• Pohádka

Zralé víno (1981)

Musím se zmínit o tomto snímku jen stručně. Vše podstatné jsem již napsal k prvnímu dílu. Tam jsem také uvedl, že z trilogie je nejlepší tento díl a za tím si stojím. A může za to hlavně přítomnost Jiřího Sováka. Ten totiž film velmi podstatně oživí. Bez jeho, troufám si klidně použít toho slova, geniálního výkonu by byl snímek podstatně nudnější. Nejen jeho opilecké představení, ale i celý herecký výkon filmu dost pomáhá. Jinak si ale nemůžu pomoct, přestože mám české filmy rád, a na tento film se nejen kvůli panu Menšíkovi, paní Janžurové a dalším vynikajícím českým hercům, rád podívám znovu, objektivně řečeno, jedná se o dost průměrný snímek. Kromě scén s panem Sovákem se zase nezasmějeme toliko, abychom se za břicho popadali. Ani děj není nijak napínavý či snad nečpí přemírou zajímavosti. Scénář je mdlý a vrcholem je závěrečná scéna, která se fakt nepovedla. Jedná se o chvíli, kdy pan Menšík s panem Němcem uniká před rozjetým autem. Zkrátka...z tohohle se dalo vytěžit víc.

Černí baroni (1992)

Dva filmy, Černí baroni a tankový prapor. Hodně podobné filmy, ale rozdíl obrovský. Zatímco Černí baroni jsou filmem velmi vtipným a vlastně legendárním, druhý jmenovaný je pro mě hodně špatný pokus o vojenskou komedii. Pokusím se vysvětlit, proč si zaslouží hodnocení nejvyšší. Tak prvně herci. Ondřej Vetchý je prostě vynikající herec. Neviděl jsem ho někdy podat špatný výkon. K tomu Pavel Landovský, kterému role perfektně sedla. Stejně jako dalším velitelům, například Jiřímu S. Jednoznačně nejlepším je ale Miroslav Donutil. Kapitola sama o sobě. Nebýt jeho, je film poloviční. K tomu skvělý scénář plný legendárních hlášek. Od: "Rezaví, vole." "To taky, ale co ještě? No koroduje, vy tupci." "Jak dělá samopal Aká.. Ratatatatata..." "Plány revanšistů zhatí, naši vepři boubelatí." až po: Čo bolo, to bolo..." Skvělá hudba, komické situace a dialogy. Nelze dát nic jiného. Je to jedna z několika komedií, třeba jako Pelíšky, která právem patří do zlatého fondu a jedna z nejlepších českých komedií.

Andělé a démoni (2009)

Tady jen stručně. Vše podstatné jsem psal už k prvnímu dílu. Ten je sice lepší než tento druhý, ale jedná se o podobné téma a hrají v něm povětšinou stejné herci. Mysteriózní filmy, navíc s křesťanskými záhadami a tajemstvími mě prostě baví. Nemůžu si pomoct. Navíc, Tom Hanks je prostě záruka kvality sám o sobě. Navíc Ewan McGregor jako kněz, to je velmi zajímavé. Jak už jsem řekl, snímek sám je trochu složitější a o něco méně napínavější, méně záhadnější než první díl. Na druhé straně...takhle to prostě pan spisovatel napsal. Já jsem byl spokojený jak tématem, tak kvalitou herců a jejich výkony. Ale první díl to překonat nemohlo.

Intim Night (2012) (pořad)

Hodnocení mých předchůdců trochu nechápu. Jako odpad si představuju něco jiného. Odpad bych zařadil někde k Peříčku, které se vysílalo kdysi dávno. Tohle je pořad, který neurazí, ale nenadchne. Tak za prvé Heidi Janků. Jako moderátorka se mi tam ze začátku moc nehodila a začal jsem pořad, ne však pravidelně, přiznávám se bez mučení, sledovat hlavně proto, abych viděl, jak zvládne nejen moderování, ale hlavně moderování erotiky. A jako moderátorka není špatná. A nakonec se mi tam i hodí. Působí trochu jako sexy učitelka, která vyučuje své studentíky a do které se asi každý z nás na nějaké škole zamiloval. Ale učitelka citlivá a jemná. Ta silikonová sexbomba z Peříčka byla v tomhle ohledu mnohem horší. Osobně mi ale vadí to její pochodování studiem, následné sedání si na rádoby sexy sedačky a lehání na rádoby sexy postele. Rozhovory se také vedou skoro vleže. To nepůsobí moc profesionálně. A pak samotný obsah. Reportáže nejsou nezajímavé. Člověk se dozví o sexu i něco, co určitě nevěděl, přiznejte si to všichni, a na co by se někteří stydlivější jedinci styděli zeptat. A i ženy se hodně dozví. Další věc, která ale není příliš kvalitní je rada odborníka, který mi připadá, že je tlačený do toho, aby odpověděl co nejstručněji a tak se člověk z odpovědi moc nedozví. A konečně striptýz. No...sice se svlékají amatérky, ale striptýz je u mě, že se dívka svlékne. A zde mnohdy nevidíte vlastně nic. Samotné striptýzy pak jsou sexy asi tak, jako kdyby se svlékal stoletý Abraham Lincoln. Jak jsem řekl, neurazí, ale nenadchne.

