Wanted (2008)

Timur Bekmambetov sklízí mé velké sympatie. Noční hlídka i přes svou zmatenost mi je prostě blízká obsahem a pojetím a něco mě nutí nad ní stále přemýšlet. Tudíž jsem se s radostí vrhl do kina na Wanted. Že film s původním komiksem má pramálo společného vůbec nevadí. Důležitým se stává fakt sebepoznání. Film Wanted přesně ví, čím je, čím chce být. Bekmambetov zcela jasně věděl, co chce natočit a jak. Nepokouší se sahat do hlubších rozměrů, přidávat kontroverzní a myšlení evokující podněty či souvislosti. Baví, občas klade otázky, na které však ( už podle vás jestli uspokojivě či ne) vzápětí odpovídá dle svého. Mladý nudný muž prožívá přerod v akčního hrdinu s koulemi. Tím pádem má snímek potenciál pro spousty jedinců, aby se s ním stotožnili. Celá stopáž uběhne nerušeně a naprosto rychle, jenže celkový dojem mi kazí ta klasická Bekmabetova přeplácanost, jež je zde místy evidentně prováděna jen na efekt. Pan ražisér se scénaristou k tomu přidají pár věcí opravdu přes míru ( over the top - vlak .. pendolíno a jednokolejný mostík v neskutečné tisícimetrové soutěsce na Moravě a veselé padání vagonu v řádu stametrů, klasické opakující se mlácení hlavou o ocelovou traverzu - toho už si snad ani tolik nevšímám - kulky letící po kružnici o poloměru sedm metrů :) ), na druhou stranu musím Wanted chápat jinak. Je to pohádka, zatraceně Rková - krvavá a sexuálně explicitní - pohádka pro dospělé s crossoverem skrz žánry ve finále, kde potěší ukončení linie Angelininé postavy a 'motherfucker' Morgana. Proč ne, proč se prostě jen tak na hodinu a třičtvrtě nepobavit v kině. Smál jsem se zřejmě občas v pasážích, kde prvotní vtip už nebyl zamýšlen jako hlavní atribut, avšak na druhou stranu jsem se královsky bavil. Narozdíl od Noční hlídky Wanted není filmem na více zhlédnutí. Slabé čtyři hvězdičky - 70%_Časem jsem musel tu hvězdu ubrat.

Hancock (2008)

Hancocka je ohromně složité hodnotit. Protože je to sympatický pokus o masovou zábavu s lehkým přesahem do těžkovážnějších žánrů, na druhou stranu mezi sebou tyto žánry vůbec nefungují a takovou slátaninu jsem již dlouho neviděl. Destruktivní akce + ubrečená silná romance v černě laděném komediálním hávu. Může to znít zajímavě, stejně jako námět filmu. Ale na konci se budete cítit velice rozporuplně díky zbytečně slátanému finále. Podívat a raději zapomenout. 50%

Temný rytíř (2008)

Jeden úžasný herecký výkon čnějící nad ostatními úžasnými výkony, ne že by byl vyloženě o parník lepší, ale je prostě něčím speciální. Batman působí přesně tak ,jak má.Panu Režisérovi se to povedlo, po nemastném začátku (Begins) rozehrál silnou hru, parafrázi na světově rozšířený terorismus v nejostřejším světle a studium možností jeho eliminování. The Dark Knight už snad není ani komiksovým filmem, ale spíše drsným kriminálním dramatem s pekelně nabušenou akcí. Netvrdím, že je to nejlepší film, co jsem kdy viděl - ale za tento rok určitě, s politováním konstatuji, že Rytíř bohužel netrvá původní tři hodiny. Už v půlce první projekce jsem si uvědomil touhu vidět vše hned znovu. Tleskám. A ještě jeden bonus snímek má : nepohřbené kontaktní souboje! I mistr se ještě dokáže učit ze svých chyb.

Mumie: Hrob Dračího císaře (2008)

Místy velice zábavná podívaná, rozhodně však v těch nejsilnějších momentech spíše komediální (a myslím že i záměrně) než avizovaná kombinace žánrů Akční / Horor / Dobrodružný / Fantasy. Mrzí mě nevyužité šance, možnosti, které pohřbívá fádní režie. Světlé okamžiky zastupuje několik málo opravdu povedených scén, např. skok na letadlo, replika: 'já jsem tě z hrobu dostal, a taky tě do něj vrátím' ... Brendan Fraser je ve formě a předvádí sympatického hrdinu. Necelé dvě hodiny utekly jako voda. Slabší tři._Podprůměrný dobrodružný film. Škoda jmen herců, škoda Mumie, že musí nést tíhu tohohle třetího dílu.

