecké obsazení pak slibuje docela zajímavou podívanou. A taky že jo. Samozřejmě, že se seriál nedá porovnávat s Nemocnicí na kraji města nebo s jinými kvalitním seriály, ale mě se líbí, že Přístav se přeci jen trochu odlišuje. Není to klasický natahovací seriál, kdy se něco řeší dvacet dílů. Tady jdou postavy téměř hned k věci a postavy si s ničím nehrajou příliš dlouho, až na výjimky, samozřejmě. Samotný děj se hýbe, nezůstává na mrtvém bodu a není nudný. Mě se seriál líbí, jak říkám, v naší historii nebude patřit k nejlepším, ale docela kvalitní oddychovka a mezi rodinnými seriály jeden z těch lepších. Ještě musím dodat, že seriál notně vylepšují pan Čtvrtníček a Kateřina H+H jako jeho manželka. Bez nich by to opravdu nebylo ono. Zvláště Kateřina hraje blbku naprosto geniálně.

Případy 1. oddělení (2014) (seriál)

Když jsem viděl Místo zločinu Plzeň, říkal jsem si, jak něco tak špatného mohl někdo natočit. A společně s Kriminálkou Anděl jsem uvažoval, zda Češi po revoluci vůbec natočili nějaký kvalitní kriminální nebo detektivní seriál a zda to vůbec ještě umíme. Přitom bych řekl, že před revolucí jsme v tomto patřili minimálně k evropským velmocím. Každopádně, vše je zachráněno. Případy 1. oddělení naznačují, že umíme. Seriál si na nic nehraje. Dopředu sice neznáme pachatele, ale není to žádná namachrovaná Kriminálka Las Vegas, Miami a jim podobné. Ukazuje policejní postupy přesně takové, jaké skutečně jsou. A v některých případech se jedná i o skutečné kriminální případy, které se někdy staly, takže divák získává na důvěře, že si scénáristé nic nevymýšlejí, ale že přesně takhle se to odehrává. A to mě baví. Jeden z nejkvalitnějších českých herců, Ondřej Vetchý, dodává seriálu ještě na herecké kvalitě. A to nemluvím o B. Polívkovi, kterému role sedla naprosto perfektně. A svou úlohu zvládl naprosto mistrovsky i Miroslav Vladyka. Tak já jen prosím, takových seriálů v takové kvalitě co nejvíc. A zde bych měl osobní přání, aby se točilo dál a sérií bylo co nejvíc. Tohle mě baví. Jen dál...jen houšť... Třetí série je ještě lepší, než ty dvě předchozí. Tvůrcům se podařil opravdu husarský kousek. Zůstat tři série na stejné kvalitativní úrovni je samo o sobě fascinující. Vylepšit již téměř dokonalé je pak šokující i geniální. Staří známí nás stále baví svým špičkováním, úroveň humoru je pořád stejná. Jednotlivé případy jsou zajímavé. Dozvídáme se také více o policejní práci jako takové, ale tentokrát té kancelářské. Jak se policie změnila od devadesátek? Že jsou z nich spíše kancelářské krysy než poldové, co honí skutečné zločince. Já osobně bych ale zaměřil ještě na jeden aspekt. A tím je hudba. Ta je opravdu nádherná a ještě lepší než v předchozích sériích. Klobouk dolů všem, kteří seriál vytvářeli. Udržet stejně kvalitní úroveň je téměř nemožné, ale vylepšit dokonalé...to chce opravdu kuráž, ale též pořádnou dávku umu. Případy 1. oddělení patří právem mezi nejlepší seriály, které kdy vůbec vznikly a po revoluci navíc i k absolutní špičce.

Knihovníci (2014) (seriál)

Mě osobně se nelíbily nijak zvlášť ani filmy s Flynnem Carsenem, ale seriál to je jiná liga. Co říct, abych neurazil..to je to, co mě napadá. Scénář je tak hrozný, že to nechápu. Chvílemi je zamotaný tak, že nikdo pořádně nerozumí tomu, co hrdina řekl. Všichni strašně melou a chvílemi přes sebe. Možná je to tak schválně, aby nebylo slyšet, že melou kraviny. To nemluvím o hereckých výkonech. Noah Wyle je herec celkem kvalitní a líbí se mi i John Kim ale Christian Kane a Rebecca Romijn jsou pro mě hereckou záhadou. Buď to byla výjimka a oni mají herecký talent, nebo se minuli povoláním, ale mě se nelíbil ani jeden. Stejně tak se mi nelíbí ani John Larroquette, ale možná to všechno je způsobeno jen prostě špatným seriálem. Samotné epizody jsou spíše nudné a nezáživné a pro mě bylo obrovským utrpením ho dosledovat do konce. Ale měl jsem k tomu dva důvody. Jednak jsem ho sledovat již začal, tak mě zajímal konec a jednak nemůžu hodnotit něco co jsem neviděl. Podle mě jsou některé epizody až stupidní, ale to je jen můj názor. Celkem mě překvapila epizoda ze Slovenska, ale to jen tak na okraj. Takže díky, ale už nikdy více.

