Piráti na vlnách (2009)

Uvolněná komedie, která velmi příjemně plyne a i navzdory divokému konci kupodivu nesklouzne snad ani chvíli do trapnosti či nějaké nucenosti. Palec nahoru.

Hlava-22 (1970)

Netradiční válečný film, který mi dost často evokoval Švejka... Hlava 22 je často absurdní jako sama hlava 22, obsahuje sice jen pár leteckých scén, ale ty zase stojí za to a je to také jeden z těch ukecanějších filmů. V hodnocení váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami - celkem vzato se mi film líbil, ale něco - nevím přesně co - mi na něm pořád nebylo pochuti. Slabší čtyři.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Rozhodně slabší než epizody IV a V, řídký děj, málo akce a také na mnoha místech ještě benevolentnější nakládání s logikou, než jsem schopný odpustit (např. scházení se postav po dlouhých honičkách na superrychlých vznášedlech pohodovou chůzí;)). Na druhou stranu, závěrečná bitva a souboje daly vzpomenout na slavnější chvilky prvních dvou předchůdců, takže hodnocení ponechám na mírně lepších třech hvězdičkách.

Pan Nikdo (2009)

Mr. Nobody se mi bude hodnotit opravdu nelehce... Tak začněme třeba pozitvně. Film je audiovizuálně moc pěkně proveden, hemží se to v něm drobnými nápady a promyšlenostmi, některé části jsou hravé až rozverné, vtipné a s nadsázkou. Na druhou stranu snímek sráží šíleně přehnaná stopáž (už si ani nepamatuju, kdy jsem takhle, skoro úpěnlivě, čekal na konec) a snaha hrát si na dílo, které má hlubokou myšlenku, nese nějaké závažné sdělení či snad dokonce filozofuje. Kdepak... (Ehm, tedy, v případě, že se stavíte k problému univerzálií tak, že naše smysly realitu _neidentifikují_, ale nějak ji odrážejí či reprodukují a to ještě kdo ví jak, pak jste mohli vidět hluboký filozofický film, nebo nahého Ježíška(?) a možná by nebylo na škodu bodnout si nůž do srdce a do posledního výdechu si libovat, jak se vás nervy oznamující bolest snaží ošálit ale vy se nedáte;)). Takže konečný verdikt - tři hvězdičky. Při kratší stopáži a ambici udělat "jen" krásnou hříčku možných variant života jednoho člověka, která vás občas dojme, občas pobaví s jediným "poselstvím" - že dobré rozhodnutí či štěstí může vést ke špatnému konci a naopak, a že bychom to dokázali zhodnotit stejně až po smrti, protože stačí sekunda a vše se může naruby otočit atd., takže to tolik neřešte a hlavně žijte dokud to jde dle svého nejlepšího vědomí a svědomí - bych byl ochotný dát i tři a půl.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Jo, tak má vypadat pokračování úspěšného filmu... Jak jsem se do Star Wars ságy zpočátku neměl chuť moc pouštět, tak se začínám těšit na další díl! Čtyři a půl.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Tak konečně chápu, co na Star Wars (většina) lidí vidí... Krásná sci-fi pohádka, která se po pomalejším začátku se šouráním v písku rozjede do svižného dobrodružství, kde se pořád něco děje. Jednoduchý a strohý design jen umocňuje pocit pohádky a zároveň dobře odolává zubu času. Dokážu pochopit jakékoliv hodnocení mezi dvěmi až pěti hvězdičkami, u mě je to za čtyři. Jo, a princezna Leia rozhodně není nesympatická nebo asexuální, jasně, ty rohy nic moc účes, ale jinak na konci filmu sakra dobrý:)

Burani z Beverly Hills (1993)

OMFG, tak tohle nešlo zkousnout ani po dvou pivech... Nevidět film dabovaný, tak bych se asi nejvíc zasmál při hlasovém projevu Dolly Parton, protože to je v originále geniální country koza:) Ztráta času, obloukem se filmu vyhněte!

Agora (2009)

Ano, je třeba extrémně okatě ukazovat, jak racio za sebou táhne všechny dobré vlastnosti a slepá víra je ničí. Je třeba vysvobodit lidstvo z temnoty mysticismu a nábožensky altruistické morálky (bůh coby leník lidského sebeobětování), nedovolit náboženství uzurpovat si oblast etiky, odstranit jeho hlubokou nenávist k člověku, jeho ponižování. Agora je právěm zaškatulkována jako film romantický, ovšem v duchu literárního směru romantismu, čili pojmové umělecké školy. Nezabývá se náhodnými maličkostmi své doby, ale nadčasovými, základními, obecnými otázkami lidské existence. I přes silné téma, velmi dobré zpracování a pozoruhodné herecké výkony (u mě vyhrál biskup Cyril) dám jen tři a půl hvězdičky - při kratší stopáži by to bylo určitě za čtyři.

Kick-Ass (2010)

Tak to byla vymazlená věcička... Když jsem na konci května rozpačitě hodnotil Temného rytíře netušil jsem, jak rychle se mi nějaký komiksový akční film vrátí před smysly a ukáže mi přesně to, co jsem čekal (zvlášť při vysokém hodnocení Temného rytíře) právě od něj. A to Kick-Ass udělal. Zábavná akce plná vychytaných momentů udělaných se smyslem pro detail, hudba natřískaná jak autobus do Křtin a hromada zábavné akce. Jen přibližně ve dvou třetinách jako by filmu trošku docházel dech, bylo to však jen prostor pro nadechnutí před drtivým finišem. Čtyři a půl.

Predátoři (2010)

Celkem slušný film. Seznamování "jednotky" a luštění toho, kde a proč se najednou postavy ocitly bylo trošku rozpačité, ale nakonec se to tak nějak podařilo. Poklony původnímu Predátorovi byly udělané celkem citlivě, snad jen "vtipný" monolog o hromadě koksu a holek o páté byl naroubován až moc násilně. Další body dolů za, podle mě zbytečně, příliš komplikovaný závěr... To máme tak za tři hvězdičky - jednička a dvojka jsou někde jinde, ale při Predátorech si je celkem příjemnou formou připomenete. "Chcípni buzno kosmická!":) Viděno ve Špalíčku, konečně i v dobré pozici v hledišti;) P.S. Bez opravdu dobrého, originálního a do posledního detailu promyšleného scénáře prostě pořádný predátoří či vetřelčí film udělat nejde...