• Krátkometrážní

Legenda jménem Vox Machina - Série 1 (2022) (série)

Původní  sérii Critical Role neznám, ale tím, že jsme s kamarády často hrávali Dračí doupě, tak jsem neměl problém se do tohohle seriálu ponořit. Za mě je to zdařilá fantasy, která má tak akorát humoru i napětí, aby mě udržela u obrazovky a ani chvilku nenudila, příběh je promyšlený a překvapivý, postavy jsou zajímavé, a tak akorát sympatické, aby si žádná vysloveně nekradla celou show pro sebe a zároveň jste neměli problém mít každou z nich z nějakého důvodu aspoň trochu rádi. Výhoda fantasy příběhů založených na DnD je i v tom, že hráči během hraní dokážou přijít velmi často s originálními a nečekanými řešeními problémů, které si pro ně Pán jeskyně připravil a některé z nich se evidentně promítli i do seriálu, takže kromě osvědčených fantasy linek, které se i tady objeví, dostáváte i slušnou dávku originality. Začátek byl super, cesta nesourodé partičky hodně extravagantních hrdinů na výsluní se mi opravdu líbila a byla plná hodně vtipných momentů i povedených hlášek. Druhá část kolem Percyho pomsty už byla mnohem víc tradiční s některými očekávanými zvraty, ale pořád dostatečně dobře zpracovaná na to, abych si vše užil. Za mě spokojenost a těším se na další putování s touhle partou. 8,4/10

Chainsaw Man (2022) (seriál)

