Fontána (2006)

Jsou tací, kteří po shlédnutí filmu vyřknou: " Mně se to strašně líbilo, i když jsem spoustu věcí nepochopil!", že jo InJo.:) Avšak dle mě je toto tvrzení přehnané. Teze, že film je velice složitě pojat, není zcela namístě. Jedná se o výborný film, který vyzdvihují výtečné hercké výkony ústřední dvojice -opravdu jsem jim to věřil- a sugestivní režie v rovině současné. Ohodnotil bych film pěti hvězdami tehdy, pokud by úplný závěr přišel po scéně, kde Hugh Jackman stane před stromem věčnosti a vesele zaroste pod trávu. Následné minuty filmu, jež se tváří ještě více intelektuálněji než dosavadní část snímku, paradoxně úbírají na kvalitě. Dle mého soudu je tato část již zbytečně překombinovaná a snaží se vyvodit ještě větší filmový zážitek až moc okatě, násilně (a také přeplácaně), čímž u mě ztrácí na lesku. Nebýt těchto scén, bylo by to za pět. Jenže kdyby, kdyby.. na škodu by nebylo vynechat pár 'Finish it!' 80%_ S odstupem času spousta stop vyprchala a já si nepamatuji zhola nic - sundavám hvězdu dolů.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Ano. Tato zábava se může oku časem ostříleného kritika zdát lehce pokleslá, avšak mě chytla. I když ne natolik, abych dokázal dát plné hdnocení. Scénář i příběh jsou možná malinko slabší, jenže to vše kompenzují skvělé triky, výtvarné stvárnění a bezkonkurenční Johnny Depp, který dokáže odzbrojit skoro každého. Proč tedy snížené hodnocení? Jednak pro mě místy slabší scénář a tempo děje a místy lehká přiblblost, jež není vždy na škodu - občas však ano. 75%

Star Trek: Nová generace (1987) (seriál)

Na někoho je Nová generace možná až příliš chytrá a tudíž zdánlivě nudná. Můj osobní favorit spolu s Archerovou posádkou._Aneb co udělalo z Honzína závisláka na sci-fi._Klenot v pokladnici světového sci-fi. Chytrá, sofistikovaná, ale zároveň akční, zábavná a často humorná lidská mozaika, která dokáže parodovat sama sebe.

Sunshine (2007)

