Vertical Limit (2000)

Pamatuju se, jak bývalý kolega- lezec přišel do práce, filmu se strašlivě vysmál, a tak mě odvrátil od návštěvy biografu. Od té doby jsem Vertical Limit viděl několikrát (teď znovu, když se název občas objevil ve spojení s aktuálně uváděným Everestem) a musím říct, že Campbell hraje s divákem poctivě: už od úvodního záběru okatě digitálního dravce dává najevo, že tohle nebude žádná historka založená na skutečných událostech, ale napínavé hollywoodské dobrodružství v umělohmotných kulisách (se S. Glennem coby přidanou hodnotou).

Zajatec na Zendě (1937)

Klasický Hollywood v plné parádě, tentokrát mě daleko víc než představitelé hlavních rolí (Colman a Massey) bavili jejich pomocníci. Pochopitelně David Niven, ale především Douglas Fairbanks ml., který je v roli duchaplného zabijáka Ruperta natolik famózní, že si ten "konec" stoprocentně zasloužil.

Špión (2015)

Kdyby se Zdeněk Troška rozhodl natočit tuzemskou variantu této obhroublé lidové komedie, tak znám paní, která vypadá, chová se a mluví ještě hůř než postava Melissy McCarthyové. Jednou jsem byl dokonce svědkem toho, kterak (patrně v důsledku nezvládnuté kocoviny) hodila šavli v pracovní době uprostřed firemní chodby. Pokud vám příhoda přijde zábavná, do Feigova filmu klidně jděte. Mně z toho bylo ale spíš nevolno a trapně.

Hranice temnoty (1943)

Úvod dává vzpomenout na Wellmanovu dobrodružnou klasiku Beau Geste, také zde přijíždí hlídka (tentokrát německá) na místo plné mrtvých těl a teprve poslední (zručně režírovanými akčními scénami nabité) minuty ukazují, k čemu přesně došlo. Postavu Errola Flynna, jehož fandové budou zřejmě tento snímek vyhledávat především, v mých očích zastiňuje báječně chladnokrevná odbojářka v podání Ann Sheridanové.

Final Girl (2015)

Efektně nasvícený lesík, hošík mazlící se se sekyrkou a provaz, který je uvázán patrně k nějakému jeřábu, protože příslušný strom jsem tam nezahlédl. A to je opravdu málo.

The Son of Monte Cristo (1940)

Zatímco adaptace Dumasova románu z roku 1934 dodneška ukazuje, jak lze sáhnout do objemné předlohy a natočit film s uměřenou stopáží, aniž by se vytratil duch knihy, "pokračování" je dalším z řady dobových filmů, které v dobrodružném žánru odkazují na situaci v Evropě na přelomu 30.a 40.let. Dokonce nechybí ani pakt o neútočení Velkovévodství Lichtenburg s Ruskem! A onen Monte Cristův syn je vlastně prototypem maskovaného superhrdiny: navenek se chová jako neškodný idiot (ten smích mě pokaždé dostal), ale pod jménem Torch (zakuklený jako Zorro) se hbitě prošermuje až do finále.

Bouřlivé srdce (1992)

Silně podceněný film, ve kterém R. Deakins čaruje s kamerou a G.Greene hraje líp než v celém Tanci s vlky. Pokud jako já "ujíždíte" na drsné komiksové krimisérii Skalpy, která pracuje se stejnými historickými fakty jako Bouřlivé srdce, není co řešit. Jde jen o to vytáhnout tento snímek z hlubin zapomnění a on už své kvality prokáže.

Cesta na jihozápad (1954)

Až se vás někdo bude ptát, ve kterém westernu se mezi pistolníky, vojáky, zeměměřiči a Apači motá skupina arabských muslimů s velbloudy, tak je to tenhle. Dal bych za dva, ale to by nesměla Joanne Dru každé ráno vyskočit s pečlivě nanesenou rtěnkou a posléze obdivuhodně přesně střílet jak z revolveru, tak z opakovačky.

Arch of Triumph (1948)

Remarque není čtenářsky můj šálek kávy, ale Milestone byl skvělý režisér a tenhle film má správnou atmosféru. I když je patrné, že se hodně stříhalo a spousta natočeného materiálu šla ven (celá dějová linie s Haakem působí podivně, obsazení Laughtona mi přijde absurdní) a Bergmanové dle jejích vlastních slov postava nesedla, pozornost milovníka klasického Hollywoodu si Vítězný oblouk udrží.

San Francisco (1936)

Špatné to není, ale než přijde ke slovu zemětřesení, jehož záběry díky Thalbergově pověření opravoval sám D.W.Griffith, je třeba přetrpět spoustu pěveckých čísel. Dodavatel námětů pro MGM, Robert Hopkins, údajně na schůzi scenáristů vykřikoval: "Zemětřesení! San Francisco! Gable! Dámička! Kněz! Chápete? Zlatý důl!" Mimochodem, Gable závěr, kdy rozmlouvá s Bohem, nenáviděl, protože ho považoval za nemužný. Měl pravdu.