Ať žijí Beatles (2000) (TV film)

Za mě jako beatleblázna je to jasná stoprocentní záležitost. Jenže zamrzelo mě v podstatě nepoužití beatle hudby v mezipartiích snímku (až na první píseň, kterou Paul slyšel od Johna). Herci perfektní, úžasná fikce - nefikce, kteoru já jako velký fanda a nemilovník rozpadu The Beatles potřebuji. Vivat. 90%

Vybíjená (2004)

Nekompromisní humor, který si každý člen štábu Dodgeballu je schopen udělat ze sebe, je základem úspěchu. Královsky jsem se bavil. Známé osobnosti, Vince Vaughn, daleko zacházející Stillerovo pošukství. Po dlouhé době jsem zase u komedie brečel smíchy - hasáky. A ještě potěší nepárání se vůbec s nikým - Rip Torn. Uuaaaáá, paráda.

Tahle země není pro starý (2007)

Po všech ohlasech a zde přečtených komentářích jsem nevěděl, co čekat, spíše jsem nečekal nic. A vyplatilo se. No Country for Old Men označuji za přelomově novátorsky uchopené filmové umění, které si bere evidentně z předešlých postupů a ze spousty žánrů své, ale vše posouvá za dnešní hranice komerční produkce. Netradičně filmařsky uchopená (předlohu neznám - nečetl jsem a nebudu si ani hrát na to, že jsem jí četl, nebo přehánět moje znalosti literatury a tahat si triko) látka vypráví jen tak mimochodem extrémně napínavý příběh plný násilí, nekompromisnosti a skrytých sdělení. Už za ty tři excelentní mužské herecké výkony (všechny) v hlavních rolích - jinak to nelze napsat - a za masochisticky nátlakovou režii bratří Coenů si snímek zasluhuje tři hvězdičky. Woodyho štěk, kamera, do puntíku minimalistické začlenění libozvučných tónů, střih a kompozice divácký zážitek už jen dokreslují a vylepšují. Kdo a co si zaslouží Oscara nemá cenu řešit, tato tíha na nás neleží. Já prostě vím, že No Country for Old Men si musím hodně brzo pustit podruhé... a potřetí... Neokázalé přetočení konzumní kinematografie naruby.

Útěk do divočiny (2007)

Nádhera. Po všech stránkách dokonalé. Již úvodní záběry mě naprosto vtáhly do dění na plátně. Sean Penn všem ukázal, jak se má točit. Emile Hirsch dokázal svůj talent a je jen škoda, že ve stejném roce musel Javier Bardem zahrát svého zabijáka tak brutálně a ukradl Oscara Halu Holbrookovi. Vše je prostě na svém místě. Pro mě ještě nad všechno ční snad pouze hudba, nasnímání filmu, které už jsem dlouho nedokázal u některého filmu tak ocenit a nechat se jím tolik unést a samozřejmě střih, jenž jde ruku v ruce s onou kamerou. Poslední dvě minuty můžu směle označit za kapitolu samu pro sebe. Už dlouho se mi nestalo, abych si chtěl právě zhlédnutý snímek pustit hned znovu (bohužel a naštěstí jsem byl v kině). 100%(!!!) a můj osobní výherce pro nejlepší fim roku 2007 ( co se však české distribuce týče, zatím pro rok 2008 ;).

Ledově ostří (2007)

V současné době objevuji Willa Ferrella a jeho neskutečné nadání. Tahle komedie mu sedne jako nejlepší oblek šitý na míru. A nejen jemu. Jon Heder vůbec nezaostává v žádném ohledu. Tvůrci navlékli tradiční schéma do netradičního hávu a zaskórovali. Ano. Hodina a půl špeků méně chytrých i těch skrytých či náročnějších. Skoro bez chyby. Na komedii musím vyzdvihnout, jak je celý snímek výtečně stříhaný a nasnímaný. Jen holt ty renderované trojité skoky jsou ještě moc poznat.:) Výtečný nápad a zpracování. 'I don't share shit.' x-D

Legendy z Dogtownu (2005)

Tři hvězdičky mi přijdou málo, čtyři moc.. Dám slabší čtyři, nebo ne? Protože je možné, že bych to nechtěl vidět už znovu. Legendy jsou dosti specifické a působivé, mrzí mě jen jakoby málo osobitá režie, která by filmu dodala silnější vlastní názor a pohled.. Ale jo, stojí za to Lords of Dogtown vidět, jelikož mají svou vnitřní sílu, takže si ty čtyři zaslouží.:) Opravdu veliká škoda velikosti talentu Heatha Ledgera, neskutečný herec.