Chainsaw Man byl už od začátku tak strašně populární manga a nahypované anime, že jsem o něm slyšel a četl tolik názorů, kolik o žádném dalším seriálu v téhle sezóně, v tomto roce a nejspíš i za celých těch čtrnáct let, co průběžně sleduji anime. Jeho popularitu můžeme snadno doložit obyčejným podíváním se na MAL, kde se sice nestal nejlepším anime sezóny dle skóre (protože pokračování Bleache má také nesporné kvality a již vybudovanou a oddanou fanouškovskou základnu), ale je dnes, v momentě, kdy první řada skončila, jen pár krůčků od milionu sledujících, což je meta, na kterou tam mnohé seriály nedosáhnou nikdy, jiné až měsíce nebo roky po odvysílání. Hype is real! A já musím sám sebe pochválit, že jsem se i tak dokázal vyhnout spoilerům a šel do seriálu úplně naslepo. Každopádně i tak mohu souhlasit s mnohým, co řekli jeho bezmezní milovníci, stejně jako vidím i pár nedostatků, které uvedli někteří jeho kritici. A kde tedy já sám stojím? Jsem ten, kdo chápe nadšení, kdo si mnohé z toho, co vidí také užíval, ale kdo se zatím do seriálu nezamiloval. Rád se podívám na další sérii, jsem i docela zvědavý na překvapení, které si autoři připravili, ale že bych chtěl hned teď jít a třeba otevřít mangu, to se mi nestalo, nějak mě to zkrátka z části nechalo úplně chladným. Proč? No dobře, začněme tedy od věcí, které mi brání v tom dát seriálu 5* a hned ta první a pro mě nejzásadnější jsou postavy. Máme tu zajímavé postavy, určitě solidně prokreslené, které díky tomu dokážu chápat i v situacích, kdy to někteří další už třeba nedávají, ale mám z těch postav někoho opravdu rád a je zde někdo, kdo by se mnou opravdu silně rezonoval? Bohužel si musím odpovědět, že v tuhle chvíli není. Nejoblíbenější postava z celé první série Chainsaw Mana je pro mě Počita! A půjdu ještě dál a řeknu rovnou, že nejlepší díl, který pro mě emocionálně opravdu fungoval a dal bych mu s klidem těch 5*, byl ten první. Je totiž takovým sympatickým příběhem o dvou tragických duších, které se najdou, příběh hlubokého přátelství mezi klukem a psem, který mě dokázal dojmout a vyvolat silnou emocionální odezvu, kterou žádný další díl nejen že nepřekonal, ale ani se k ní nepřiblížil. Jistě, máme zde některé docela silné momenty, ale žádný z nich mě nedokázal opravdu zasáhnout a mírné emocionální pohnutí jsem tak pocítil asi až dnes, na začátku dvanáctého dílu, kdy na jednu z postav vzpomínal konečně někdo, komu jsem věřil, že s ní měl opravdu silný vztah a pak to celé vzpomínání mělo i nějakou lepší a údernější dohru. No jo, ale třeba samotná smrt této jedné z důležitějších postav, když se stala, tak na mě zase skoro vůbec nezapůsobila. Stejně tak se nedokážu do většiny postav položit, na Denžiho a jeho motivace, jakkoli je dobře chápu, si připadám už moc starý. U Makimy mi zase už od druhého dílu svítí obrovský červený vykřičník a tahle žena mi přijde jako extrémně nebezpečná a bezskrupulózní manipulátorka, od které bych se já držel co nejdál, na rozdíl od mnohým ostatních, (zkrátka nevěřím ženě, která by si mě hned chtěla takhle silně omotat kolem prstu). Power je sice vtipná a má ráda kočky, ale pořád je to sobecký démon, co se na vás v tuhle chvíli vykašle, pokud to bude v jejím zájmu, což jí sice dává obrovský prostor pro budoucí rozvoj, ale teď mi zatím moc neimponuje, navíc stejně jako Dendži taky není nejostřejší tužka v penále. Aki je sice poměrně fajn, ale jeho backstory a motivace mi zatím připadají asi nejvíc klišé ze všech a skoro si až říkám, jestli někdy v prvním plánu neměl být hlavním hrdinou on, ale pak ho Fudžimoto strategicky neposunul na druhou kolej. Himeno mi byla trochu sympatická, ale k nějakému silnějšímu poutu bych potřeboval rozhodně víc času. No a třeba Kobeni? Doteď absolutně nevím, co si mám myslet o Kobeni, ale měla minimálně jednu chvilku, kdy mi doslova lezla na nervy… Tolik můj současný náhled na většinu důležitých postav, je dost možné, že to přesně takhle má být, autor to zamýšlí a bude přesně s tímhle vším pracovat, ale teď to pro mě prostě není nějak ono a odráží se to celkového dojmu a zájmu… Ale jsem v první části, takže mám určitě v plánu dát všem ještě šanci a věřím, že třeba tenhle můj problém by mohl časem zmizet. Druhý nedostatek, který jsem slyšel od jednoho zdejšího uživatele a který jsem i já zaznamenal, jsou občasné problémy s tempem. Některé scény se autoři snaží efektivně protahovat, ale tempo se tím ztrácí, jindy zase příliš šlápnou na plyn a trpí plynulost děje. Není to nijak drastické a skoro pokaždé přesně chápu tvůrčí záměr, ale zase, někdy mě to spíš ruší. Tím bych asi skončil s výtkami a pojďme se pustit do toho, co bylo na Chainsaw Manovi tak silné, povedené a kvalitní, že o 3* tu nemůže být ani řeč. Začneme tím nejvýraznějším, a to je animace a tvůrčí kreativita při práci s kamerou. Animace je výborná, nesouhlasím sice s názorem, že jde o to úplně nejlepší v roce 2022 (protože vrchol animace tohoto roku stále je druhá sezóna Demon Slayera), ale rozhodně je Chainsaw Man jedním z nejlepších výkonů, který by se do top 10 určitě vešel. Pro přiblížení – pokud je Demon Slayer v určitých momentech animačně 10/10, tak Chainsaw Man je v určitých momentech 9-9,5/10. Stejně bych zhodnotil i používání CGI, je to výborné, ale na úplnou špičku toho, co jsem kdy viděl, a tedy na perfektní zážitek, pořád tak bodík chybí. Co ale je vynikající a 10/10 je práce s kamerou. Je to asi úplně poprvé, co třeba opakovaně vidím naprosto skvěle použité POV některé z postav a seriálu to tak dává něco opravdu originálního. Stejně tak souboje, a především pohyb v nich jsou opět úžasně nasnímány, má to energii, má to sílu, je to hravé. Další věc, co mě hodně bavila a kterou jsem si oblíbil, je koncept zdejšího světa a jeho využití strachu jako takového měřítka síly. Navíc ono celé to „existují démoni, kteří jsou zosobněním strachu, ale protože jsou zosobněním, tak se sami mohou i něčeho bát…“ působí děsně cool a Fudžimoto s tím zajímavě pracuje. Nejsou to totiž jen hmotné věci, co lidi děsí (jako třeba pistole, pavouk, netopýři…), ale jsou to i různé koncepty, jako třeba budoucnost, čas… Tady jsem opravdu zvědavý, jak moc dokáže tohle dílo tento úžasný koncept ještě využít. Jako asi úplně poslední bod jsem si ponechal samotný příběh. Tady musím říct, že mě zaujal, chci vědět co bude dál a mám i jistou představu, kam by se to mohlo dál ubírat, i když jsem zatím neviděl dost na to, abych měl nějakou jistotu. Snad se dál dokážu vyvarovat spoilerům, teď když už je seriál venku by to mohlo být snazší, přeci jen ten hype určitě časem trochu opadne, dokud neoznámí druhou sezónu... Zároveň zde budu silně nesouhlasit s některými kritiky tohoto anime, kteří píší, jak moc je to děravé. Z toho, co jsem zatím viděl, mi většina dává bez problému smysl, na spoustu dalšího dokážu uplatnit logiku a domyslet si to tak, že mi celek pořád drží stabilně pohromadě, takže žádné větší díry nevidím a u těch případných drobných zatím ještě věřím, že je příběh zalepí, u některých už to dokázal. Takže pojďme si to na závěr shrnout a zkusím zase jednou použít nějaký ten příměr – Chainsaw Man je pro mě jako chytrá, dobře vypadající ženská, s kterou jsem se na prvním rande nenudil, ale ta pověstná jiskra zatím nepřeskočila, na druhé rande s ní určitě půjdu, třeba to i klapne, nebo zůstaneme jenom kamarádi, ale i ty mám přece v žebříčku hodnot poměrně vysoko… 8/10

