Zrádce mezi námi (2016)

Stellan s Ewanem to určitě zachránili, jelikož jinak je to úplně průměrná věc. 70%

Ztracené město Z (2016)

Bohužel se z tohoto cestopisu nepodařilo vytěžit víc. Stopáž sice mamutí, ale tempo vražedně pomalé, takže jsem měl pocit, že snad k tomu městu nikdy nedojdou. Nějak se to prostě nepovedlo. Místo strhujícího dramatu boje s džunglí a domorodci dostali jsme spíše bezkrevné vyprávění. Vím, že skutečnosti je to možná bližší, ale málokterý divák to asi v křesle plný proleženin ocení. 60%

Zúčtování (2016)

Toto je první film, kde mi Affleck nevadil. Snad proto, že je takový upozaděný, nemluví a hlavně má zakázáno se usmívat. Příběh je vlastně o ničem a to "nic" vydá na dvě hodiny. Přesto ten čas uběhne svižně, je na co se dívat. Jde o naprosto mainstreamový film s atmosférou filmů nezávislých, kde vítězí antihrdina a naděje nakonec nikdy neumírá. Originalita se tu nenachází, vše je podotýkám velmi dobře zkopírováno z dřívějších klasik. Přesto je to zábavné kino. 75%

Živý terč 2 (2016)

Návrat k filmům osmdesátých let. Fajn záběry z džungle. Rhona Mitra. Nějak tomu ale chyběly koule. Asi málo drsné, řekl bych...55%

13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

Američany už nebaví bojovat proti cizím lidem- za cizí lidi- v cizí zemi, kterou ani neznají. To je tedy objev. Jako že cigareta škodí zdraví, asi tak... No...Michael Bay by se především měl soustředit na to co umí nejlíp- na akci. Nezajímá nás kolik má kdo dětí, jestli se zrovna rozvádím, nebo neplatí včas hypotéku, jaká je politická situace a kdo jde s kým proti komu. Navíc skoro nikdo na světě netuší, kde přesně to Benghází je (pokud si to tedy nevyguglil předem). Je úplně jedno, kde se ten film bude odehrávat. Chlapi si stoupnou na střechu a zastřelí každýho, kdo se přiblíží. To je náplň snímku a všecko ostatní zbytečně rozptyluje. Což znamená, že první hodina je úplně zbytečná a nezajímavá. Nic se nedozvíme a čas běží. Už jsem myslel, že ani střílet nezačnou. Nakonec se to povedlo a já si říkám, že ty střílečky jsou čím dál víc o filozofování a ne o střílení. 55%

Admirál (2015)

Naprostá spokojenost. Vynikající záběry na moři, bitvy, manévry. Politika v poměrně surovém hávu v té nejlepší evropské tradici. Výtečná hudba. Film je natočen podle klasické osnovy "amerického akčňáku", jen je to celé naroubované do historického kabátku. Nic nového pod sluncem, ale překvapivě to celé šlape jako hodinky. Chlapi padají jako mouchy, nikdo nehne ani brvou. Přál bych si, abychom něco podobného začali točit i my o svých hrdinech....85%

Aferim! (2015)

Rozhodně nutno ocenit jako výtečnou demonstraci hospodářských poměrů na Balkáně v době, kdy se ve Vídni pochodovalo v neděli po korze a začínaly hrát valčíky. U nás už bylo založeno Národní muzeum a vládl Ferdinand Dobrotivý. Období klidu, Svaté aliance velmocí po porážce Napoleona, narušené až revolucí 1848. To na Balkáně se stále žilo ve středověku. Četník byl ještě stále v roli dobrovolného hasiče s poradním hlasem, sloužící těm, kdo platí. Pro tohle má smysl film vidět. Jinak vcelku nic moc zajímavého. 60%

...a jitra jsou zde tichá (2015)

Je škoda, že ten Hollywood zničil už i ty Rusy. Už taky točí v americkém stylu. Přesto ve filmu možno vidět ruský přístup k věci, což je na tom rozhodně to nejhezčí. Ta Amerika je zmáknutá tak napůl plynu, takže paradoxně akční scény jsou špatně natočené a silné jsou hlavně ty Vaskovy monology a ruská klišé ("za ródinu...). Je vidět, že je to film pro jinou generaci, než jsem já, viděl jsem už příliš syrovějších válečných filmů. Přesto to stojí alespoň za jednu projekci. 70%

Americké dopisy (2015) (TV film)

Asi bych býval přivítal snahu o větší jazykovou věrnost. Místy to bylo opravdu češtinářské hrubiánství nerespektující ani vzdáleně realitu konce 19. století. Nicméně se ČT tímto počinem přiblížila svým dávným kvalitním televizním inscenacím, které mi tak chybí. Hynek Čermák si svého Dvořáka nastudoval, to se musí nechat. Také Javorský exceluje. Špalková mne zklamala, hraje svou roli jako ženu 21. století. Takže mne nakonec do děje vtáhly jen některé pasáže. 70%

Andílek na nervy (2015)

Čekal jsem alespoň nějakou nadsázku, abych se mohl pobavit, jak bude vesnice školit blondýnu s mobilem. Řezníček dělal co mohl, ale neudělal mnoho, Vladyka a ostatní neměli co hrát. Kde nic není ani smrt nebere. Určeno pravděpodobně rodičům, kteří nechápou své děti, nebo nevím...40%