• Pohádka

Peklo zvané Alcatraz (2007) (TV film)

Už v popisku je popsáno, co přesně od snímku očekávat. Tedy příběhy těch, kteří unikli z Altracazu. Docela zajímavé rozhovory, několik historických snímků, to je vše, co uvidíme. Na druhé straně, ti, kteří chtěli vědět, jak to vězni udělali, se to dozvěděli. Většina svědků z té doby již nežije, nevím, zda se tohle dá udělat zajímavěji...

American Horror Story - Coven (2013) (série)

Musím se přiznat, že od chvíle, kdy jsem shlédl první sérii American Horror Story, byl jsem uchvácen. Scénáristé jsou v podstatě géniové. Obdivuji, jak dokážou děj v průběhu neskutečně zamotat a pak naprosto dokonale rozmotat. A to většinou nezapomínají ani na úplné detaily, které se v závěru vyřeší. Coven je podle mě navíc asi nejlepší série. Ještě jsem neviděl tu novou hotelovou, ale tahle bude patřit k mým oblíbeným. Napětí až do konce, překvapivé zvraty... Byl jsem nadšen. Jessica Lange je navíc naprosto skvělá herečka. Škoda, že ji neobjevil velký filmový svět. Líbí se mi scénář, který je dobře vtipný a trefný. A o hudbě netřeba mluvit. Tvůrci naprosto přesně zvolí vždy takovou, jaká se k jednotlivým tématům hodí. Nevím, jak to dělají, ale umí to skvěle. Velmi dobrý seriál...

Bambinot (1984) (seriál)

Seriál sám o sobě je pitomost absolutní. Kdyby jej netáhli herci jako Iva Janžurová či Miloš Kopecký, už by se opravdu na něj nedalo dívat. Některé myšlenky jsou nápadité, jiné zase hrozné. Například, když Jana Brejchová a Jiří Adamíra hýkají ve stáji. To bylo trapné až moc. Oceňuji ale, že jsou zde scény, které jsou vtipné a člověk se zasměje, ale ke zlatému fondu seriál, z celkem pochopitelných důvodů, nepatří.

Bylo nás šest (1986) (seriál)

K tomuto seriálu přidám jen stručné hodnocení. Za mě se nepovedly především herecké výkony. Jsou evidentně nezkušené, nesmělé a hlavně špatné. Celý scénář je trochu nudný. Podle mě se nepovedla vytvořit hlavně dobrá dramaturgická linka. Jakoby seriál o mladých psal nějaký padesátník. Vždyť i Discopříběh byl o mladých a to už příběhy mladých rozhodně připomínalo. Jen hudba Dalibora Jandy se mi líbí, ta k tomu padne.

Rudyho má každý rád (2015) (seriál)

Trvám si na svém, že Marta a Věra byl nejspíš nejlepší sitcom, který v Česku vznikl. Hned na druhém místě bych dal Comeback. Bohužel, tohle je jen další z řady neúspěšných pokusů. Sitcomy prostě Česko neumí. Je to jako kdybychom chtěli natáčet sci-fi nebo drsné akčňáky. To není naše parketa. Málo, zoufale málo je zde humoru a vtipných situací, gagů a dialogů, což je u sitcomu docela problém. Herecké obsazení přitom není špatné. Na druhé straně také razím názor, že kvalitní herec je sice u sitcomu podstatné položka, ale rozhodně méně podstatnější než kvalitní vtip. Pokud totiž to, co herec říká je opravdu směšné, klidně to může říkat i horší herec. V sitcomech to divák odpustí. Bohužel, tady se role obrátily a jak je vidno, nefunguje to.

Pelíšky (1999)