Chlapec, krtek, liška a kůň (2022)

Příběh o tom, jak ztracený chlapec v zimě potká krtka, lišku a koně a společně se profilozofují až k domovu a pokud tam neumrzli, tak tam filozofují dodnes… Přijde mi, že autoři dostali za úkol nacpat do třiceti minut co nejvíc životních mouder a hlubokých myšlenek, a proto se zase až tak moc nezabývali tím, že k tomu, aby měla myšlenka nějakou sílu, je potřeba jí dát nějaký ten kontext, vybudovat k ní nějaké pozadí. A tak polovina mouder, co tu zazní, působí jen tak nějak nahodile a bez jakéhokoli efektu na mě jakožto na diváka. Zkrátka tu máme krátký film, který se strašně snaží mi toho co nejvíc prodat na ne moc velkém prostoru, ale celkově se mu to příliš nedaří, i když témata, která chce rozebírat jsou určitě velice zajímavá a silná, ale tady je po mě autoři jen tak střílí a většina bohužel nezasáhne. Navíc díky všemu tomu filozofování není ani příliš času na budování samotného příběhu a ten tak působí velmi mělce, stejně jako všechny ty rádoby silné vztahy mezi postavami, kterým máme věřit a které na nás mají následně emocionálně promlouvat, což se ale bohužel také moc neděje. Mezi výrazná pozitiva patří rozhodně nádherná animace a povedená hudební stránka, ale ty z toho pro mě stejně, v součtu s výše uvedeným, víc jak průměrný zážitek neudělají. 5/10

Utawarerumono - Futari no Hakuoro (2022) (série)