Všechnopárty (2005) (pořad)

Nevím proč bych měl dávat jakékoli jiné hodnocení. Jednoznačně nejlepší talk show jak v současnosti, tak v naší historii. Pan Šíp je vynikající moderátor. Pokládá skvělé otázky. Otázky, které jsou jak zajímavé, tak i pobaví. K tomu si přidáme zajímavé hosty. Samozřejmě, když pořadem projde taková řada hostů, jaká prošla Všechnopárty, navíc, čemuž jsem skoro ani nechtěl uvěřit, je to už deset let fungující pořad, tak musí jít kvalita trochu dolů, protože ne všichni hosté jsou nutně zajímaví a témata se také nedají střídat donekonečna a holt se občas objeví takové, které již probíráno bylo a nějaký host, který již show navštívil. Pořád mě ale každý díl pobaví a za to může hlavně moderátor. Lepší talk show v Česku nebyla. A pořád říkám, že 90 % v talk show dělá moderátor. A pan Šíp je pro mě Pan Moderátor.

Eco Challenge Nový Zéland (2002) (pořad)

Tenhle pořad mě rozhodně zaujal. Nejtěžší závod světa a podle všeho i nejdrsnější. Koukal jsem, co všechno musí závodníci překonat a kolik kilometrů ujít či uplavat. Obdivuju všechny, co vůbec došly do cíle. Neušel bych ani třetinu. Tenhle ročník ukázal, že Nový Zéland je země krásná, ale taky pořádně drsná. A Novozélanďany obdivuju vůbec nejvíc. Tempo, jaké zvládali téměř celý závod bylo obdivuhodné. I když právě na to nakonec doplatili. Naplno se ukázali slabiny některých až moc sebevědomých jedinců. A taky dokončit se musí jako tým, takže i když se na začátku pohádáte, musíte se dát do kupy, aby jste mohli být hodnoceni. Velmi zajímavé. A napínavé až do konce. Rozhodně lepší pořad než pořád dokola soutěže ve zpívání a talentech a reality show, kdy soutěžící sedí na pohovce, křupou chipsy a čekají, kolik jim lidi dají hlasů za to, kolikrát se ve sprše ukázali nazí.

Hodinový manžel (2014)

Ach jo...chce se mi povzdychnout. Stačí dva, tři vtipy a hned se tomu říká komedie. Bohužel tenhle snímek je film, který mě rozesmál opravdu dvěma nebo třemi scénami. Zbytek je spíše nuda. Nebo také sex a chlastání. Už scéna, kdy David Novotný sedí v bance a protože se sám přirovná k č....kovi tak se hned objeví v růžové převleku ko..ta. Trapné. Velmi. To už není ani směšné. Naopak scéna, kdy si představuje sebe jako hodinového manžela v obleku s hvězdným pozadím a fotografy, kteří si ho fotí, je celkem úsměvná. Těchto úsměvných scén je tragicky pomálu. Například Jitka Čvačarová je kvalitní herečka a podala kvalitní výkon. Nelze jí nic vyčíst. Jenže její role ve filmu byla opravdu příšerná. Starostova žena si vyhlídne Novotného už na první schůzce? A hned na dalších si to s ním rozdává? Není ani jasné, zda mu za to platí či ne, když David N. je na konci snímku překvapený, že ona to bere jako službu, zatímco on jako milenecký vztah. David Novotný se mi líbil. On je vtipný už sám o sobě, ale bohužel toho moc nezachrání. Ani on, ani další kvalitní herci jako B. Polívka, David Matásek či Lukáš Latinák, o kterém platí totéž co o Davidu Novotném. Děj je ze začátku hodně pomalý a moc se toho neděje. O to je ale snímek vtipnější. Jenže většina už není ani vtipná ani zajímavá. Scénář je spíše nudný. Nelíbí se mi ani zvuk, kdy některým hercům vůbec nejde rozumět. A málem bych zapomněl na velké množství poloerotických scén. Není tam sice pořádně nic vidět, ale je jich tam docela dost a některé jsou vážně trapné. Například, když se David Novotný drží obrazu několik desítek vteřin, abychom pak zjistili, že mu Jitka Č. poskytuje orální sex. Jediné, co se mi velmi líbilo opravdu moc je hudba. Ta je na tom všem opravdu to nejlepší. Chtěl bych dát vyšší hodnocení, protože mám rád většinu herců, kteří zde hráli. Od paní Divíškové, přes Bolka Polívku až po paní Holubovou. Bohužel, srandy je zde málo, sexu zbytečně moc, větší část nuda...

