Čest rodiny Prizziů (1985)

Mám slabost pro mafiánské filmy z Ameriky. Resp. nebaví mě. A bohužel ani Nicholson s Turner nejsou výjimkou. Skvělý barrandovský dabing s Evou Hudečkovou, Alfrédem Strejčkem a Jiřím Holým (plus mnoho výborně vybraných hlasů ve vedlejších rolích. Filmy s kmotry bývají dlouhé, krvavé, pro našince s bezelstným uvažováním nepochopitelné. Všechno tohle mi sráží body dolů.

Noc a zmatek (1958)

Ani asi na pošesté jsem to nedokoukal. Motivace byla, Heřmánek na Gabina, to tu ještě nebylo! Jenomže dramaturgové čs tv věděli, proč tenhle film nechali ladem (jistě lze polemizovat o dalších příčinách). Je to prostě nuda, která než se (snad) rozjede, divák spí. Nebo uteče.

Parazit (2019)

Aneb když nevíš, jak ze skvělé myšlenky udělat super film. Nápad zazděný wtf scénami, protože tahle scenáristická bezradnost by se mohla stát exemplární ukázkou, kudy nevést film. Po letmém přečtení synopse jsem čekal, že rodinka se prostě nakýbluje do domu pana Parka a postupně je odsud "legálně" vyštípe. Jenže, šlo to celé jinak a to už se mi nelíbilo. Když Rodriguez a Tarantino, tak od začátku!

Obojek (1991)

Béčko plné akce spadající ještě do předchozí dekády. Jak to u těchto projektů bývá, výborný (stále béčkový) námět je ubit zpracováním a zbytečnou snahou vytlouct z toho co se dá. Některé dialogy, motivy a scény jsou prostě nedokonalé. Výhrady mám k ženskému obsazení, ani jeden z dam není sexy, a to by v těchto dvou rolích měly být dámy obě. Rutger má hrozný páčo, hlas Pavla Soukupa naopak geniální.

Sovsem propaščij (1974)

Sovětská adaptace k tradičnímu americkému románu se může opřít o nevídanou šíři figurek profilujících se na scéně. Hlavně ty zpustlíci v přístavu a v baru, to jsou mimořádně přesně vybrané postavy. Kolega rivah má asi nějaký problém s ruskou tvorbou, já naopak adaptaci Twainova románu shledávám velmi zdařilou. Co byste od dětského románu chtěli, hloubku Kořenů se surovostí 12 let v řetězech? Sověti daleko od severoamerických vod se svým pojetím amerického jihu bodují.

Americká noc (1973)

Obávám se, že jsem narazil na další velké ALE. Vadí mi velké množství postav, hluchota děje, naprosto nezajímavé dialogy. Oslavu filmařského řemesla chápu, libila se hudba, kamera, střih. Ale ty lidi mi to tam kazili.

Podivná spravedlnost (1975)

Po tomhle filmu bych ani neštěkl, kdyby to nebylo v prvním dabingu od Fronkové s Jirkou Bartoškou. Sedmdesátkový look je prostě nejsilnější, filmy z téhle dekády poznáte podle hudby, aut a amerických dálnic, po kterých se prohání. Parádní záležitost, které nechybí padouch (Ilja Prachař na hrad), policejní parťák (Jiří Novotný) a krásná žena Deneuve/Krbová.

Narušitel (2019)

Než vlezou děti do letadla, dá se to dívat. S výhradami, ale dá. Pak už ne, blábol, a ještě špatně natočenej. To je tak, když půlku štábu dělá Balda.

Volba zbraní (1981)

Montand, Depardieu, Deneuve, Galabru, a přesto je to hovadina! Tedy, námět by ušel, ale atmosféra tohohle filmu není ani surovosyrová, ani žádná. Připomíná to komisaře Moulina, hodně se tam děje, a filmu chybí opravdu pozitivní hrdina (Montand to není). Není to napínavé. No zkrátka tenhle film do staré fr. školy řadit nebudu.

Ženy v běhu (2019)

Jakž takž. U mě zatím nejhorší scénář Martina Horského, ale to může být dáno tím, že to je zároveň jeho režijní debut. Taková hollywoodská romanťárna po česku, se všemi klady a hlavně zápory. Vetchý jako fotr je skvělá karikatura na muže.