Pochyby (2008)

Minimalismus divadelního dramatu stojícího a padajícího s každým jedním slovem zůstal zachován, jen se přenesl do působivějších reálií šedavé, církevně upjaté katolické školy, v níž dojde k zásadnímu konfliktu pokrokového faráře Flynna a přísné sestry/ředitelky Aloysii. A Shanley umí herce vyburcovat k fantastickým výkonům, takže bouře mezi Philipem Seymourem Hoffmanem a Meryl Streepovou je opravdu silná, k tomu Amy Adams vystihující sestru pozorující konflikt a není schopna se rozhodnout, na čí straně je. Pochyby prostupují celým snímkem - Aloysia pochybuje o Flynnovi, Flynn pochybuje o klasickém přístupu k víře a sestra James pochybuje o tom, že to, co dělají je správné. Ale Shanley ví, že svět není jednoduchý, a tak se přísně jen skrze dialogy dostane divák k posunu - kdo teď pochybuje, o čem a proč, to stojí za odhalení v tomhle skvělém, nenápadném snímku.

Zataženo, občas trakaře (2009)

Tenhle film se bohužel minul s diváckým ohledem... Ale to proto, že se na něj nikdo nekouká tak, jak se na tenhle film koukat má! Je to totiž neuvěřitelně vtipná absurdita plná mimózních gagů, surrealistických postav a ulítlých nápadů. A celé to prostě funguje, dělá si to srandu ze všeho možného, vystihuje horory, sci-fi a hlavně katastrofální filmy (hravě je strčí do kapsy) a ještě je to našlapané senzačním dabéry - Mr. T, Benjamin Bratt a Neil Patrick Harris mluví za vše.

Podivní (2010)

Mám opravdu rád atmosféru malého amerického městečka a jeho zkázy. A je mi jedno, jestli tyhle zapadákovy vážně existují nebo ne, ale Eisner ho vykreslil naprosto přesně. Do něj zasadil pár sympatických a dokonce i docela racionálně uvažujících postav, které si chtějí zachránit kůži. Je jasné, že nic nového nám The Crazies nepřinesou, samozřejmě tu dojde i na spoustu klišé, které zabraňují filmu v rozletu a výraznému vykouknutí ze stojatých vod žánru, ale i tak jde o snímek zábavný, děsivý, akční a napínavý, takže všechna čest! Btw, vždycky jsem se jako malý bál v myčce aut, konečně ji někdo využil i ve filmovém hororu a ne jen v tom mém vlastním:-)

Jak vycvičit draka (2010)

Strašně příjemná, fantaskní a akční pohádka, která si prostě pět hvězdiček zaslouží už jen proto, že stoprocentně plní svůj účel. Draci jsou nápadití, vikingové se skotským (nebo jakým) přízvukem nemají chybu, animace má styl a hudba to jen podtrhuje!

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Já půjdu proti proudu, ale pro mě je tenhle film hned po druhém dílu nejlepším kouskem celé X-Mení série. Naprosto vyváženě nakombinoval akci, zábavu a psychologii postav, takže jsem se ani na chvíli nenudil Gavin Hood má talent, má svůj styl a ten jsem z toho dovedl vyčíst - narozdíl od rutinérského přístupu Rattnera u třetího dílu. Navíc nám tu Benioff naservíroval pár skvělých postav v podání bezvadně vybraných herců - Taylor Kitsch, Ryan Reynolds, Will.i.am... A samozřejmě übersympaťák Hugh Jackman a nezapomenutelný Liev Schreiber. Je to jen zábava, akčňák jak má být, ale mě to nadchlo! Čtyři hvězdy jen proto, že těch pět si zaslouží jen druhý díl...

Orphan (2009)

Chápu vysoké hodnocení v rámci těch hrůz, co se v poslední době v Americe natáčí jakožto horory, ale samo o sobě to zase taková pecka není. Postavy jsou poměrně zajímavé, jejich psychologické konflikty a vztahy tak, herci nemají chybu - hlavně pak Vera Farmiga - , ale když dojde na lámání chleba, je to vcelku předvídatelné, stěží uvěřitelné a vlastně slabé.

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Je to přímočařejší, hravější a akčnější, takže je to o něco slabší než dvojka, ale třeba jedničce se pro mě Poslední vzdor vyrovnal, akorát je prostě jiný. Faktem je, že se jedná o skvělou komiksovou sérii plnou úžasných postav zahraných úžasnými herci. Jenom nevím, kam se poděl Nightcrawler?

X-Men 2 (2003)

Tak tohle pro mě byli dokonalí X-Meni, mnohem zábavnější, drsnější a propracovanější než první díl. Víc se tu řeší psychologie postav, která je zrovna pro mytologii X-Menů hodně důležitá a je zajímavá, objeví se jedna z nejlepších postav - Nightcrawler, a vše celkem pomalu, ale přitom zábavně spěje do strhujícího finále, které je možná trochu nastavované a přepálené, ale i tak je tahle X-Mení dvojka výbornou komiksovou řežbou!

Valčík s Bašírem (2008)

Půjdu proti proudu, ale čekal jsem od Valčíku s Bašírem víc. Film má nezpochybnitelně silnou a emotivní myšlenku, poslání, jenž chce předat, stejně tak animace je skvělá a hudba působivá (i když mi místy přišlo, že trochu vykrádá Mansellovo Requiem za sen), ale přesto jako celek pro mě nefunguje. Působí totiž jako mozaika někdy více, někdy méně emotivních či zajímavých výjevů, scén a příběhů, které však nedrží při sobě. Možná kdyby byl film kratší, bylo by to pro něj lepší.

U konce s dechem (1960)

Na novou vlnu hodně slabý debut, na němž je vidět, že se jen lehce zkouší, oťukává, učí... A tak nakonec působí jako úplně prázdná, pseudointelektuální nuda s nesympatickým hrdinou a pitomoučkou hrdinkou.