O život (2007)

Tohle je přesně ten tip filmu, na kterém je hodně věcí fajn, ale taky hodně věcí špatně. Zkrátka, klidně by mohl být lepší. Je tady ovšem velké ALE. Celá zápletka, ať už působí všelijak nudně, nakonec tak nudná není. Vzhledem k tomu, co oba hrdinové zažívají, je to docela zajímavé a přináší to vcelku vtipné situace. Až na jednu z posledních. Scéna z natáčení pornofilmu je docela trapná a vtipu málo nebo spíš žádný. Vojtěch Kotek je kvalitní herec a čím je starší, tím je lepší, takže v této roli mě přesvědčil. A líbila se mi i Dorota Nvotová. Byla hodně přesvědčivá a přirozená. Kvalitní herec je i Bob Klepl, který prostě vždy hraje s maximálním nasazením. Jeho hereckému výkonu se nic vytknout nedá, jenže jeho role mě prostě ve filmu vadila. To je velké mínus celého děje. Scény s převtěleným Bobem K., který působí nejprve jako duch, pak jako "cestující" na spermii, to fakt ne. Tohle se prostě nepovedlo. A pak je tady zajímavá věc. Na filmu se podíleli tři scénáristé. A je to znát. Dialogy mezi Michalem a Zitou jsou fakt vtipné. Jenže další konverzace je spíš podivná, nudná a nezábavná. Hudba je vcelku dobrá a líbí se mi i kamera a střih. Vše je děláno do rádoby zábavné podívané s trochou ironie a nadsázky. Začátek filmu prostě působí zajímavě a vtipně, jsou tady vtipné scény a rozhovory a pak následují nudné a nezáživné. Dlouho jsem se rozhodoval mezi dvěma a třemi hvězdami. Nakonec musím spravedlivě usoudit, že ty horší věci mírně, ale přece jen převažují. Další herecké výkony nejsou nejsilnější, k tomu spíše slabší scénář...a hodnocení je hotovo.

Frekvence (2000)

Thriller je film, u kterého máte být napjati od začátku až do konce. To tenhle snímek splňuje. Musím dát vysoké hodnocení, přestože některé časové paradoxy jsou ve snímku velmi urychlené. I když, na druhé straně, nikdy nikdo necestoval časem a tak nevíme, a pravděpodobně to ani nikdy nebudeme vědět, co by se stalo a zda by vše nemohlo probíhat právě takto, kdyby cestování v čase a změna minulosti byla možná. A možná se za sto let budou tomuto komentáři naši potomci smát. Každopádně, film zaujme i proto, že hodně lidí se zamyslí. Co bych udělal jinak, kdybych mohl? Čemu by se dalo předejít? A rodinné vztahy, ty působí ještě silněji. Kdybych mohl otci říct, co už jsem nestihl. Kdybych mohl matku varovat, aby ten den nejezdila do práce. A právě podobné téma nám snímek nabízí. Pro mě film splňuje všechny parametry. Na své si přijdou ženy, neboť je nad čím se dojímat, muži, jelikož je to opravdové drama až do konce a milovníci sci-fi a konspiračních teorií o možných budoucích změnách minulosti. Navíc Dennis Quaid je hodně kvalitní herec a moc nerozumím tomu, proč nikdy nehrál ve velkých filmech. Škoda. Nicméně zápletka dobrá, herecké výkony dobré, má to happy end a téma změna minulosti a její vliv na budoucnost respektive přítomnost, mě vždycky zajímala. A tohle je docela dobrý nápad. Záře, vysílačka a pokec s taťkou v minulosti. Celkově je to fakt dobrý film.

Kill Bill (2003)

Nemám rád Quentina Tarantina. To říkám hned na začátku. Všechny jeho filmy jsou plné násilí a perverzního sexu.Tenhle je naštěstí výjimka. Teda, aspoň, co se toho druhého týče. A asi jeho nejkvalitnější a nejúspěšnější dílo. Samotný děj je zajímavý. Zbavit se všech svých nepřátel. Každý je jiný a žije jinde. Uma Thurman předvádí opravdu mistrný výkon. A nejen ona. Film je hlavně plný krve a násilí, ale to Tarantinovy filmy prostě jsou. K tomu přidávám nesmírně zajímavý scénář a hlavně hudba. Myslím, že hudba tohohle snímku je téměř legendární. Na Tarantina podle mě až překvapivě kvalitní zábava. Protože jsem se při sledování i zasmál. I pokračování je skvělé. Ale to můj názor na většinu Tarantinova díla nezmění.