Ratatouille (2007)

Výtečná záležitost jest Ratatouille, jež byla skutečně krásně naanimovaná. Za nevšedním námětem se však skrývá tuctový scénář. Jenže zase ho tvůrci obalili do sametového hávu. Velká zábava, jenže na pět můj zážitek prostě není. Nebudu toto hodnocení dávat jak se píše 'z povinnosti'. 80-90%

Tropická bouře (2008)

Ale sakra o fous. Snažil jsem se krotit, i když jsem Bouři očekával celé prázdniny. Atmosféra stylovosti, jež na nás dýchá z plakátu a z trailerů není zcela směrodatná. Film jako komplexní záležitost ten pověstný náboj jen ztěžka udržuje. Ruzporuplné. Mám sto chutí dát jen tři, jenže vzbuzené obrovské sympatie (upřímnost, Downey Jr., nekompromisnost) mi velí dát pět, čili volím cestu zlatého středu. Herecké výkony musí být bez výhrady, prostě dokonalé, ale něco tomu chybí. V komedii, která mě má dostat, se musí nacházet kromě výtečné celkové nálady (nekorektnost, přímá mluva, zesměšňování tabuizovaných témat, citace a imitace klasik, humor ze sebe sama) a dokonalých prostředků k vyvolání diváckého zážitku (nasnímaní, zvuk, hudba, triky..) alespoň jeden až dva gagy, které mě vyloženě rozloží a rozbrečí smíchy, což se mi stává, jenže dnes se tak nestalo. Škoda. Natolik sympatický počin si zasluhuje pozornost. Tropic Thunder by si pak v České republice navíc určitě zasloužil velké kontrolování přístupnosti (a to nejméně od patnácti, ne-li osmnácti let). Potěšily nejen mě titulky, které tentokrát sledovaly mnohem více sprostých slov než obvykle.:) Slabší čtyři hvězdičky.

Kozoroh 1 (1977)

U nás v rodině se Kozoroh 1 stal snad již legendární scifárnou. Výborně vymyšlené a napsané, zejména scéna oznámení (že se nikam neletí) a scény (had) v poušti mi vyrazí vždy dech. Tento film rozhodně nejsou ztracené dvě hodiny. Jeho sledováním můžete jen získat.

Black Books (2000) (seriál)

Nezaujalo mě to na první pohled narozdíl od Big train či IT Crowd, zřejmě si Graham Linehan vybral slabší tvůrčí období. Nicméně klasický britský sitcom stále své kvality má, ale rozhodně k těmto přednostem není adekvátní zdejší hodnocení._ Tak jsem dal Black Books ještě jednu šanci na přátelské doporučení a musím si nasypat opět popel na hlavu. Po pěti dílech ihned zvedám o hvězdičku na 4* s náběhem na 5*. Schovávám si rezervu, až dojedu všechny díly. No, je to prostě pecka. Kdo rád ten specifický typ humoru, vyskytujíci se v Británii, musí Black Books vidět!

Ať žijí Beatles (2000) (TV film)

Za mě jako beatleblázna je to jasná stoprocentní záležitost. Jenže zamrzelo mě v podstatě nepoužití beatle hudby v mezipartiích snímku (až na první píseň, kterou Paul slyšel od Johna). Herci perfektní, úžasná fikce - nefikce, kteoru já jako velký fanda a nemilovník rozpadu The Beatles potřebuji. Vivat. 90%

Ledově ostří (2007)

V současné době objevuji Willa Ferrella a jeho neskutečné nadání. Tahle komedie mu sedne jako nejlepší oblek šitý na míru. A nejen jemu. Jon Heder vůbec nezaostává v žádném ohledu. Tvůrci navlékli tradiční schéma do netradičního hávu a zaskórovali. Ano. Hodina a půl špeků méně chytrých i těch skrytých či náročnějších. Skoro bez chyby. Na komedii musím vyzdvihnout, jak je celý snímek výtečně stříhaný a nasnímaný. Jen holt ty renderované trojité skoky jsou ještě moc poznat.:) Výtečný nápad a zpracování. 'I don't share shit.' x-D

Legendy z Dogtownu (2005)

Tři hvězdičky mi přijdou málo, čtyři moc.. Dám slabší čtyři, nebo ne? Protože je možné, že bych to nechtěl vidět už znovu. Legendy jsou dosti specifické a působivé, mrzí mě jen jakoby málo osobitá režie, která by filmu dodala silnější vlastní názor a pohled.. Ale jo, stojí za to Lords of Dogtown vidět, jelikož mají svou vnitřní sílu, takže si ty čtyři zaslouží.:) Opravdu veliká škoda velikosti talentu Heatha Ledgera, neskutečný herec.

Transformers (2007)

Michaele, takhle nějak (si představuji) se dělá zábava s přiměřenou dávkou patosu, bombastickou výpravou, jednoduchým dějem, sebehumorným pojetím a nadsázkou s mírným přesahem. Shia LaBeouf boduje. Že by byly zpět doby Mizerů a Skály? Je to jiné.. ale jen tak dál! Silné čtyři._Třetí nejlepší Bay (Mizerové, Skála)

Úhel pohledu (2008)

Konečně jsem se dočkal filmové podoby čtyřiadvacítkového modelu. Sice neautorizovanou a od jiných tvůrců, ale vzhledem k sympatiím, jež k 'žánru' chovám, moje duše jest potěšena. Mám dojem, že to tvůrci zvládli, hodně jsem váhal nad plným hodnocením, jelikož se mi opravdu dostalo pobavení. Krátká stopáž se jeví ideální, k tomu tvůrci nabídli zajímavé herecké obsazení: Dennis Quaid boduje asi nejvíc, ale skutečně celkově vše fungovalo. Kam se hrabe Greengrass s honičkami v druhých dvou Bournech. Zde do nás šije též roztřesené kamery a rychlých střihů, jenže jsem se překvapivě dokázal orientovat. Willam Hurt a Forest Whitaker.. ..perfektní. Bohužel si tvůrci kazí celkový dojem několika nezvládnutými klíčovými momenty. Zejména asi pan režisér se scénáristou (bohužel i W. Hurt) nedokázali zvěrohodnit prezidentovo zmrtvých vstání v sanitce, jeho štěku s trubkou jsem orpavdu nevěřil. Stejně tak mě spíše vesele pobavila umírací scéna Matthewa Foxe a finální skonání hlavního padoucha.. Za to atentát vzbuzuje mrazení a scénář ve své komplexnosti nemá chybu. Přes klipovost a rychlost zatím nechci Vantage Point překvapivě vidět znovu a i jsem chvílemi lehce pošilhával po hodinách mezi 15 a 30 minutou. Čili pěkné 4 hvězdy.

RRRrrrr !!! (2004)

Bomba, po vínečku a v partičce lidí k nezaplacení. Vynikající úvod, spousta úchylně bizarních scén, několik originálních, bránici trhajících gagů. O ničem, v něčem, ale o tom v tomto žánru přece nejde. Francouzi nejsou vždy studený čumáci... a musím napsat: Suchaři.