Poslední série Utawarerumono je docela obstojným zakončením série, které dává hlavně předcházející sérii (False Faces), která mě zrovna moc nenadchla, konečně nějaký význam a vše také docela kvalitně napojuje na sérii první. Úvodní část, kde se hodně bojovalo, jsem si i docela užil, bylo to jako sice takové levnější a nudnější Kingdom ve fantasy světě, ale pro milovníka střetů velkých armád v kombinaci s trochou toho politikaření v pozadí, to prostě bylo docela fajn. Druhá polovina bylo samotné finále a jako na jednu stranu to bylo slušné zakončení většiny linií, které přineslo docela uspokojivé odpovědi, především na spoustu otázek, které jsem měl v hlavě od série druhé, ale zároveň to bylo neskutečně roztahané, kdy jsem si připadal, že seriál sám neví, kdy má skončit. Tolik finálních konfrontací v jednom seriálu po sobě jsem už dlouho neviděl, skončilo jedno nebezpečí, jen aby povstalo hned vzápětí další a pak další a pak ještě jedno a pak... SPOILER Záporák musel padnout, aby se ukázalo, že za nitky tahá někdo jiný, kdo musel být poražen jen proto, aby si vše špatně vyložil a tak se hned vrátil a to ještě děsivější než předtím a když byl poražen, tak nebezpečí vzešlo z naprosto nečekaného směru a to hned dvakrát po sobě -  a to všechno se stane na prostoru nějakých deseti dílů. KONEC SPOILERU Si pak připadáte, jak když koukáte na souboj v šónenu, kde padouch nechce už konečně padnou a pořád vstává na nohy. Zní to cool, ale postupně je to až ubíjející, pokaždé si říkáte, že teď už by to mohlo klidně skončit, ale ono ne a ne a ne… Ale i tak jsem to dokoukal, byla to OK série, obstojné zakončení celého Utawarerumuna, z kterého si ale i tak vystačím s povedenou první sérii, která je asi jedinou pasáží, u které jsem si jistý, že bych jí chtěl vidět někdy v budoucnu znovu. 6/10

4-nin wa sorezore uso o cuku (2022) (seriál)

Po pravdě jsem čekal, že to bude ještě podstatně ulítlejší, přeci jen s takhle zvláštním složením postav se toho dalo z příběhu dle mého vymáčknout mnohem víc a také jsem předpokládal že se budu smát podstatně častěji. Ale i tak zde byly nějaké ty povedené vtípky, holčiny jsem si docela oblíbil, a i když je to animačně spíš slabší, tak času stráveného u tohoto seriálu rozhodně nelituji. 6/10

Kókjú no karasu (2022) (seriál)

Raven of the Inner Palace mě docela uchváti svým grafickým zpracováním, především smyslem pro estetiku, který zde tvůrci projevili. Také jsem si docela dokázal oblíbit hlavní dvojici. Bohužel seriál u mě ale docela pohořel, co se jednotlivých příběhů týká, ty mi nepřišli nijak extra zajímavé, necítil jsem z nich žádné napětí a většinou mě vlastně ani moc nezajímaly. Stejně tak hlavní dějová linka nebyla pro mě dostatečně silná a poutavá, abych chtěl o historii Havraních konkubín vědět něco víc. Romantika tu byla docela příjemná, taková opravdu hodně pozvolná a bavilo mě sledovat, jak si k sobě ústřední dvojice hledá cestu. Na druhou stranu mě ale kromě nich nezaujal vlastně nikdo jiný. Takže je to za mě takový lehce rozporuplný průměr, který mírně zvedá nahoru hlavně již zmíněná umělecká strana celého seriálu, protože třeba ta scéna, kde používá Rjú svou magii (pálí růžový lotos), je vážně působivá. 6/10

Bočči the Rock! (2022) (seriál)

