Hloubka duše (2008)

Dokonale pohřbená šance. Budu SPOILERovat: čekal jsem celou dobu, že Paz Vega patří k té konkurenční firmě, a celé je to plán, jak srazit pana Wrighta na kolena a rozdupat ambice firmy kterou zastupuje do prachu. Vášeň a erotiku bychom čekali, ale nějak se zapomněla dostavit. Výhledy z ložnice jsou úchvatné, Vega ani sedm let po Sex a Lucía neztratila sexappeal, ačkoliv vrásek přibylo. Jason Clark je dobrý, námět je dobrý, napětí na začátku je dobré. Když ale Wright začne boxovat do všeho a všude, a zaplete se do toho starej Vegy, jde všechno do kopru a vy se nemůžete dočkat konce.

Hanussen (1988)

K uzoufání nudné. Brandauer jako obvykle výborný, potěšil i Adamíra a také výborný barrandovský dabing. Začátek trochu náročnější, vzestup EJH ušel, ale pak ty tahanice soudem počínaje a fašouny konče už mě vůbec u obrazovky nezadržely.

King Kong (1976)

Strašně mě zklamaly ty disproporce opice v jednotlivých částech filmu. Na ostrově se do jeho stopy vejde dospělej chlap, Kong má ramena nad korunami vzrostlých stromů, a pak najednou ho v pohodě nacpou do nádrže tankeru, kterej je sice širokej a dlouhej jak letadlová loď, na hloubku je malej a to je ještě opičák v nádrži jak poslední utopenec ve třílitrovce. A to ani nemluvím o tom, že břichem trhá dráty vysokýho napětí na Manhattanu, ale pak se v pohodě chytne železobetonovýho roku WTC a šplhá nahoru, aniž by cokoliv poničil nebo odřel. Asi by stálo některým původním myšlenkám z námětu ustoupit ve prospěch věrohodnosti. Marek Vašut na Jeffa Bridgese, vyloženě paráda, a Jessica Lange v náznaku erotické scény, taky super. Nejlepší byl ale ten příchod na ostrov, to byla pastva pro oči. Béčko, které ale původně být béčkem asi nemělo.

Nechte to na Lucii! (2000)

Nevěrohodný scénář, a špatné herecké výkony! Ale i tak zábavné, letní, jihofrancouzské. Emmanuel Mouret měl hodně dobrých nápadů a správný pohled na vztah dvou mladých lidí, ale nějak se mu to nepodařilo dostat na papír (což se stalo rovněž ve filmu Polibek, prosím. Dialogy šustí, postavy nejednají racionálně a hodně cestiček není došlapaných do konce. Mouret si tu zahrál i hlavní roli Luciena. Film drží nahoře nádherná postava a zajímavá tvář Marie Gillain, tvůrci se nám (úspěšně) snaží vnutit, že za hřích by stála i Dolores Chaplin, starší část diváctva možná osloví sexy služtička ze SSSR Natalia Romanenko. Exteriéry parádní (okolí Marseille). Chyběla mi erotika, aspoň ve větších náznacích než bradavky přes neprůhledné tričko.

Jeřábi táhnou (1957)

Petr a Lucie nebo také Romeo, Julie a tma, aspoň tím svícením na ústřední dvojici v začátku příběhu. Tragický, a v dnešní době těžko docenitelný kus ze sovětské kinematografie. Musel jsem se smát vzletnému Štěpánovu prohlášení v závěru, že soudruzi udělají vše, aby už ženy nemusely oplakávat své nezvěstné muže. A pak přišel Josif Vissarionovič a těch vdov bylo ještě víc. Film obsahuje celkem dvě silné scény: když Veronika vyběhne po schodišti a otevře dveře do neexistujícího bytu; a pak to bombardování prožité v bytě. Přičtěte k tomu jeden z nejstarších dochovaných dabingů ( Studio pro úpravu zahraničních filmů pro ČST Praha, 1965, famózní Ludvík Žáček) v hlavních rolích Jana Štěpánková, Eduard Cupák, Bohuš Záhorský a Josef Vinklář. Kvůli naposled vyčteným faktorům hodnocení tak vysoko, jinak by to byly 2*.

