Krkonošské pohádky (1974) (seriál)

Naprostý vrchol české večerníčkové tvorby. Táta mě jako malého vždy při sledování poňoukal - fandil, aby už konečně vyhrál jednou Trautenberk a já dětsky slepě ctil Krakonoše - nezapomenutelné. I když zpětně se na to dívám někdy jinak: Krakonoš byl občas pěknej parchant.:)

Fakulta (1998)

Nad šedivý podprůměr dvou hvězdiček vytahuje fakultu značná míra nadsázky, skvělé herecké obsazení a viditelná Rodriguezova snaha z ničeho udělat něco. Příjemná odlehčená záležitost.

Dead Set (2008) (seriál)

Zombie-horrory nakoukané skoro nemám, ale tohle mě opravdu dostalo. Libovka. Totální masakr. Nadměrně vydařený závěr, který korunuje druhou polovinu posledního dílu (gradace do finále, umně vypointované tři linie), jež nemá v současné televizní tvorbě obdoby.

Nebe (2002)

Osobitý film.. svým způsobem krásný. Snově se vznáší zcela nad veškerou materiální realitou. Avšak Cate Blanchett řekne v půlce filmu, že chce za své činy nést zodpovědnost a v podstatě tím je zřejmě linka viny už nadobro vyřešena? To je velký logický nedostatek ve scénáři, který mě bohužel v druhé půlce občas nudil. Začátek, herci, prostředí, hudba, poslední záběr - to vše je famózní a u scény 'vlak' mi běhal mráz po zádech. Tom Tykwer je jedním z mála současných režisérů, který nás všechny může v budoucnosti dokonale odrovnat.

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Kdyby se někdy někde udělovala cena pro filmaře, který umí natočit nejatraktivnější záběr, věřím že by Michael Bay mohl vyhrát. Na dobrý film potřebuje však menší rozpočet (Mizerové) nebo pořádně silnou ruku nad sebou (Transformers). Tady se utrhl z vodítka a totálně přepískl, co se dalo. Jednička u mě byla přesně na hranici, kdy vás to hrozně baví, ale říkáte si, že je to demence, jenže se prostě díky nějakým kvalitám přikloníte k lepšímu hodnocení. Jenže co je moc, to je moc. Dvě a půl hodiny střídání cool záběrů, průměrné akce (megalomanské) a pervezních vtípků a všeho je prostě moc. Samý šourek, vejce, zničená budova, šourek, debilní vysvětlovačky křečovité mytologie, dialogy složené jen ze sra*ek, Bayův kvadraticky přemrštěný exhibicionismus v pekelně špatném scénáři. Proč nedám odpad? Jedna hvězdička za dou Shia - Megan, druhou musím dát za to, že jsem nikdy neviděl nic megalomanštějšího. Co je moc, to je moc. Jo a páni z Hasbra: Dabujete kvůli dětem, že stojí pod jeho šourkem, či že mu přístála zrovna na vejcích? Zvrhlost.

Terminator Salvation (2009)

Sequeloprequel je tady. Prvních dvacet minut = naprostá bomba. Pak všechno zapadne do průměru - šlape to, když se nemluví, když se mluví - skřípe to. Akce, jak jsme se shodli s herrbiererem, tak trochu vykrádá Potomky lidí jejími dlouhými nestříhanými záběry, ale pulzuje, tlačí na diváka, cože je podstatné. Jednoduše: Ústřední dvojice + B. D. Howard + jedno počítačové zmrtvýchvstání + hudba (Danny Elfman rulez!!) + zábavnost - plytkost - atmosféra - pouhá heslovitost dialogů - pekelně patetický a zprasený konec = průměr, ke kterému se u mě přiklání sympatie. Aspoň mě v podstatě potěšilo rádoby vypořádání se zápletkou a s časovým paradoxem. Kdo má rád zábavu a sci-fi háv, nechť závítá nejméně do kina.

The Long and Short of It (2003)

Jako totální zbytečnost to funguje, proč ne. Dokonce ve zvláštním spojení s operou to občas i pohladí. Ale troufám si tvrdit, že 80% scén ze Sakrapsa 1-3 (trojka stále ve výrobě) má lepší nápad než Seanův Dlouhý a Krátká. Nemužu sehnat film o filmu:( ..:)

Rošťáci (1985)

Srdcovka. Pravý Indiana Jones (v týmovém hávu) pro mladší diváky.

Elevated (1997)

Začínám Nataliho zbožňovat.

Dobrý ročník (2006)

Ridley mě velice potěšil a skoro nadchnul tím, jak umí pobavit. Dobrý ročník nabídne a zahrne kopletně vše, co je v daném žánru potřeba a přidá ještě něco navíc: zejména příjemně civilní herectví Russella Crowea, jelikož už jsem dlouho neviděl tak skvělý komediálně dramatický výkon, kde se jen málokdy ubráníte pocitu z přehrávání nebo průměrnosti, použití zrychlených stříhů, které zde slouží snímku mnohem více než kdekoli jinde, citlivá režie, krásné prostředí Provence sedlo i několik hudebných stop mě vyloženě překvapilo. Ano, film je plný klasických ohraností, jenže komplexně pak ten souhrn všeho vyvolává hřejivý zážitek, jednoduše odlehčí, zlepší náladu. Otevřít víno, posadit se příjemně, sehnat protějšek.