Jednoznačný vítěz celé zimní anime sezóny a naprosto úžasné a originální anime, které si mě naprosto získalo. A evidentně nejen mě, protože všude kam se podívám nejde uživatelské skóre pod 8/10 a valná většina recenzí je veskrze pozitivních. Z naprostého outsidera, seriálu, od kterého nejspíš moc lidí nemělo žádná očekávání se stal naprostý poklad a možná i budoucí kultovní záležitost, ale to ukáže až čas. Jak se to stalo a co je na té Bočči vlastně tak vynikající? No řekněme, že tolik lásky a tvůrčí kreativity v jednom animovaném projektu se prostě jen tak nevidí. Bočči the Rock je totiž dle mého kombinací toho nejlepšího ze seriálů jako je K-ON! (hudební prostředí), Hitoribočči (osamělá hrdinka hledající kamarády), Watamote (sociálně zvláštní hrdinka a celková bláznivost) anebo třeba Eizóken (neskutečná animační nápaditost) a vše úžasně kombinuje do jediného a neopakovatelného zážitku. Je to něco neuvěřitelného a některé gagy obsahují takové věci a výrazové prostředky, které jsem v anime snad ještě neviděl (i když možná kdybych si pustil třeba Pop Team Epic), které s diváky rezonují a vedou k vytváření mnoha nezapomenutelných memů, které pak kolují internetem a dál rozšiřují povědomí o tomto výborném kousku. Bočči the Rock je také unikátní v tom, že je adaptací, která je dle mého dokonce i lepší než originální manga, do které jsem také nahlédl. Manga je sice také skvělá, ovšem teprve obrovská láska k ní, kterou autoři evidentně měli, vedla k tomu, že jsou mnohé vtipy v anime ještě lépe vypointované, dotažené o kousíček dál, nebo doplněné o něco nového, co v manze ani nenajdete, ale co k celkovému vyznění naprosto dokonale sedí. Tvůrci nejen že mají předlohu rádi, ale také pochopili její smysl, co má divákovi předat, v čem tkví její síla. Dalším důležitým aspektem, který dělá z Bočči the Rock perfektní záležitost a dílo, které má tolik lidí rádo, je totiž samotná hlavní hrdinka a její sociální fóbie. Autor mangy toho o tomto problému evidentně hodně věděl a dokázal velice kreativně a s notnou dávkou typické japonské nadsázky zachytit styl uvažování člověka se sociální fóbií a předvést spoustu situací, v kterých se mnozí lidé, kteří si nejsou v sociálních interakcích příliš jistí, bez problémů uvidí. Zkrátka spousta diváků se v samotné Bočči našla, prožívala všechna její trápení, zamilovali si humor, s jakým k nim seriál přistupuje a možná jim to i pomohlo najít nějakou tu vlastní odvahu, protože když vidím, co všechno tu ta Bočči dokázala... Ovšem i pro ty ostatní, kteří fóbiemi netrpí je tu vše tak vizuálně působivé a vtipné, že se minimálně výborně zasmějí a budou si užívat hrdinný boj, který Bočči svádí sama se sebou a který se jí občas podaří vyhrát. Po pravdě jsem u prvních dílů nevěřil, že Bočči dokáže celý seriál utáhnout, počítal jsem, že se to časem ohraje – jak jsem se mýlil! Není to ale jen Bočči, která je výraznou a zajímavou osobností, v které se mnozí zhlédnou. Viděl jsem v nejrůznějších žebříčcích popularity i ostatní tři dívky ze skupiny (Kitu, Jamadu i Idžiči), tedy je zřejmé, že i ony mají silnou fanouškovskou základnu a lidé jim také fandí, stejně jako hlavní hrdince. A já to naprosto chápu, je to originální a velmi dobře zapamatovatelná směsice charakterů se svými vlastními sny, silnými i slabými stránkami. No a snad už poslední, o čem se tu chci rozepsat a čím je pro mě Bočči the Rock tak skvělá je animace. O neuvěřitelné originalitě a nepřeberném množství nejrůznějších animačních stylů a dalších výrazových prostředcích už jsem se zmínil, ale když si vzpomenu na keramickou Bočči, nebo Bočči Monopoly, tak si říkám, že to možná bylo málo. Jenže ono to není jenom to. CloverWorks odvedl tak výbornou práci, že jsem například viděl nejlepší animované vyobrazení hry na hudební nástroje vůbec. Ruce, které se realisticky pohybují po hmatníku kytary, detailní záběry na struny, nebo zachycení rytmu při hře na bicí, to všechno tu je a vypadá to neuvěřitelně, působivě, prostě skvěle. Už jsem to chtěl ukončit, ale vzpomněl jsem si, že jsem ještě nezmínil výkony hlasových herců, nebo zkrátka že mám potřebu napsat, že výkon Jošino Aojamy byl dle mého bezchybný, nezapomenutelný a úžasný, dala Bočči opravdický charakter, vystihla její sociální fóbii – zahrála to na jedničku. Také stojí určitě i za zmínku, že tvůrci pracovali i velmi kreativně se zvukem, takže tu třeba máme i skvěle použité ASMR v poslední epizodě. Pokud bych měl na seriálu najít nějaké chybičky (a každé dílo nějaké má), pak musím přiznat, že závěrečné vystoupení z dvanáctého dílu pro mě nemělo takovou sílu jako ta, která byla v dílech předchozích (třeba ve vynikající epizodě 8) a pak jsem měl také ze začátku trošku problém s jedním doprovodným hudebním motivem, který se ozýval v takových těch rozpustilejších pasážích a mě do nich moc neseděl a zase jednou mi zněl jako něco, co vyluzoval v devadesátkách můj Game Boy. Ale to jsou v rámci celkového dojmu fakt jen drobnosti, kvůli kterým nemám nejmenší potřebu cokoli strhávat z pro mě naprosto jasného hodnocení, stejně jako to nezmění fakt, že je tohle moje Anime of the Season a dost možná i Anime of the Year 2022. Bočči Rocks! Bočči Rulez! Give me more Bočči! 10/10

