Brutální Nikita (1990)

Slušně to uteklo. Já jsem Viktor, čistič. A Benátky z okna koupelny. Jinak ale můžu zodpovědně říct, že známý seriál s Petou Wilson měl prostě víc prostoru vykreslit situaci, hlavní postavu i jednotlivé akce. A taky o dost hezčí hlavní hrdinku. Bessonův film není tak akční, i když drsnej je dost. Trochu jsme se chvíli ztráceli, ale vysvětlení nakonec spíš přišlo, i když se zpožděním. Třeba ty odstupy při výcviku, po propuštění, po samoobsluze.

Bezva ženská na krku (2016)

Takže pánové tvůrci, hned dvě boty v úvodu: tohle prostě není normální reakce ženský, která se dozví o nevěře a nemanželském dítěti, navíc to Petra zahrála fakt hrozně. A když už ji ty dvě buchty dovezly kamsi daleko od Prahy do vsi, nikdy by jí nevykoply na návsi a hned neodfrčely. Buď by zůstaly, protože by se prostě chtěly "podívat", a když už by snad přeci jen musely jet, zastavily by jí přímo před OÚ. Jinak ale docela dobrý, až na tu rychlou Božíčkovu přeměnu. Takže čtyři, protože to šlo docela slušně. Jo a Petře příště lepší malování, takhle vypadala hrozně.

Eden a potom... (1970) odpad!

47 minut a potom jsem to vypnul, protože se to fakt nedalo. Chujovina na ntou, které ani občasný náznak erotiky nepomůže k nějakém hodnocení. Juraj velmi mladý.

Prázdniny v Provence (2016)

Kdyby Mirce dopředu řekli, že Michálek se něčím strašně zedral, a možná to nebylo hulení, mohla si soudružka Spáčilová ušetřit pero a inkoust a nesnažit se napsat recenzi, protože ve veškerém respektu k ní, to nejde. Michálek, ten Michálek, který natočil skvosty porevoluční kinematografie jako Zapomenuté světlo a Je třeba zabít Sekala (obojí oskarová úroveň), se teď bůhví proč vrhnul na rádoby komedii. Hlavně, že si kluci a holky udělali výlet k moři. Všichni tři hoši z kapely jsou na pěst, Hádek nejmíň. A všichni tři jsou normálně skvělí herci. Romanovi Holému by někdo měl říct, že ta hudba bylo strašná, a asi nikdy jsem kromě produkce Loyda Schimandla nic horšího v "českém" filmu neslyšel. Ten, kdo psal repliky pro Prachaře, by zasloužil zalejt do betonu. Ano, takhle nějak může filosofovat feťák a ožrala, ale sakra natáčet o tom celovečerní film není žádoucí.

Hlasy (2014)

Nikdy nerozdejchám to, co Ryan udělal Gemmičce. Nejvíc hot herečka současnosti nemůže takhle skončit. Film není vtipný, a vlastně ani děsivý, to správné slovo je, nechutný. Kocour a pes jsou docela vtipní, ale když budu chtít mluvící zvířátka, dám si Travoltovic Look who is talking now nebo Méďu. Titulky vymýšleli nejdřív? Podezřívat někoho, že si pořádně šlehnul, nemusí bejt od věci. Druhý český název odporně parazituje na známém titulu, je ale bohužel trefnější.

Kocour v botách (1969)

Původní dabing s Petrem Olivou, Stanislavem Fišerem a Vlastimilem Brodským a zpěv Helenky Vondráčkové jsou jediným pozitivem tohoto filmu, jenž bych pohádkou nenazval ani náhodou. Děti jsou tu vedeny ke lži a ještě je ta lež vyžadována vydíráním. Sice se nakonec vše vysvětlí, ale je to tak nějak bez nápadu, myši jsou vykradené z jiných věcí, trochu se tam motá d ´Artagnan. Animace se mi taky nelíbila.

