Palebná síla (1979)

Sedmdesátky z toho čpí a já to hltám. Sophia už hodně za hranou mcbp, ale tvůrci ji tam asi prostě chtěli, vždyť ve filmu se v podstatě střetávají veteráni. Ačkoliv akce by mohlo být víc a některé zvraty jsou tvořeny jen tím, že scénář Sophii několikrát předepisuje v jedné scéně obrátit kabát rovnou na obě strany, já se bavil dobře. Ono slyšet v dnešní době v něčem ještě neviděném Ladislava Lakomého a Zdeňka Bureše s Jiřím Brožem a Danielem Dítě, to se nezadaří často. Lokality na jedničku, film tak na tři mínus, s brněnskými hlasy ale hodně vysoko.

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974)

Asi nejpromyšlenější scénář v českém filmu vůbec. MM vám klidně nacpe do hlavy cestování vodovodem a krvavou tlačenku a vy mu to zbaštíte. Aby ne, když Vorlíček vykouzlil film s hvězdným obsazením, kde každá z postav hláškuje s kadencí samopalu, ale Hanzlík kulometí.

Karambol 2 (1974)

Za hudbu. Jinak je to neslepenina scén, ke kterým se nikdo neobtěžoval vymyslet koncept, chybí scénář a dialogy jsou opravdu zoufalé. Ztráta času, a to i přesto, že byste snad jedničku ohodnotili nadprůměrně.

Karambol (1974)

Soundtrack! Škoda, že scénář nedal někomu trochu víc práce, protože tohle italské špagetti napodobování Hilla a Spencera se prostě dobovým divákům musí líbit. Bitky, vtipy, Divokej západ, výborná kombinace. A Zavřel na Smitha, hmmm!

Terminátor: Temný osud (2019)

Na počátku byla myšlenka. Tak to má hodně filmů. Skvělý námět, nápad, který se podařilo natočit aby divák okusoval sedačku. Dvojka přinesla nemožné - překonala jedničku (což má taky hodně filmů, ale jejich jednička nepatří do top 10 nejdůležitějších filmů lidstva) a z Arnieho udělala klaďase (hodně důležitý). Trojka natočená s odstupem a po letech byla útrpně přijata jako povinná výslužka a výtluk skoro prázdné slámy, protože balík to přeci hodit musí. Další díly (a seriály?) jenom kradly dobré jméno a honily prachy. Od trojky dále akce převážila nad příběhem (a to 1 i 2 byly akční jak blázen) a v dnešním scifi (99 ze 100 filmů) to není jinak, bombastické akce vhodné pro 7D, ale prázdné a nezajímavé. Nový díl s návratem Lindy a Arnieho chtěl jít jinak, a šel částečně jinak. Nápad už přijít nemůže, vtipu bylo dost, i chytře to napsali, já ale tuhle bum bum akci výbuchy přes celé město nějak nedávám.

Doznání (1970)

Divácky těžko uchopitelný, mimořádně náročný film, která má přesto důležité místo v dějinách. Costa-Gavras nebyl žádný troškař, a pustil se do toho po okupaci vojsky zemí Varšavské smlouvy naplno. Montand je skvělý, neméně skvělí jsou i dabéři (výčet by byl tentokrát dlouhý, mrkněte na dabingforum). Nestává se často, aby se na Západě povedl film pojednávající o Československu (Kunderovu adaptaci Nesnesitelná lehkost bytí natočenou Američany považuji za hodně vzdálenou realitě). Výkon podala i "Spálené stodoly" Signoret.

The Persuaders! - Angie... Angie (1971) (epizoda)

Výborný závěr kdesi v kopcích v Provence. Stylovka po vzoru Divokého západu, kdy staří přátelé Angie a Danny stojí s kolty proti sobě. No dobře, nechal jsem se unést, jsou to pistole ne revolvery. I v tomto díle měli tvůrci šťastnou ruku při castingu na kočku, přítelkyni Angieho (Kirsten Lindholm).

Erekce, ejakulace, exhibice a další příběhy obyčejného šílenství (1981)

TOP nechutnost. Ale kdo by se divil. Je to odvaha, zfilmovat Bukowského, stejně jako obdivovat Beatníky. Osobně do téhle mizérie řadím i absurdní drama a toho šaška VH. Prostě rádoby styl opilců, ona ta hozená láhev rozprsknutá o silnici je silnou výpovědí. Nebo obžalobou, lidi co tohle dělají (nebo hážou bordel u okýnka auta) bych exemplárně trestal: useknout ruce a nadosmrti zapovědět dávky. A GPS pod kůži, a pokud budou mimo zákon, usmrtit. Tak jsme trochu odbočili, tenhle jouda přejmenovanej zase tak moc škodlivej nebyl. Ferreriho film není zábavnej, ale dobře vystihuje dobu a postavu o kterou tu jde. Nebýt Ornellky, kterou jsem v tomhle neviděl, rád to přeskočím. Je tu krásná, i když kdo se v její filmografii pohybuje víc, najde i lepší filmy. Ben Gazzara to zahrál skvěle.

Láska s vůní čokolády (2010)

Prima Love - je potřeba napsat víc? Isabelle Carré je na tu roli stará, stále si košile převlékající Benoît Poelvoorde málo srandovní, ale jako celek a pohodovka po holky to docela funguje. Jenže já nejsem cílovka, a tak se tentokrát držíme při zemi. Jo, a viděno v dabingu (což automaticky znamená body dolů, srovnáme-li s možností originálu), ovšem Josef Carda to komicky hodně vytáhl a za to palec hore.

Skleněný pokoj (2019)

Chtít ohodnotit špatně, stačí tvrdit, že o historii vzniku vily Tugendhat se dozvíme kulový, filmaři ukáží jeden záběr z domu když se "staví" (jsou tam jen sloupy a pár skel, asi vzniklo počítačově) a ostatní jsou bolavé paměti jedné milionářské rodiny, jimž válka nevzala vlastně nic, protože ve Švajcích mají ještě daleko lepší zámek, on zahýbal už před protektorátem a ona se nemohla rozhodnout, jestli není víc na holky. A nuda, nuda, natahovaná nuda. Jenomže mně se skleněný pokoj líbil. Kamera, hudba, střih, atmosféra, pomalu se vyvíjející zápletky. Jistě, s nástupem Klémy to jde do kytek a pak už je to reálná nuda, ale za ten prvorepublikový začátek, já prostě pískat a házet šutry nebudu. Jo a počítejte s tím, že Roden tam skoro nebude, tohle je švédsko-dánsko-holandská záležitost s téměř nemluvícím Hofmannem. Dabing resp. postsynchrony ruší, ale nejsou tentokrát vyloženě škodlivé (jako jindy bývají). Film se předpokládám natáčel v angličtině.