Století Miroslava Zikmunda (2014)

Knížky Z+H máme doma zřejmě v některém z prvních vydání, protože si je koupil děda s babičkou, k filmům jsem se dostal až teď nedávno v době internetové, ale ani jedno jsem zatím neviděl/nečetl, a měl bych to napravit. Z vyprávění pana MZ jsem ale pochopil mnohé a to hlavní: je to mimořádně inteligentní člověk s velkým přehledem, co si celý život získává zasloužený respekt. S ohledem na jeho věk, širák dolů. Dobrá práce Petra Horkého, jehož dílo vnímám jako velmi příjemný způsob oslavování cestovatelství (než dělá třeba Švaříček se svou agresivní kampaní a veleotravnou Šangri-lou)

Americká reportérka (2016)

Vyhodil bych protézy, a přidal erotiku. Autentičností ale moc povedený film, kde sice roky ve válečné zóně utíkají jak prázdninové měsíce školáka, ale kousek z toho jiného světa přeci jen vidíme. Pornokomparzista Martin Freeman od doby Love actually poněkud zestárl. Ještě mě napadlo, co kdyby všichni novináři světa odmítli do válečných oblastí jet... kromě toho, že by novináře začali od té doby dělat lidi, kteří by jim nebyli, co by se stalo? Jako člověk tohle přeci vidět nepotřebuju, tak proč riskují životy?

Trpaslík (2017) (seriál)

Šestý díl to je scenáristická bezradnost, jak z několik slušných nápadů vybruslit a ukončit celé veledílo. Protože se v průběhu týdne tvůrci nebáli jít párkrát hodně do extrému, o to víc překvapí, že sobotním završením jenom všechno požehlí a zamávají z titulků. Zklamání, že to neskončilo nějak drasticky. Pořád platí, že nejlepším byl Hofmann, a díky bože za toho černocha, protože ten druhej typ byl nesnesitelnej (a to byl vidět všehovšudy pár minut). Ještě bych to vysílal až po desátý a Elizaveta Maximová mohla ukázat všechno.

Můj přítel d'Artagnan (1989)

Linda Rybová!!! Prolínání s Mildovou fantazií je trochu divné a film by se obešel bez těchto historických odboček, ale v zásadě nevadí. Josefův Důl. Několik zapamatováníhodních postaviček (komouš Lábus, hospodský, režisér Vlach, kritička Synková, a dětských rolí, v nichž zaujme ten na trubku, kudrnáč který asi poprvé ze všech ve filmu sahal Lindě na ňadra, samozřejmě hlavní postava Aleš Sýkora, a Linda, Linda, Linda. Čtrnáctiletá žába má hodně dobrej kukuč a bělmo, že by se za něj schovala nejedna klučičí fantazie. Klasická dramatická tečka typu "když nevíš jak napětí, tak se někdo ztratí". Film, který určitě každý neocení, jako ryze prázdninová záležitost se mi ale moc líbil. A rok vzniku je taky zajímavý, trochu to už směřuje do kritiky poměrů.

Poslední skaut (1991)

Hláškující Pavel Soukup a Tonda Navrátil a pár čůráků ve vzduchu ještě z dob, kdy se i nad překlady anglických fuck a motherfucker někdo důkladně zamýšlel (konkrétně Firma Heletip pro Warner Home Video, 1992). Film který buď musíte vzít jako akční pecku se vším všudy, anebo se smířit s tím, že se vám v něm něco líbit nebude. Damona Wayanse mám ve svých zhlédnutých i z Policajta z Beverly Hills, ten mě ale bavil víc. Bruce ještě v době, kdy měl vlasy a nebyl totální ultra akční star celého světa, byl přeci jen snesitelnější a vtipnější. V původním dabingu se sice vystřídalo asi šest lidí na celý film (předvším pár mladých postav na Pavla Pípala bylo vážným přehmatem), za skvělého Pavla Soukupa to ale stojí (nové dabingy mají samozřejmě Lexu Pyška). Této legendě jsem se vyhnul.