Někdy si říkám, že hodnotit výborný film je vlastně jednoduché, protože jde o to všechno vychválit. Na druhé straně mi pak připadá jednodušší kritizovat špatný film, protože můžete všechno shodit. Tyhle pocity se ve mě míchají a tak nevím, co je jednodušší, ale vím, že Pelíšky patří k těm filmům, kde se hodnotitel klidně může rozepsat a ani nemusí. V tomto snímku si prostě sedlo úplně všechno dokonale jako puzzle a poskládalo tak úžasný obrázek. Začneme scénářem. Dokonalý. Více slov není třeba. Nepočítal jsem to, ale ve filmu je tolik legendárních hlášek, které de facto zlidověly, že by nestačily asi ani dvě ruky. "Jseš zarostlý jako Ezop..." "Ezau, tatínku, Ezau." "Ten taky." "Taky, zabruč." "Já ti zabručím až slezu." "Od teď se nehádám, od teď se zázím." "To je tím, s kým se taháš. S rudým anarchistickým bolševickým nokem." A tak dále a tak dále. Člověk se prostě musí smát od začátku do konce. Pokud tohle film dokáže, že jeho hlášky si pamatujete dokonale a národ je vlastně běžně používá, je váš film dokonalost sama a stává se automaticky legendárním. K tomu skvělé herecké výkony. Nelze vyjmenovávat všechny herce, ale od M. Donutila, přes Jiřího Kodeta, Simona Stašová korunuje svůj výkon pohledem, který věnuje Donutilovi poté, co vychrlil oheň. Nelze zapomenout ani na Emílii Vašáryovou nebo Jaroslava Duška a samozřejmě ani na Evu Holubovou. A to se mi moc líbili i dětští herci. Epizodní herci jako Boris Hybner či policista Miroslav Kaman jsou nedílnou součástí dokonalé skládanky. Moc a moc a ještě jednou moc se mi líbí hudba, jakou tvůrci zvolili. Legendární songy té doby se do filmu přesně hodí a dotváří celou atmošku. Díky za to. Vhodně zvolená hudba je další z věcí, proč ten film miluju. A nakonec samotný děj. Tvůrci dokázali bravurně zachytit dobu. Jak s vtipem a humorem, tak i s vážnými věcmi si pohráli tak, aby ničeho nepřebývalo a všeho bylo akorát. Děkuji za tento film. Rozhodně patří k nejlepším snímkům v české historii.

Kulový blesk (1978)

Kulový blesk je další z řady skvělých komedií a první Smoljakovská. Na debut to není špatné. Opět legendární hlášky jako: "Ale Máňa říkala..." a spousty dalších. K výbornému scénáři se navíc přidávají skvělé herecké výkony. Rudolf Hrušínský exceluje. K tomu výborný pan Abrhám. Některé scény se mi ale moc nelíbí, některé naopak jsou takové spíše smutnější, nostalgičtější. Ale dle slov pánů Svěráka a Smoljaka to byl jejich cíl. Takže komedii mám rád, ale tentokrát půjdu s hodnocením trochu níž. Dvojice Svěrák-Smoljak měla ještě lepší kousky.

Místo zločinu Plzeň (2015) (seriál)