Júša Party o cuihó sareta Beast Tamer, saikjóšu no nekomimi šódžo to deau (2022) (seriál)

Na to, že je Beast Tamer v podstatě taková solidní hromádka klišé a harém, kde hlavní hrdina chytá holky jak Ash pokémony a po pravdě ani není moc těžké najít tu nějaké ty nedostatky, tak musím říct (ke svému vlastnímu překvapení), že je to nakonec docela sympatická podívaná. Rein je sice další z mnoha Mirků Dušínů na anime scéně, ale aspoň je to taková ta lepší varianta, která není svojí dobrotou otravná, ale spíš docela milá. Takže jsem mu dokázal fandit, přát mu ty jeho nové kamarádky a rodinné zázemí a sice mi na konci první řady žádná slzička neukápla, ale měl jsem po dokoukání poměrně fajn pocit a pevné přesvědčení, že tohle je ten případ harémové fantasy, kde bych se i podíval na druhou řadu. Zase by se tu dalo debatovat o tom, jak je hrdina OP, že nečekaná řešení mnohých problémů ve stylu „tohle přeci krotitelé příšer z naší vesnice běžně umí“ (což by bylo kvitováno smířenými výrazy všech dívek, že to vlastně není normální), působí, jak když si je scénárista tahá ze zadnice. Stejně tak způsob získávaní hrdinových schopností z jednotlivých dívek, sice to dává jakž takž smysl, ale není to nijak originální a povedený koncept, spíš jen taková snadná berlička. Na druhou stranu se ale zase asi musí uvést, že i když tu má hlavní hrdina na konci opravdu solidní harém, tak v něm zatím není žádná postava, která by mě otravovala, nebo kterou bych musel nějak obtížněji skousávat, spíš naopak, jde o docela pohodový vzorek anime slečen. Jasně, nejsou to nějaké složité osobnosti, po pravdě – kdybych v nich chtěl hledat nějakou hloubku, tak po vteřině narazím na dno, ale každá má nějaký ten svůj zajímavý nebo smutný příběh, a tak se k nim dá i poměrně jednoduše vytvořit nějaký vztah. Docela tu v celé té skupině i funguje vzájemná chemie a celé je to pak, jak už jsem napsal, prostě tak nějak fajn. Další věcí, co se dle mého povedla, je zdejší záporák / hrdina. Není těžké jeho a celou jeho partu prostě nemít rád, chovají se opravdu nesnesitelně, ale třeba na rozdíl od hrdinů v Tate no Yúša aspoň nepůsobí jako totální pitomci. Spíš naopak, Arios umí být i trošku záludný a podlý, což v kombinaci s jeho vystupování způsobuje, že jste zvědavý, jak to s ním nakonec dopadne a říkáte si, že si jeho případný finální trest nejspíš i užijete. Stejně tak je zajímavá otázka, jestli někdo z Ariosovi party dojde v budoucnu nějakého prozření a případně vykoupení se. Ve výsledku jsem překvapený, od Beast Tamera jsem neměl v úvodu žádná velká očekávání, spíš jsem počítal, že dopadne bídně, třeba jako farmář z téhle sezóny a spousta dalších nenáročných fantasy harémů v sezónách minulých a o to víc jsem překvapený, že to ve výsledku nebyla špatná show, sice ani nic geniálního a pořád tam je hodně nedostatků, klišé, sem tam i nějaká ta repetitivnost, ale na 6/10 to ode mě má určitě a jestli bude druhá řada, tak se podívám.