Po druhé projekci jsem musel změnit svůj stávající komentář, protože to, co jsem divácky zažil, je těžko popsatelné. Pokusím se. Danny Boyle před námi vystavěl úchvatnou seriózní sci-fi s lehkým nádechem hororu (nádech dohromady asi ve dvacetim minutách) a zakládal na pekelně osvětleném scénáři. Dokázal udržet temnou science fiction atmosféru po celou délku snímku a dokázal též to, že pravdivě vyhlížející science ficiton film jde natočit, aniž by používal známky patosu, přehnaného hrdintsví a pokusu do toho implantovat nějaký hezký romantický příběh a velkou efektní vesmírnou přestřelku či dokonce bitvu. Je to čirá, čistá, syrová záležitost, jež zcela jistě zasvěceného diváka napne až k prasknutí. Atmosféra a již zmíněné napětí je mistrně vygradováno až k dechberoucímu závěru finálního odpálení bomby a zažehnutí Slunce. Tato sekvence je stěží popsatelná a při posledních deseti minutách jsem jen tupě civěl ohromen na plátno (podruhé na monitor) a jen jsem se kochal. To mě přvádí k audiovizuální stránce. Je dokonalá, vzhlíží naprosto uvěřitelně a pokud stál celý film opravdu těch směšných 25 milionů liber či co, zajímalo by mě, jak to dokázali - nádherné triky. O hudbě a zvukové stopě je zbytečné mluvit, co takhle soška? Musím trochu oponovat názorům, že postavy jsou trestuhodně nevyužity. Já se pokusím odpovědět starou pravdou: někdy méně je více. Charaktery se vykreslí v průběhu krásně, dojde i na zvrat v tomto elementu filmu, jež se velice povedl (kdo viděl, ví). Určitě vám bude Mace zpočátku nesympatický a na konci ho budete milovat, stejně jako Capa nenadchne tím, že znemožní odeslat zbytku posádky další zprávy jejich blízkým a nakonci?:) Hrdina. A to pro mě, co se týče charakterů, znamená naprostou spokojenost. Jestliže bychom byli obohaceni o sféru většího seznámení s postavami, snímek by dostal lehce odlišnou atmosféru a mohl by i ztratit tempo. A je to. Tempo. Jedna dechberoucí scéna střídá druhou, mají potenciál stát se kultovními, legendárními (jako celý Sunshine). Jeden sežehlenec však může na oko vadit, jenže já napodruhé naprosto hltal jeho repliky a už jsem se též velice dobře orientoval v méně přehledných scénach. Přínos náboženského podtextu je tváří v tvář Slunci naprosto namístě. Menší poznámka k náročnosti a stravitelnosti: Bohužel pro někoho, kdo je zvyklý na Star Wars, či Armageddony a nedocházejí mu úplně věci jako: proč se ten Capa nemuže zvednout z podlahy (když má na sobě solární skafandr, který by vážil minimálně tak 150 kilo) či si není úplně jistý významem tlaku v přírodě, přetlaky, podtlaky atd... takových situací je ve filmu spoustu (nebo prostě nemá rád sci-fi:) ), to nemá asi význam. Pro tohoto diváka nechť Sunshine zůstane jenom názvem. Mám s tím vlastní zkušenost z kina, kdy jeden člověk za mnou opravdu místy nevěděl, která bije. Možná spousta vás to nepostřehlo, ale pro člověka, který aspoň trochu tuší něco o fyzice, dílo obsahuje spousty vychytávek (jen tak okrajem - využití gravitace Merkuru pro akceleraci - takhle se létalo na měsíc v dobách největí slávy vesmírného programu a takhle zachránili Apollo 13, nasatvení Slunečních štítů, ukázka Sluneční gravitace v závěru)... Bohužel je tu i pár slabších momentů, co se týče fyzikálních zákonů (ono takové výbuchy ve vzduchoprázdnu jsou diskutabilní, jak by vypadaly a šíření zvuku je kapitola sama pro sebe - jenže bez tak kvalitní zvukové stopy by šlo hodnocení dolů). Avšak v dnešní produkci je Sunshine diamantem v neobráběné směsici hnusných šutrů. Jedná se asi o nejvíce korektní film v tomhle aspektu po Odysee (a Ikarii:) ). A všechno přebije ten zvláštně dokonalý pocit po projekci. For seven years I spoke with God. He told me to take us all to Heaven. Fascinující zážitek. 100% TOP20_ Škoda, že to není aspoň o půl hodiny delší :).

Vertical Limit (2000)

Lehké pletené čepečky a letecké sluneční brýle, dlouhé pobyty, sprinty, neuvěřitelné skoky, pády, fyzické výkony nad hranicí 8000 metrů. :-D Ale na druhou stranu je ten snímek megazábavný a Cambell má opravdu cit pro nabušenou akci, spád a tempo. K tomu i ty hodně nadsazené kraviny natočí opravdu stylově. Kvalitní střih i hudba. Ty čtyři hvězdy dávám evidentně za provinilé potěšení z prostředí mně sympatického a přitahujícího mou mysl. Yes, o příběhu a nelogičnostech nemluvě.

Svatý (1997)

Svatý se tváří se jako neskutečně mysteriózně hustá věc, ale celkově jde jen lehce nadprůměrnou záležitost.

Divoký anděl (1998) (seriál) odpad!

5% za Natalii Oreiro. .... :)))

Redakce (2004) (seriál)

50 % ;)

Godzilla (1998)

Srdcovka. Pro mě nesmírně zábavná věc se skvělým Jean Renem. Rád přehlížím očividnou stupiditu. Můj možná nejoblíbenější Emmerich. Herci aspoň hláškují opravdu cool a celé se to nebere tak vážně jako třeba ID. Veselá podívaná s krásnou příšerou. Sekvence v Madison Square Garden je boží. Dávám 70%.

Přísně tajné! (1984)

Peklo. Při tomhle pláčete a dostáváte křeče do břicha. Společně s Připoutejte se, prosím jedna z mých nejoblíbenějších.