Tak na hodnocení tohohle seriálu si opravdu smlsnu. Ještě nikdy se mi totiž nestalo, abych od prvního dílu a po shlédnutí prvních deseti minut, již věděl, že tohle je totální prů..r, jaký ČT nepamatuje. Čím začít? Třeba scénářem. Ten je tak špatný a tragický, že absolutně nechápu, jak tohle mohl někdo pustit do televize. Ve druhém dílu si například poslechneme naprosto nesmyslnou diskuzi o velikosti vodky. A celý seriál provází rádoby dospělácké vtípky kriminalistů, které ale vůbec nejsou vtipné. Někdy si snad říkám, zda policisté vůbec chtějí vraha najít. I průměrný čtenář nebo divák detektivek by věděl, nač se svědků a obětí ptát. Zde to místy vypadá, že kdyby samotný svědek něco neřekl sám od sebe, policisté se to nedozví. Prostě proto, že se na to nezeptají. Scénář je tak hrozný, že jsem nic hroznějšího v životě neslyšel. Je naprosto nereálný a nesmyslný. A když už jsme u samotných postav, ty nejenže vlastně ani mnohdy neví o čem mluvit, ale kolikrát i nesmyslně tlachají a někdy to ani nepatří k příběhu. Vůbec chování postav je mnohokrát nesmyslné a absurdní. Zvláště u policistů by člověk čekal větší logičnost toho co dělají. K tomu všemu si přidejme opravdu špatný střih. Já prostě nemůžu pochopit, že to tvůrci nevidí. Proč je tam tolik hluchých míst? Stalo se to jakýmsi kolorytem seriálu. Postavy dokonverzují a následuje dlouhé hluché a nic neříkající místo. Takové nastalo i ve druhém díle v opeře. Proč? Ne, tomu se nedá rozumět. A s tím souvisí i nevhodně zvolená kamera. Mě se mnohdy její pohled nelíbí. Děj samotný je nudný až to bolí. Protože postavy nejednají logicky a může za to i scénář, tak není divu, že ze samotných případů má divák pocit, že kdyby se postavy nepřiznaly samy, tak by snad vyšetřovatelé ani vraha neodhalili. Vlastně už jen stačí, aby si poklepali na rameno: "No dobře Lojzo, picnul jsem ho já." "Tak pojď s námi Tondo." Vše je tak samozřejmé a automatické, že kdyby to tak chodilo i v životě, tak máme kriminalitu o 80 % nižší. A tomu všemu bych dodal, že seriálu bohužel velí tak příšerná hudba, že by mě zajímalo, kdo vymyslel zrovna tohle. Ke kriminálce moc nepasuje. Snad mi tvůrci prominou, ale já jsem se musel vyřádit. Horší seriál ČT nikdy nenatočila. Pan Hřebejk jinak točí dobré filmy, ač má někdy úlety jako třeba Medvídek, ale seriál zřejmě není jeho parketa. Nebo tohle byl nějaký nepovedený pokus. Jinak si nedovedu vysvětlit, že něco takového šlo do televize. Přeci jen ale musím říct, že poslední díl o biofarmě působí jako zjevení. Je to úplně jiná epizoda než všechny předchozí. Vyšetřování sice opět nestojí za nic, ale díl je konečně trochu slunečný, oproti těm temným, je to zajímavý a napínavý díl až do konce. Tenhle díl mě zaujal a rozhodně ční nad všemi ostatními.

Raluca (2014)

Dej do filmu nahé holky, spoustu sexu, trochu akce, napětí a máš dobrý film. Fakt? Takhle jednoduché by to mělo být? A ono kupodivu není. Scénář tady absolutně nefunguje. A hlavně děj je zde hodně zajímavý. Vlastně se celou dobu tváří, že by mohl být napínavý, že se konečně začíná něco dít a pak je to všechno ve stejně nezáživných kolejích. Erotické scény to vše prostě nezachrání. Každých deset minut jedna postelová scéna, to časem omrzí. A to říkám přesto, že se mi Malvína Pachlová líbí už od chvíle, kdy se objevila v Ulici a jsem moc rád, že konečně někde dostala hlavní roli, protože je mi moc sympatická. Jan Dolanský je zase skvělý herec, ale ani on vše nezachrání. Zkrátka a dobře, připomíná mi to trochu Sin City po Česku. Ovšem mnohem méně povedené, mnohem méně zajímavé. Celý děj je tak zamotaný, že pokud si odběhnete na chvilku, nemáte už ani ponětí oč jde. A já film sledoval a zamotalo se mi to už v půlce. No...na závěr mám jednu otázku. Po shlédnutí letošních filmů jako Vybíjená, Hodinový manžel či Raluca si říkám...kam sakra ten český film spěje?

Vybíjená (2015)

Ve své podstatě tento snímek vlastně není tak špatný. Škoda jen, že tady v Česku dělají filmaři jednu chybu. Automaticky se snaží každý film přetavit v komedii. Ale všechno rádoby zábavné nemusí být dobré. Bez několika pokusů o vtip, které nejsou vtipné, a naopak kdyby film měl větší hloubku, kliďánko by z něj mohl být velmi kvalitní psychologický film. Ohlédnutí starších lidiček zpět. Co se podařilo, co ne, jak se svět a jejich životy změnily oproti plánům. Tohle všechno se sice ve snímku odehrává, ale je to takové...jak to říct - nemastné, neslané. Celý děj je opředen výraznou nudou a výkony hlavních představitelů nejsou bůhvíjaké. Jediný výkon Richarda G. se mi líbil. Jan Svěrák, když po něm chtěl jeho otec, Zdeněk Svěrákovi, aby natočil vratné lahve, odvětil, že to neudělá, protože je tam málo srandy. Tak tohle bych řekl o této komedii. Je tam málo srandy. Kdyby to šlo více do hloubky, jsem spokojenější. Takhle se to trochu nepovedlo.