Vlakári (1988)

Brrrr. Šedivý socialismus na slovenské vesnici, odkud musíte čugálou dojíždět do města a pak ještě z nádraží autobusem do školy na laborka z chemie. A máte kudrnatou hlavu! Čtrnáctiletá Barbora Bobuľová je ozdobou tohoto filmu, výborný příklad, že krása je univerzální a nikoliv subjektivní. A pozor, je tam i jedná téměř odvážná scéna! Pavel Nový hovorí po slovensky, jezdí zřejmě na JAWĚ (nejsem odborník) a na tandemu v té době na blembák zapomeňte. Depresivní film o nelehkém hledání lásky. Ti depešáci byli stejně nejlepší. A na zábavě jako ploužák "Kde jsi" od Dalibora Jandy.

Zločin Davida Levinsteina (1967)

Těžko se mi hodnotí, stejně jako je těžké soudit události filmem popsané. Vždyť dvacet let po válce už nelze rozlišit, kdo byl Náckem z přesvědčení a kdo proto, že se těžko dalo v Třetí řiši živit jinak. Časová osa uprostřed filmu trochu dělala potíže, není snadné se zorientovat, kde se zrovna pohybujeme. Režisér a hlavní představitel André Charpak se narodil v Polsku, režíroval jen tři filmy, podle IMDB pět (zahrál si ve 22), a hned ten druhý byl v koprodukci Izraele. Nedokážu z kusých informací na Wikipedii vyčíst, jestli měl na tématu filmu osobní zájem či ne, ale ze stylu vyprávění a úhlu pohledu na Davida L to trochu předpokládám. Le Crime de David Levinstein je absolutně neznámý film, který i na IMDB čeká na prvních pět hodnocení. Tempo je vlažné, a já se docela divím, že barrandovští dramaturgové zrovna tohle vytáhli (i když nezávadné téma za bolševika vždy bodovalo).

Gangsterova milenka (1975)

Jednoduchá rovnice - tenhle film nemá původní starý dabing, protože (když pominu politickou cenzuru, ale to se vždy dalo stříhat) tehdejší dramaturgové z ČST či Barrandova prostě správně usoudili, že film stojí za hovno. Nezvládnuté gagy, nevidím nic vtipného na tom, že Sophii neustále mlátí (dost tvrdě) pěstí nebo dlaní do obličeje. Pierre Brice je hezoun, co snadno mohl ve své době konkurovat i Alainu Delonovi. MM nemá roli, na které by se mohl vytáhnout, kromě toho zmíněného fackování, a to je spíš hanba všech, že se do toho vůbec pustili. Produkci měl na starosti Carlo Ponti. Dobrej je ten taxikář a zápletka s maskováním důkazů. Sophia Loren už v období spíš "stará vydra" než sexy kost.

Hráči z Indiany (1986)

Sportovní filmy nemám rád, to jen tak na okraj. A dvouhodinové taky ne. Ale tenhle je dobrý, protože se tvůrci úspěšně vyhnuli tradičnímu schématu "tady je někdo novej, tým má hrát prvotřídně ale hrajou pod psa, dáme mu důvěru, cože ono jim to stejně nejde, tak poslední šance pro něj, a zázračně se všechno otočí - dá se aplikovat na hráče, brankáře, trenéry". Natočili to sice zrovinka tak, protože jak jinak by to podle "skutečné události" natočit mohli, ale je to chytře vystavěné, není to vydíravé ani hysterické, a se záběry ze hry si hezky vyhráli Kromě posledních zápasů si ve filmu příliš nevšímají skóre v zápasech, takže ani tohle klišé "teď půlhodiny skórovali oni a teď budeme hrát zase my, zatímco oni přebírají naši roli statistů". Jenom pár poznámek sportovních: středoškolská liga se hrála na jaký čas? 2x20 minut? To měli tak příšernou úspěšnost střelby nebo všichni tak dobře bránili? A vzít si time-out mimo přerušení hry nejde, a tohle se ve filmu dvakrát stalo. Teda předpokládám, že tam byl vždy faul proti Hickory, kterej ale v dabingu ani v českém zvuku pořádně nevytáhli (ačkoliv dabing je jinak perfektní, ČST Praha a Láďa Mrkvička v hlavní roli), takže to vypadalo, že hráč sám bez hvizdu rozhodčího přerušil hru a zavolal time, když doskočil míč. Milostný románek bych škrtnul, chování zástupkyně ředitelky bylo i tak těžko pochopitelné.