Uzaki-čan wa asobitai! - ω (2022) (série)

Druhá sezóna Uzaki pro mě byla určitě lepší než ta první, a to hned z několika důvodů. Zaprvé mi přišla zábavnější, kromě další obrovské přehlídky všemožných klišé nedorozumění a způsobů, jak se s nimi hlavní postavy popasují, zde přibyla i různá drobná tajemství, která divák věděl, ale jejich odhalení na postavy teprve čekalo. Takže jsem s napětím a až s potměšilým očekáváním čekal „až to celé praskne“ a proto jsem si užívali sledování jednotlivých epizod ještě o chloupek víc (s větším zájmem), než když vše bylo jen o zábavné interakci hlavní dvojice. Zadruhé seriálu pomohlo, že přidal nové postavy, konkrétně další rodinné příslušníky obou hlavních hrdinů, kteří tomu všemu dodaly novou šťávu a zároveň i určitou hloubku, protože dostali i poměrně slušný prostor na obrazovce. Z části to jsou sice hodně klasické modely, kterých v podobných komediích určitě pár potkáte, ale tady se s nimi pracuje velmi dobře, a tedy na mě třeba oba tátové hlavních hrdinů udělali velmi dobrý dojem. Zatřetí se tu i lépe pracuje s tím ecchi, není tady přidávané tak na sílu jako v sezóně první a většinou je i povedenou součástí gagů. Začtvrté se začal vztah hlavní dvojice opravdu slušně posouvat, pomalu přichází důležitá uvědomění a s nimi spojené další vtipné, ale i zajímavé momenty, které si někdo, kdo hlavní duo rád sleduje a vlastně jim i fandí, opět mnohem víc užívá. Zábavných 7,4/10.

Hoši no Samidare (2022) (seriál)

Lucifer and the Biscuit Hammer mě chytil svým příběhem a postavami, ale totálně mě otrávil mizerným grafickým zpracováním. Studio NAZ zde působí doslova amatérsky, a tak souboje, design golemů a jakýkoli rychlejší pohyb vypadají naprosto otřesně. Nevím, jestli to bylo nezkušeností zdejšího týmu, nebo tím, že se do projektu nenalilo dostatečné množství peněz, ale je to zatracená škoda a nejspíš i hlavní důvod, proč mnozí diváci nevydrží až do konce. Já to naštěstí dokázal, protože už v prvním díle mě chytla zdejší premisa, i když jde vlastně jen o cestu party hrdinů a jejich zvláštních zvířecích parťáků k záchraně světa. Asi prvním, co mě tady zaujalo a pobavilo, byla realistická reakce, s jakou hlavní hrdina reagoval na fakt, že se před ním objevil zvláštní ještěr, který mu začal vykládat o jeho nové úloze. Stejně tak mě chytla skrytá agenda hlavní hrdinky, a tak jsem prostě potřeboval vědět, jak to celé skončí. Příběh může sice vypadat docela ploše, přeci jen je to o tom sehnat partu hrdinů a společně postupně porazit stále silnější soupeře, ale hlavní hrdina tu prochází docela sympatickým vývojem, objevují se nové postavy, z nichž některé jsou i poměrně zajímavé a občas se tu i něco příjemně zamotá. Na druhou stranu je to i seriál, který má ty nejokatější death flagy, jaké jsem v letošním roce viděl. Opravdu jsem se dostal hned dvakrát do situace, kdy mi bylo naprosto jasné, že konkrétní postava velmi brzy zemře, a tedy musím říct, že v určitých ohledech byl seriál až příliš průhledný. Finále se docela povedlo, sice bylo občas přehnaně emotivní, ale také třeba předvedlo poměrně povedený time skip, který vše decentně uzavřel. Kdyby adaptaci dostalo lepší studio, nalilo se do projektu víc peněz, nebo se doladil celkový příběh aby to v něm tak neskřípalo, tak bych nejspíš zvažoval i 4*, ale takhle je to zase jen šedý průměr. Zklamaných 5/10