Filmy z Václaváku (2007) (seriál)

V tomhle oboru je pan Čáslavský prostě nejlepší, to bezpochyby. Mě se staré historické záběry, kór z doby první republiky, líbí. Ukazuje to něco z doby, kterou nikdo z nás nezažil. Dokáže nám to tu dobu trochu přiblížit. Ostatně, je to to jediné co máme. Fotografie nikdy nebudou dost průkazné, protože zachytí jen jeden moment. Já jsem rozhodně spokojen.

Doktor Martin (2015) (seriál)

Dávám tři hvězdy, ale seriál podle mě balancuje na hraně tohoto hodnocení a nižšího. Neviděl jsem předlohu a nemohu tedy srovnávat, ale česká verze se mi nelíbí. Začnu hned s hlavní postavou. Už na začátku říkám, že sám nevím, kdo by se víc než M. Donutil hodil na hlavního hrdinu, ale tento herec, přesto, že je považuju za nejkvalitnějšího polistopadového herce současnosti, se mi do této role prostě nehodil. Další role, jako kupříkladu J. Čvančarová se mi do role sice hodila, za to mě zase zklamala svým hereckým výkonem. Nepřišla mi tak dobrá, jako v jiných rolích, ale možná je to tím, jak byl seriál napsán a ona sama za to nemůže. Nejsem si jist. Krásná beskydská příroda nezachraňuje mnohdy až detektivní pátrání po příčinách jednotlivých nemocí, které je ale bohužel mnohdy dost trapné. Stejně jako některé požadavky pacientů na doktora a to nejen lékařské. Ovšem s tím se bohužel potýkají všechny doktorské seriály, včetně Ordinace. Nelogické je to především proto, že pacienti nadávají na chování doktora Martina, přitom normální člověk si kolikrát musel říct proč, když na něj sami mají nesmyslné požadavky a žádají ho o nepochopitelné věci. Pak si stěžují a všichni obyvatelé vsi jen souhlasí a kývají hlavami. A to má český divák brát jako naprosto normální? Jenže to už si klepe trochu na čelo. Policista, který je spíš ťulpas a důvtipnější je i cvičený orangutan je jednou z mála zábavných věcí. Moc jsem se nezasmál a seriál si opět zopakuji, ale rovnou říkám, že jen kvůli krásné přírodě a prostředí, kde se natáčelo. A také tím, že i když je někdy nelogický a člověku zůstává rozum stát, jak se někteří obyvatelé chovají a ostatní se tomu nediví, je to seriál spíše pohodový a klidný. Taková oddychovka, nad kterou ale nesmíte moc přemýšlet.

Agenti S.H.I.E.L.D. (2013) (seriál)

Již Avengers mi přišli trochu unylí. Nemůžu říct, že by se mi vyloženě tenhle seriál nelíbil, ale je takový nemastný neslaný. Ještě mu něco chybí k dokonalosti. Je pravdou, že začátek nebyl nic moc a s každým dalším dílem byl lepší a lepší, ale jinak jako by všechny postavy jely dle předem daných linek. Překvapí mě až konec, kdy se jeden z agentů přidá na "temnou stranu" jinak se ale všichni chovají očekávaně a příběhy samotné nejsou zas až tak zajímavé. Až s koncem konečně přichází pořádné drama. Rozhodně jako pokračování Avengerů kvalitní, ale dle mého názoru by mohlo být ještě kvalitnější. Seriál nevyužívá potenciál, který má a který si sám, tím, že navazuje na kvalitně technicky, trikově a akčně nabité avengery, stanovil. Uvidíme na další sérii, kterou snad bude některá televize brzy vysílat.

Inzerát: Studentka hledá sex (2001) (TV film)

Komentář píšu jen proto, že jsem nikdy k erotickému filmu žádný nepsal a tak si rád připíšu i tento zářez. Je úplně jedno, jaký erotický film, kdysi vysílaný na Nově, sledujete. Vše je úplně stejné. Stupidní děj, trapný scénář a na můj vkus i trapná erotika. Porno je porno, tohle je erotický film a to i přesto, že ženské pohlavní orgány vidíme, pánské ne, ne že bych po tom nějak toužil. Ale jinak není vidět nic. A to doslova. Ono je totiž i vidět, že ani nic vidět být nemůže. Někdy jsou páry od sebe tak vzdálené, že bych chtěl opravdu vidět, čím muž disponuje, že předvádí sex. Na první pohled je vidět, že k ničemu nedochází a žena vzdychá jak u trojnásobného porodu. Takže i samotné erotické scény jsou de facto stupidní. Opravdu tohle může někoho vzrušovat. Navíc ani samotné ženy nejsou bůhvíjaké krásky. Tak by mě jen zajímalo, jestli se podobné filmy opravdu vyplatilo dělat. Asi jo, když si nějaká televize zaplatí jejich vysílání.